1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Избор на Гармин навигација

Дискусија во форумот 'Преостанати мобилни уреди' започната од riki_staff, 2 ноември 2018.

1. riki_staff

riki_staff
    Gaining Experience

319
    147
    28 ноември 2015
    Машко
    Имам опција да изберам навигација од следниве модели,па некој ако се разбира која да ја одберам (иста цена се)
    1.Garmin 1440
    2.Garmin 2505

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

2. Cika

Cika
    V.I.P

2,152
    647
    8 Декември 2009
    За што ќе се употребува? Кола, камион?

3. riki_staff

riki_staff
    Gaining Experience

319
    147
    28 ноември 2015
    Машко
    Кола,но веќе е земена Гармин 2505,се надевам подобрата

На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

1,466
    2,041
    12 Јануари 2016
    Машко
    Кој и да си го земал, не си се заебал. Само тие што не користеле наменски ГПС уред од Гармин или ТомТом, велат дека навигацијата од мобилните телефони е подобра. За во кола Гармин и ТомТом се сеуште недостижни, ама за да се видат разликите треба искуство со моменти каде треба брзо повраќање на сигнал после влез во тунел, меѓу високи згради, итн.
    Кога ќе се промаши излез од автопат после неизбежно губење сигнал, тогаш се гледаат разликите. И во прецизноста. Во мапите сега веќе нема големи разлики, порано имаше.

На damil и riki_staff им се допаѓа ова.
  5. riki_staff

riki_staff
    Gaining Experience

319
    147
    28 ноември 2015
    Машко
    Мислам оти прочитав на гоогле дека гармин 2505 има Lifetime maps затоа ја одбрав.

6. cipiripi

cipiripi
    Gaining Experience

250
    287
    7 Септември 2010
    Ја се пребацив од Гармин на телефон за навигација исклучиво.

Конкретно се работи за Ми Макс и за него може да кажам дека сигналот е на ниво со Гармин, а може да е и подобар. Гармин кај не ми фаќа, со Ми Максот гајле немам.
    Случаите што ги спомнуваш, реконектирање и сл., подобто ми функционира на мојот телефон.

Во едно Ривју од Techtablets баш го пофали и издвои Ми Максот за гпс сигналот.

Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

7. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

7,826
    11,468
    2 Август 2012
    Машко
    Gamin моделите со бесплатни мапи носат ознака LMT

8. riki_staff

riki_staff
    Gaining Experience

319
    147
    28 ноември 2015
    Машко
    Така прочитав овде

Sent from my Coolpad E503 using Tapatalk

9. Cika

Cika
    V.I.P

2,152
    647
    8 Декември 2009
    А ќе се најде некој да ме опраи мене и да ми каже сервис кај шо ќе го поправат мојот камионски гармин уред. Проблемот е што никако не фиксира сигнал. Пробано е се шо може да се проба од софтверски аспект. Од официјалниот сервис не сакаа ни да чујат за ова, па претпоставувам некоја мобилара може да го среди ова.

10. riki_staff

riki_staff
    Gaining Experience

319
    147
    28 ноември 2015
    Машко
    Прашај овде
    GPS uredi, novi mapi, servis, i se okolu navigacija

На Cika му/ѝ се допаѓа ова.
  11. krema

krema
    Professor

7,084
    6,736
    24 Јуни 2009
    Машко
    Огласот му е „боли глава“ :)
    Секоја чест ако сервисира како што има опишано во самиот оглас.

На toplel му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

1,466
    2,041
    12 Јануари 2016
    Машко
    Се разбира дека е можно во одделни случаи (како твојов) да ти се погоди добар гпс приемник во телефонот, и проблематичен примерок од Гармин. Можеби е некој фелер, или некогаш ненамерно си го удрил и оштетил. Или можеби Гарминот ти е некој застарен модел од минатата деценија? Дали си правел напореден тест истовремено на двата уреди, или ги споредуваш од сеќавање?
    Којзнае, јас само велам дека изразена тенденција е наменските гпс уреди да се многу подобри од гпс модулите во телефоните.

Едноставно во наменските гпс уреди има многу поголем простор за антената, и уредот е конкретно дизајниран исклучиво за прием на гпс сигнал - наспроти телефонот кој е сенаменски уред каде гпс функцијата е нешто терциерно и во 99.9% случаи имплементирано со еден чип и со најмалото антенче кое нема да смета во куќиштето на телефонот.

Да не зборуваме за моментите кога некоја од многуте апликации го зема фокусот на гпс апликацијата, баш кога треба да се заврти на некое сложено исклучување. Рефлексијата на глоси екраните на телефоните кога не ги држиш пред фаца туку се прицврстени за шал таблата. Итн... Гпс функциите во телефоните секако се многу корисни во многу ситуации, но конкретно во автомобил и за автомобилска вожња, наменските гпс уреди сеуште се неприкосновени. :)

13. riki_staff

riki_staff
    Gaining Experience

319
    147
    28 ноември 2015
    Машко
    @Lokvan од каде симнуваш нови мапи за навигацијата?

14. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

1,466
    2,041
    12 Јануари 2016
    Машко
    Искрено последен апдејт ми е од пролетва, и не знам во моментов не сум побарал нов добар извор за мапи откога е рикнат gpsunderground форумот. Инаку на следниов линк ги симнував мапите:
    Garmin GPS Systems - GPS Underground :: Your Tracks Guide
    Кога ќе имам време да истражам и најдам нов извор, ќе гледам да не заборавам да поставам линк овде.

15. riki_staff

riki_staff
    Gaining Experience

319
    147
    28 ноември 2015
    Машко
    Супер

16. Cika

Cika
    V.I.P

2,152
    647
    8 Декември 2009
    Има на рутракер.

На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
  17. riki_staff

riki_staff
    Gaining Experience

319
    147
    28 ноември 2015
    Машко
    @Cika линк нешто имаш?

18. toplel

toplel
    Gaining Experience

362
    317
    18 Август 2016
    Машко
    Цитирам: „POVEKE OD 6 GODINI ISLUSTVO I INTERVENCII NA NAVIGATORI KOJ SE VOZAT NIZ CEL SVET!!!!A ZADOVOLNI KLIENTI IMA MNOGU, A NEZADOVOLNI SE SAMO "ekspertot" od OVATION STUDIO!!!“

LOL :D

На G4M3R му/ѝ се допаѓа ова.
  19. G4M3R

G4M3R
    Gaining Experience

350
    270
    26 Јуни 2012
    Машко
    Хахаха, а контра напад од ovation (бонус линк и видео...)
    OVATION studio- GPS Dekodiranje+ Navigacija+ Softver+ Mapi

"____НАПОМЕНА ------ ВНИМАВАЈТЕ КАДЕ ГИ НОСИТЕ ВАШИТЕ УРЕДИ ЗА АМАТЕРИТЕ ДА НЕ ГИ УНИШТУВААТ И СЕ УЧИ НА НИВ____"

На toplel му/ѝ се допаѓа ова.
  20. krema

krema
    Professor

7,084
    6,736
    24 Јуни 2009
    Машко
    Јака конкуренција. :)

Sent from my ипхоне using Tapatalk

Сподели

Вчитување...