1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Sylvester, 17 Јули 2010.

1. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,443
    12,616
    2 Август 2012
    Машко
    wifi модул

2. stavrov69

stavrov69
    Gaining Experience

404
    198
    26 ноември 2008
    Машко
    А што мислите за Midea? Конкретно оваа?

3. DelphiUser

DelphiUser
    On your way to fame

907
    955
    2 Март 2011
    Машко
    Ок треба да е но ја нема на лагер. Иначе Мидеа нуди 5 години гаранција без доплата.

4. stavrov69

stavrov69
    Gaining Experience

404
    198
    26 ноември 2008
    Машко
    Слаби се ептен со понуда на 18ки клими, а незнаат и кога ќе имаат нови.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

5. Necromancer

Necromancer
    Unstoppable

3,180
    3,520
    24 Февруари 2012
    Машко
    GIS
    Тие што ја монитораа климата го инсталираа уредот, јас го поврзував на мрежа со мали заебанции. Мислам дека нема некоја филозофија во поврзувањето барем како што гледав.

На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Juve_fanatic

Juve_fanatic
    Gaining Experience

112
    84
    4 Март 2018
    Машко
    Nemam poim za klimava ama muabet ima deka losho modulirala 18kava i imala mnogu vidok minimum. Dali e vistina, neznam.

7. GGTT1

GGTT1
    Gaining Experience

349
    278
    1 Февруари 2017
    Машко
  8. FiC DoGG

FiC DoGG
    On your way to fame

828
    773
    17 Април 2007
    Машко
    3D Artist
    Наредниот месец, евентуално почетокот на октомври треба да местам клима кај мене во стан. Првична идеја ми беше да земам Тошиба Сузуми плус 16ка или нешто во тој ранг, но сега се мислам дали да одам со две Хаиер Тундра 3.5ки, со цена би требало тука некаде да ми испадне ~60к.
    Оригиналниот план ми беше дневниот простор да го греам со една појака клима, со спалната отворена колку да нема големи температурни разлики меѓу собите, а догодина за земам некоја 2.5ка за спалната.
    Втората клима би била над креветот наместена да дува низ вратата од спалната.
    Станот е релативно нова градба, 13-14 години, со пвц и на јужна страна, сонце по цел ден ме грее.
    Од она што видов тундрава на -7 дава околу 2.5kw ако памтам добро така да две би биле повеќе од доволно за просторов и во тешките минуси.
    Што мислите?
    klima.png

9. Juve_fanatic

Juve_fanatic
    Gaining Experience

112
    84
    4 Март 2018
    Машко
    IMG_20190813_230452.png
    Dali imas shansa taa vo spalna da ja stavis na ovaa pozicija kaj shto imam obelezano so rozovo? Nad glava da ti bide vnatreeshnata moze i da ne ti e bash prijatno. Jas imam vo spalna klima, mislam deka vaka popreku da duva e najdobro ako imas shansa da ja postavis taka vnatreshnata. Od druga strana pak, mozebi mozes da razmislis da stavis edna 9ka parapetna vo spalna ako ne ti nad budzet i edna 3,5ka vo dnevna na mestoto kaj shto planiras?

На FiC DoGG му/ѝ се допаѓа ова.
  10. FiC DoGG

FiC DoGG
    On your way to fame

828
    773
    17 Април 2007
    Машко
    3D Artist
    Неможе таму да се намести, нема место каде да се стави надворешната единица. Лично не ми смета над глава внатрешната, така ми е наместена и кај моите и не сум имал проблеми до сега, плус од сликата се гледа дека нема да биде баш над сред кревет, но сепак...

11. MitkoI

MitkoI
    Intern

150
    39
    11 Јуни 2017
    Машко
    COOPER&HUNTER CH-S18FTXLA ARCTIC

Дали има Еуровент и ако има линк ако може. Патем може и некое мислење за климата.

12. Loaded_Dice

Loaded_Dice
    Gaining Experience

108
    104
    22 Мај 2010
    Машко
    Програмер
    Здраво на сите,

Во фаза сум на опремување на нов стан па имам дилема која опција за ладење (и евентуално догревање) би била најисплатлива за предвиден (не е фиксен) буџет до 30 000 (без монтажа).

Станот е 52м2 новоградба, гледа на северозападна страна, опкружен е со станови од сите страни (лево, десно, горе, десно) и е опремен со централно парно. Според моите впечатоци изолација е солидна а располага и со PVC прозори со двојно стакло. Еве го распоредот на собите:

upload_2019-8-15_12-13-11.png

Климата би се користела за ладење и догревање после 10 часот во ладни денови и меѓусезона така да автоматски идам на инвертер (и поради бука, економија). Идејата е со 1 клима да ја ладам и спалната соба (ако не е ок ќе ставам уште 1 клима понатаму).
    1. Дали да идам на добра 3,5ка или поефтина 5,5 !?
    2. Кој од овие модели би го препорачале :
    - T.S.T CH12ABE4D T.S.T LOMO CH 12ABE4D по супер цена од 17.990 ден. ( или 5,5 !?)
    - VIVAX 12 AERI VIVAX ACP-12CH35AERI R32 по супер цена од 27.990 ден. - Многу е поскапена ќе причекам некоја недела да падне цената за оваа ако вреди да се чека !?
    - Midea MT12-N8D6I Ultimate Comfort - 26,879 Ден
    Midea MT-12N8D6-I/ MT-12N8D6-O - моментално сајтот не им работи добро, ова и ме загрижува, монтажа и post sale поддржката од СЕТ за оваа клима !? Веќе имам лошо искуство со нив (сервис на ASUS лаптоп) и убеден сум дека се фирма што сака само да продаде.

Искрено највеќе мерак ми прави Midea-та (технологија, квалитет на изработка, изглед на внатрешна и надворешна единица), меѓутоа не е во само купувањето, туку и монтажата, сервисот и гаранцијата. Исто така има некоја огромна вредност за бучава на внатрешната единица (58дб) !?

Последна промена: 15 Август 2019
  13. petkotrajko

petkotrajko
    Intern

47
    34
    16 Јуни 2017
    А да ја разгледаш оваа од Carrier: CARRIER Infinity Ultimate 42QHB12D8S / 38QHB12D8S по супер цена од 36.990 ден.
    Навистина, мааалце е изнад твојот предвиден буџет, ама сигурен сум дека е одлична, сепак е фирма со многу долга традиција во фелата, а башка е со тошиба компресор, а пак тошиба се докажани за одлични инвертери (за ова лично гарантирам, имам дома тошиба сузуми плус).
    (инаку и јас планирам да земам есенва еден кериер, ама помалиот модел CARRIER Infinity Ultimate 42QHB09D8S / 38QHB09D8S по супер цена од 31.990 ден.).

14. Loaded_Dice

Loaded_Dice
    Gaining Experience

108
    104
    22 Мај 2010
    Машко
    Програмер
    Веќе ми е малку надвор од буџет, така да не би одел нагоре со оглед што перфоманси на греење и не ми се битни ама треба да може да грее. Како што сфаќам 90% од пазарот kaj нас на овие medium range 3,5kw инвертори го држат Vivax и Gree (што не значи дека другите како Daikin, Carrier се полоши) ама по се изгледа дека VIVAX AERI и Грее LOMO LCHL нудат најдобар цена\перформанси. VIVAX-ot e Мидеа а моментално понов модел на Мидеа-та е поефтина во СЕТ така да мене тоа ми изгледа како топ зделка. Сепак не би земал некој јак бренд пошто веројатноста е дека во станот не би се задржал повеќе од 5-10 години со оглед на квадратурата така да би идел на budget варијанта. Од друга страна клима се користи секојдневно па треба да биде задоволителна.

15. stavrov69

stavrov69
    Gaining Experience

404
    198
    26 ноември 2008
    Машко
    Зошто не ја разгледаш и новата Тундра. На хартија покажува доста добри перформанси.[​IMG]

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

16. Loaded_Dice

Loaded_Dice
    Gaining Experience

108
    104
    22 Мај 2010
    Машко
    Програмер
    Ова е исто добра опција, гледам се продава на запад а има и високи мислења за неа:
    Haier Tundra (Green 35) 3,5 kW Single-split set R32
    Исто така пишува дека е многу тивка и има некаков Eurovent сертификат (претпоставувам независни мерења на параметрите, мање више битно).
    Недостаток е едиснтвено што нема WiFi (секако планирам home automation со IR модул така да не е толку битно).

Некој досега искуство со Midea MT12-N8D6I Ultimate Comfort или Midea како бренд генерално ?
    Ми крши филм декларираната бучност на внатрешната единица на сајтот на SET.
    Веројатно станува збор за грешка ( Бучност на внатрешна единица 55 дб !!!), на грчкиов сајт се декларирани далеку пологични вредности:
    Midea Ultimate Comfort MT-12N8D6-I / MBT-12N8D6-O Inverter Κλιματιστικό Τοίχου - www.e-toloudis.gr
    Midea
    40,5/31/21,5/21,5
    vs
    Haier
    36/33/29/21
    и не е така лошо особено што ретко кога инвертер клима врти на полна снага.
    Сега гледам дека и она има Eurovent:
    Midea Ultimate Comfort 12

P.S. Last but not least, Midea-та има некако атрактивен дизајн за разлика од останативе :).

Последна промена: 15 Август 2019
  17. MitkoI

MitkoI
    Intern

150
    39
    11 Јуни 2017
    Машко
    Ова клума на хартија изгледа предобро во однос на цената, е сега дали е така без еуровент незнам...
    COOPER&HUNTER CH-S12FTXLA ARCTIC 31990 ден

Прочитајте повеќе на Cooper&Hunter CH-S12FTXLA ARCTIC ЗА САМО 31990 ден

18. MitkoI

MitkoI
    Intern

150
    39
    11 Јуни 2017
    Машко
    Ова клума на хартија изгледа предобро во однос на цената, е сега дали е така без еуровент незнам...
    COOPER&HUNTER CH-S12FTXLA ARCTIC 31990 ден

Прочитајте повеќе на Cooper&Hunter CH-S12FTXLA ARCTIC ЗА САМО 31990 ден

19. Necromancer

Necromancer
    Unstoppable

3,180
    3,520
    24 Февруари 2012
    Машко
    GIS
    А што е побитно од ова? Муабетот на полуписмен продавач?

Едино се согласувам за ВиФи модулот, доста е корисна далечинската контрола.

На mdeni и cyberbaze им се допаѓа ова.
  20. MitkoI

MitkoI
    Intern

150
    39
    11 Јуни 2017
    Машко
    Што мислите за резултатите од оваа табела, дали климата е добра... table_cooperhunter.png

На Jugo1 му/ѝ се допаѓа ова.
  21. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,357
    3,063
    24 Септември 2012
    5ката личи пристојно од табелава. Јас би ја гледал неа. Веројатно ќе извади 4кв на -10 што е добро.

На MitkoI му/ѝ се допаѓа ова.
  22. mnikolce

mnikolce
    Gaining Experience

505
    451
    27 oктомври 2016
    На хартија и јас мислам дека има најдобар однос перформанси цена, а табелата се однесува на овој модел така? Член од форумот се изјасни дека е задоволен од клима уредот...
    Јас Не сум стручен да толкувам прецизно

Sent from my MI 4W using Tapatalk

На MitkoI му/ѝ се допаѓа ова.
  23. MitkoI

MitkoI
    Intern

150
    39
    11 Јуни 2017
    Машко
    Да табелата се однесува на неа...
    Кој член, би сакал да го слушнам неговото искуство..

Последна промена: 20 Август 2019
  24. MitkoI

MitkoI
    Intern

150
    39
    11 Јуни 2017
    Машко
    Мене ме буни тоа што 5та на - 10 има СОП 1.97 а 3.5та има 3.07. Па сега незнам што е подобро. Ако знаете објасните ми.
    Исто чудно ми е во табелата кај останатите 2.5, 3.5, 7 како се намалува температурата се намалува и снагата, а кај 5та мах го дава на 5С што некако не ми е логично, а под 0С по табелата дава повеќе од 7та. Дали е тоа можно? Што мислите вие?

Последна промена: 20 Август 2019
  25. MitkoI

MitkoI
    Intern

150
    39
    11 Јуни 2017
    Машко
    Да бидам поконкретен. Пред 2 години купив Gree lomo lclh 12 за во стан, меѓутоа лани се преселив во куќа, и ова зимо се греев на климата, дневна 20 м2 и трпезарија со кујна 15 м2 одвоени со врата 2 м2. Климата е монтирана во дневната. Температурната разлика беше 3-4 С. Што не е толку страшно. Меѓутоа во најладните месеци во дневната се затоплуваше до 20 С па преку ноќ на ефтина полнев ТП 3,5КВ која припомагаше без дување да дигнам некои 23-24 С. Е затоа сега се мислам да земам појака клима, а постоечката да ја ставам за греење на спална и детска.
    Се мислам дали да биде C&H 18 ili Gree Amber 12. Цените се исти... Молам за мислења или некој друг предлог.

Сподели

Вчитување...