1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Sylvester, 17 Јули 2010.

 1. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,174
  2,869
  24 Септември 2012
  SF нема врска со ФХ и ЛН. SF вреди само како 5кв SF50 модел. Исто треба да се погледне Daikin FXTF50
   
 2. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,279
  12,325
  2 Август 2012
  Машко
  @mdeni
  Кој ти ја монтираше климата?
   
 3. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,174
  2,869
  24 Септември 2012
  Demargo.
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 4. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,174
  2,869
  24 Септември 2012
  D D D Double post!!!

  Заборсвив да пишам дека би им дал шанса следен пат на Кодус зошто нудат монтажа со буфери за ситен надомест.
   
 5. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,311
  3,134
  12 Јануари 2016
  Машко
  Не би погрешил.
   
 6. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,279
  12,325
  2 Август 2012
  Машко
  Значи Кодус.
  Гледам дека и претходно се фалени.

  Надворешната единица е импресивно голема. Заради големината решив да стои на постоље ама сепак најпрво треба да разговарам со нив.
   
 7. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,174
  2,869
  24 Септември 2012
  Да, и бафери ако се монтираат ќе треба да се посилни, најмалку М8, пожелно М10 вака по мене.

  Не сум ги користел Кодусовци, ама прашав дали може да ми монтираат информативно со буфери и ми рекоа дека може, ама се доплаќа 300-400 денари. Ама тоа е за нормална клима, за сф50 и фх50 може да немаат или да треба поголеми.
   
 8. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,279
  12,325
  2 Август 2012
  Машко
  Интетесно ми поентираше еден долго годишен мајстор во врска со баферите.
  Имено, заради тежината од едната страна истите ќе бидат повеќе смачкани и со тек на време заради ова климата почнува да тропа (сте го слушнале оној карактеристичен звук)

  Згора на се и компресорот е на гумици.

  Мене тврдењево ми изгледа legit ама по малку и претерано.
   
 9. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,174
  2,869
  24 Септември 2012
  Се е возможно, ама јас секако би ставил.

  Со хиперинвертериве незнам дали е голема рсзлика. Ама јас прво имав Беко 7кв оноф. Сега ми е преместена кога си ставив мицибишиња. Таа ја дрмаше цела куќа. И и ставив бафери... Значи НЕБО И ЗЕМЈА, тишина цела куќа, раат. Прекрасно.

  Тогаш Вурт шиткаа кога сеуште беа фирма и земав повеќе комада и ставив на секаде. Ама вурт отиде јабана и сега ете ги најдов Кодус. Јас за мене лично си зборувам и одговарам на прашањата. Јас имам на сите буфери и пак ќе ставам буфери кога би ставал. Едноставно тоа што јас тогаш го искусив е потресително, иако ФХ35 не се слушаат и вибрираат милијарда пати помалку, не гледам зошто да не би ги ставил од моја гледна точка.

  Ако свиснат, нека свиснат па ќе кажам. Сега не свиснале, а истите буфери беа на Бекото, и сега на ФХ веќе 3-4 години и 24/7 пуштени клими.
   
  На bxxxn и FLEGMA им се допаѓа ова.
 10. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  158
  121
  20 Јуни 2009
  кај мене кога дојдоа да монтираат сф50 видоа дека на стандардни држачи нема шанса :)

  направија custom кои ги поставија на 50-60цм шипки внатре во ѕидот :)
   
 11. Zoran77

  Zoran77
  Intern

  1
  0
  27 Февруари 2019
  Машко
  Moze da mi kazes kakvi se tie baferi i kade se postavuvaat ,od kade moze da se kupat i slicno
  Ako mozis pusti i sliki kako izgledaat
   
 12. KiLian

  KiLian
  Intern

  13
  0
  9 ноември 2008
  Ok ke vidam okolu daiken inaku odam vo toshiba utre da vidam sto izbor ima, a patem ja razgleduvam i EF35VE cekam ponuda.

  Sent from my motorola one using Tapatalk
   
 13. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,279
  12,325
  2 Август 2012
  Машко
  Ги најдов сервисните упатства за FH25/35/50 и во делот за вакумирањето се спомнува пуштање на азот во линијата веднаш после вакумирањето од мин.30 минути и потоа се врши вакумирање уште еднаш.
  Ова било потребно за одземање на влагата во цевките.
  Ова е научна фантастика за сервисериве кај нас ама ете, сакав да кажам колку се педантни ова јапонциве :)

  Друга работа што се спомнува и што многу држи вода е премачкување со компресорско масло местото на кое што цевката налегнува на приклучокот на надворешната единица.
  Јапонецов на видеово прави така

  View: https://www.youtube.com/watch?v=_t5AK5tqQCk&fbclid=IwAR3q7zdNq_ay_ftgCVpcj5dxPsrXTjmhzxUYIA5vyVUTlU1BwqccCCH2vQY


  (приметете колку е изверзиран :) )
   
  На GGTT1 и krema им се допаѓа ова.
 14. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  618
  713
  2 Март 2011
  Машко
  Он (некој мрсулко) 6 месеци мести клими без никаква обука, ти ќе му кажуваш како треба да се инсталира и вакумира. Тешко на Македонија со она што остана како работна снага овде.
   
  На GGTT1 и FLEGMA им се допаѓа ова.
 15. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,311
  3,134
  12 Јануари 2016
  Машко
  Дилема на комшија: Постариот RAS-B16N3KV2-E1 наспроти новиот модел на Тошиба Сузуми Плус (со "еколошкиот" R32), RAS-16KVSG-E ама за некои добри 10К денари повеќе.

  За мене баш и нема дилема (минус мало сомневање заради долгото седење во магацин), но би сакал да слушнам и други размислувања од колегите овде.
   
 16. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  255
  190
  1 Февруари 2017
  Машко
  Novoto neznaci sekogas podobro:)
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 17. crcic

  crcic
  Gaining Experience

  315
  166
  2 Април 2014
  кој од овие би ми ги препорачале? климата е за постар човек кој што живее сам и му треба буквално да лади/грее 1 соба од не поголема од 20 квадрата.

  ги гледав оваа:
  Модел: LOMO LC 3,5 kw (R32)

  GWH12QB-K6DNB4I

  ЛАДЕЊЕ:
  капацитет: 3.200 W (600-3.600)
  потрошувачка: 997 W (120-1400)
  температура: -15C до 48C
  ГРЕЕЊЕ:
  капацитет: 3.500 W (600-3.800)
  потрошувачка: 970 W (120-1500)
  температура: -15C до 24C
  проток на воздух: 560/480/410/230 m3
  бучност: 41/37/33/25 dB

  ЦЕНА СО ДДВ: 23.990 денари.

  или

  Нептун - ИНВЕРТЕР СИСТЕМИ (првите 3 што не се поскапи од 25 000 денари)

  или пак некоја друга што би ми ја препорачале до кај 25 000 денари

  благодарам!
   
 18. Vladimir Grujovski

  Vladimir Grujovski
  Intern

  4
  0
  26 Јануари 2015
  Машко
  Здраво на сите,

  Дали некој по упатен во моменталните цени на пазарот може да ми препорача 5-5,5 инвертер до кај 50.000 ден. Што е најдоброто што може да се добие за тие пари?

  Ми треба за греење/ладење на просторија од 40м2 солидно(не одлично) изолирана.

  Фала,Поздрав
   
 19. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,311
  3,134
  12 Јануари 2016
  Машко
  Истиот предлог што и комшијава го одбра. Моментално Тошиба Сузуми Плус RAS-B16N3KV2-E1 е на јак попуст со цена од 49-и-нешто илјади денари во Енергија (стар модел, чистат лагер), твин ротари компресор, одлична клима. 16000BTU, рачунај ја како 4.5 киловатна и 40м2 солидно изолирана просторија треба да ја грее без проблем. Како за референца, мојата 3.5 киловатна Тошиба Сузуми Плус без проблем загрева 36м2 добро изолиран простор дури и на најниските температури, всушност во преодните периоди (повеќе од половина од зимата) самата го загрева целиот стан од ~70тина м2. А мојов модел нема твин ротари компресор. Кога е поладно, и на евтина тарифа ја пуштам и втората (Гри) клима. Во дневната соба (36м2) температурата никогаш не паѓа под 23с.

  Друга опција ти е Гри Хансол, немам поим колку е моментална цена ама треба да е блиску до твојот лимит. Но Тошибата за тие пари е моментално најповолна понуда и но-бреинер избор, ако сеуште ја имаат на лагер.

  Таа е Ломо ЕКО, и секако би ја земал пред Фуего, Беко или Вивакс (Мидеа).
  Но стариот нека го пододврзе малку повеќе кесето и нека пазари Гри Фаери, па ќе може да ја подотвара и вратата и кон останатиот дел од станот (барем кон бањата, ако веќе спалната не ја користи).
   
  На FiC DoGG му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Nikola G

  Nikola G
  Intern

  50
  42
  18 Септември 2017
  Машко
  Дечки предлог за 20м2 соба. Добро е да има и за греење но не е задолжително.

  Сакам да ја земам од телеком бидејќи можам на рати да ја земам. Цена да биде до 27 до 30000 денари макс ако е од телеком
  Телеком онлајн продавница – Купувајте безбедно онлајн и плаќајте на рати!

  Исто можам на рати да земам и од Техномаркет, Агротехна, но највеќе ми одговора телеком? Дали има нешто добро во телеком моделче или слабо.

  Некој модел до 18000 денари дали има да лади
  или до 30000 максимум ако и грее.

  Навистина не се разбирам од овие работи. Па ако може совет дали има првенствено нешто во телекoм.
  Какви се овие Haier? Гледам дека моделов се продава и на европски пазар за разлика од грее и останативе

  Makedonski Telekom
   
  Последна промена: 11 Јули 2019
 21. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,174
  2,869
  24 Септември 2012
  Земи си од кај сакаш само провери да не испаѓа многу поскапо од клими.мк, техномаркет,греесторе.
   
 22. Ile bocev

  Ile bocev
  Gaining Experience

  235
  169
  15 ноември 2015
  Машко
 23. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,279
  12,325
  2 Август 2012
  Машко
 24. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,174
  2,869
  24 Септември 2012
  Смарт цена е 18000 на оваа, веројатно затоа и ја постирал.
   
 25. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,279
  12,325
  2 Август 2012
  Машко
  Не сум ја видел смарт цената
   

Сподели

Вчитување...