• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Избор на графички за Мајнинг

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Miki98

Intern
13 јануари 2021
148
45
Здраво другари
Другари ги имаа овие карти на лагер,само незнам кои да ги земам,ве молам помгонете ми.
Буџет 4700€ сакам 3 карти да земам слични,кои се добри од овие?
Некои се поскапи,што има разлика тие поскапите повеќе ли копаат?

EVGA GeForce RTX 3080 FTW3
Ultra Gaming, 10240 MB
GDDR6X цена 1,222.82€*

ASUS GeForce RTX 3080 TUF Gaming O10G, 10240 MB
GDDR6X цена 1,520.91€*

ASUS GeForce RTX 3080 ROG Strix 10G, 10240 MB
GDDR6X цена 1,552.20€*

EVGA GeForce RTX 3080 XC3 Black Gaming, 10240 MB
GDDR6X цена 1,043.25€*

Благодарам однапред
 

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
922
583
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
Мики има шанси Етериум од Јануари натака да не се копа повеќе, ќе се зезниш. Читај малце новости околу коинов. Или некој друг нека кажи, бар јас така разбрав.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Miki98

Intern
13 јануари 2021
148
45
Мики има шанси Етериум од Јануари натака да не се копа повеќе, ќе се зезниш. Читај малце новости околу коинов. Или некој друг нека кажи, бар јас така разбрав.
Да да eth 2.0,после тоа ERGO,RVN и други че можат да се копаат.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,208
1,810
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
од кај ти се цениве? ова се стари цени од пред добри 5-6 месеци
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,081
1,186
Од Германија.
Имам порачано усб и стигнато без проблем.
Освен ако не си нашол некој shady store што шверца картички и не плаќа даноци - тие цени заборави ги.

Еве ти еден од најголемите Германски агрегатори за електроника, и цена за една од горе наведените карти.

За првата карта, најниска цена (за достава у Германија/ЕУ) - 1725еур.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

Miki98

Intern
13 јануари 2021
148
45
Освен ако не си нашол некој shady store што шверца картички и не плаќа даноци - тие цени заборави ги.

Еве ти еден од најголемите Германски агрегатори за електроника, и цена за една од горе наведените карти.

За првата карта, најниска цена (за достава у Германија/ЕУ) - 1725еур.
Фала ти другар
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,825
4,832
Од Германија.
Имам порачано усб и стигнато без проблем.

Јас стварно се плашам се повеќе и повеќе дека ти си сериозен. Ти треба една интервенција ако е така, ми личи дека за некоја година ќе поебеш и време и пари на тешки глупости кои не ги разбираш ни 1%.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

Miki98

Intern
13 јануари 2021
148
45
Јас стварно се плашам се повеќе и повеќе дека ти си сериозен. Ти треба една интервенција ако е така, ми личи дека за некоја година ќе поебеш и време и пари на тешки глупости кои не ги разбираш ни 1%.
Во право си другар,мислев да имаше некој со мене да почне заедно инвестиција јас че одех у минус пола милион а другиот само соларни панели,43kw на ден околку 1600 вата само од еден соларен панел 3 вакви доволни се.
Еве како може да се пресмета и за струја колку чини
7200вата×0.1756кв×240сати÷1000=303.4368€
Веќе сум почнал се земав освен графички што останаа.
 

stefan_mkd

Gaining Experience
18 март 2015
495
297
Во право си другар,мислев да имаше некој со мене да почне заедно инвестиција јас че одех у минус пола милион а другиот само соларни панели,43kw на ден околку 1600 вата само од еден соларен панел 3 вакви доволни се.
Еве како може да се пресмета и за струја колку чини
7200вата×0.1756кв×240сати÷1000=303.4368€
Веќе сум почнал се земав освен графички што останаа.
Има сеа едни соларни панели и на полна месечина правват струја. Повеќе се исплатат. Провери ги!
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
241
257
Во право си другар,мислев да имаше некој со мене да почне заедно инвестиција јас че одех у минус пола милион а другиот само соларни панели,43kw на ден околку 1600 вата само од еден соларен панел 3 вакви доволни се.
Еве како може да се пресмета и за струја колку чини
7200вата×0.1756кв×240сати÷1000=303.4368€
Веќе сум почнал се земав освен графички што останаа.
Никој не ти спори дека ќе бидеш ќар ако рачунаш во евра.

Ама бесмислено е во евра да рачунаш кога некој шо само ходла Етереум ќе заработи 10х во некој период од 2 години, а ти 4х со копање.

А и двајцата зависите строго од цената на Етереум накај ќе оди понатаму.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,724
Мислења
863,347
Членови
30,062
Најнов член
Goku9000
На врв Дно