1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Sylvester, 17 Јули 2010.

 1. Darko Veleski

  Darko Veleski
  Intern

  24
  19
  24 oктомври 2016
  Машко
  Не знам Брат ова и е втора година ,лани летото немаше никаков проблем,вчера со мајторот и 1.5л вода истуривме во климата и водата си итече нормално.Не знам шо можи да биди.
   
 2. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  962
  1,095
  11 Март 2011
  Може грешам но провери ја изолацијата на бакарните цевки. Може да се делумно соголени и евентуално да кондензираат интензивно поради температурната разлика.
   
 3. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,272
  12,323
  2 Август 2012
  Машко
  Кадичката се вади надвор.
  Е сега, од сликите не можам да видам добро, можно е да е внатрешната затестена па да не може влагата да се слева по природен пат надолу во кадичката па да пррескокнува водата некаде по страните.
  12.png
  Ќе треба да ја исчистиш внатрешната единица добро за да се исклучи и таа опција.

  Причините за течење се тие:
  1. Лоша нивелација
  2. Затнато или нагмечено црево за одвод
  3. Намален проток заради ѓубре
  4. Пукната кадичка (провери го стиропорот)
  5. Нечиста клима
   
  На mnikolce му/ѝ се допаѓа ова.
 4. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  647
  354
  25 Јули 2015
  Машко
  Икономист
  Во која продавница е акцијава?
   
 5. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  726
  285
  5 Јуни 2007
  Машко
  Alfi Market vo Kumanovo


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 6. Sylvester

  Sylvester
  Intern

  429
  38
  24 Март 2009
  Машко
  Студент
  Од Gree инвертер 3.5kw која е најдобра после таа UCrown ?
  Не можам да се снајдам баш меѓу моделите која е нивната разлика ?
  Ми треба претежно за ладење на простор 40м2 али и догревање вон сезона на парно.
  Стан ориентиран на северо источна страна

  Sent from my Mi A1 using Tapatalk
   
 7. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,167
  2,863
  24 Септември 2012
  Хансол ти треба.
   
  civikom, Lokvan и на Sylvester им се допаѓа ова.
 8. Quasimodo

  Quasimodo
  Intern

  42
  18
  2 Септември 2016
  Машко
  МИС Електрокомпани и Gorejne дуќанот исти се ? или посебени дуќан се?
   
 9. Ana85

  Ana85
  Intern

  17
  3
  14 Јуни 2018
  Женско
  Треба да купам клима па ако може помош и препорака.
  Ќе ја користам само за ладење бидејќи греењето е решено со градско централно греење, а просторот каде ќе ја користам е со површина од 35 м2 со тоа што висината на просторот е од 2,5 м до 3,4 м (најниска / највисока точка).
  Постои веројатност дека можеби некогаш ке ја користам и за разладување на спалната која е со површина од 14 м2, но со оглед на тоа дека не поднесувам ладно, и дека и сега немам проблем со ноќните температури и со спиење во неклиматизиран простор, претпоставувам дека за разладување на спалната би ја користела минимално.
   
 10. jekce06

  jekce06
  Intern

  22
  4
  10 Февруари 2008
  Машко
  Здраво пријатели, ве молам за препорака за клима уред кој би се користел исклучиво за греење преку цела зима во Крушево. Просторот е дневна-кујна заедно 31м² висина 2,7м , стаклена површина 8,2м² долниот спрат се грее, таванот е трска со изолација стаклена волна. Планиран буџет од 30-40000 ден
   
 11. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,167
  2,863
  24 Септември 2012
  За ладење Грее ЛЦ или Вивакс Аеми. Ако има буџет малку повеќе тогаш Панасоник ДЕ35.

  А за Крушево ќе ти треба нешто како Грее Укровн 18ка најубаво. Или Хансол 18ка или Мицубиши СФ50 ако најдеш или Вивакс Аери 18... Нешто налик тоа.
   
  На jekce06 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,272
  12,323
  2 Август 2012
  Машко
  Различни се. Различни фирми се.
   
  На Quasimodo му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Sephiroth

  Sephiroth
  Unstoppable

  3,484
  2,481
  14 Мај 2008
  Машко
 14. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,167
  2,863
  24 Септември 2012
  Греач за топење на кондензат на Аери.
   
 15. ana00

  ana00
  Intern

  1
  0
  17 Јуни 2019
  Здраво
  Како тотална незналица за клими прочитав доста страни од форумов, браво за стручноста
  Би ве замолила за еден совет
  Ми треба клима за ладење и греење на дневна соба 25 квадрати, со дрвени прозорци, два надворешни ѕида
  Се мислам меѓу Хаиер Тундра 3.5 и некој од моделите на Грее, или пак Бош 3.5
  Што би ми препорачале?
  Буџетот ми е до 30 000
   
 16. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  255
  190
  1 Февруари 2017
  Машко
 17. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,887
  1,125
  5 oктомври 2007
  Машко
  А за ова треба значи да се разотвори климата, т.е. надворешната единица. Нека дојде кај мене на седми да виси низ прозор и да проба САМ да го стави некој, без да ја демонтира.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 18. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  255
  190
  1 Февруари 2017
  Машко
  Sekoj so srekata:)
   
  На marv му/ѝ се допаѓа ова.
 19. maci

  maci
  On your way to fame

  2,899
  639
  2 Април 2008
  купи ја било која 3,5кв најефтината ако ти е за ладење.сите ладат.
   
  На Ana85 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. SuperMitre

  SuperMitre
  Gaining Experience

  32
  54
  27 Септември 2017
  Машко
 21. bobipp

  bobipp
  Gaining Experience

  274
  138
  13 ноември 2009
  Здраво другари!
  Ми треба помош, не лично за мене, туку за близок кој размислува да се префрли од греење со дрва на греење со клима(и). Подолу направив груба скица како изгледа распоредот на собите. Таванот е висок 2.5 m. Се работи за средно стара куќа во осојничаво место, со подземна визба, покрив кој содржи трска, но има и стаклена волна за изолација, ја поставија пред 2 год.

  [​IMG]
  [​IMG]

  Нивната замисла е да стават две клими, во дневната (28 кв.) и детската (15 кв.) со тоа што вратите кон салонот (7 кв.) да бидат отворени со цел и тука да е колку толку стоплено. Дали е препорачливо на ваков распоред и условите какви што ги има куќата, да се стават клими и ако да, кој тип и препорака за марки и модели? Минативе зими се топлеа на дрва, трошат околу 6 кубици дрва, ама само за дневната. За другите соби по потреба користеа панел. Просек на сметки за струја за период октомври-април, 5000 ден. Во игра се и две деца, 1 год и 5 год. Се на се, вкупен трошок струја и дрва им е околу 45000 за зимски период.
   
 22. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,167
  2,863
  24 Септември 2012
  Супер е за со две клими, идеално би било парапетни единици. А може и со ѕидни, само да се на 30цм од таван поставени.

  Изборот зависи од буџетот. Околу 1500еур би требало да се доволно.
   
 23. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  653
  268
  10 Април 2011
  климиве што се со вифи ја земав neo advance, од телефон само кога сум на вифи мрежата може да се команда?
   
  На mnikolce му/ѝ се допаѓа ова.
 24. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,272
  12,323
  2 Август 2012
  Машко
  Може и преку 4G
  Климите се IoT Device
   
  На Mayson му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  653
  268
  10 Април 2011
  треба нешто накнадно да се подеси? вчера бев излезен преку 4г гледам ми ја даваше како дисконектед...
   

Сподели

Вчитување...