• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Избор на B550 матична

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Intoxicated

Intern
22 декември 2014
20
36
Здраво, во план ми е нова конфигурација со Ryzen 3700x што понатака според потреба и нормализирање на цените би сакал да ставам 5xxx 8 јадрен процесор, сакам да биде all rounder. што значи на него ќе се гејма, едитира, стрима итн. Сега кога доаѓа за избор на матична, не можам доволно да распознаам која матична би била најстабилна за клокање (процесор, RAM) или пак работа на фабрички нагодувања но долготрајно користење. Свесен сум дека најверојатно нема да се осети разлика при работа од аспект на VRMS доколку има солидно ладење во куќиштето, но сепак би сакал да го одберам тоа што најдобро ќе ми служи. Па и секако доколку некој има лично искуство со матичниве, би можел да сподели.
Изборот е помеѓу овие матични:

1. B550 AORUS PRO V2 (rev. 1.0) Key Features | Motherboard - GIGABYTE Global (моментално не е достапна, но се водам според неа поради видеово конкретно
View: https://www.youtube.com/watch?v=S_FUe36jHaw&t=409s

)

2. Anhoch PC Market Online - MB MSI MPG B550 GAMING EDGE WIFI RYZEN DDR4-5100+MHz 2.5G LAN Wi-Fi 6 AX USB3.2 DP/HDMI Mystic Light

3. Anhoch PC Market Online - MB Gigabyte X570 GAMING X AM4 DDR4 4000MHz OC SATA3 2xM.2 USB3.2 PCIe 4.0 HDMI

4. ASUS ROG STRIX B550-F GAMING
 

itstheigyg

Gaining Experience
21 мај 2017
442
425
Ако планираш да идеш на 5xxx најдобро е да го купиш од сега, тие процесори ќе се последните што ќе работат на am4 и ќе држат цена долго.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
1,941
1,444
Ако планираш да идеш на 5xxx најдобро е да го купиш од сега, тие процесори ќе се последните што ќе работат на am4 и ќе држат цена долго.
Како ќе држат цена ако догодина излезе нова генерација која е појака?
 

itstheigyg

Gaining Experience
21 мај 2017
442
425
Ако држат цена поевтино ќе е наредната платформа да се купи.
Не реков дека ќе држат цена во споредба со наредната платформа него со предходните ам4 процесори, има милиони ам4 матични продадено а сите за год две ќе сакаат апгрејд без да мењаат платформа, исто како OP.
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,611
1,342
Нејќам да бидам од оние што предложуваат баби, а OP бара жаби, но тука мора да се убацам.

Земи си 5600X, од причина што single core перформанси му се 20% подобри од 3700X, додека мултикор се скоро идентични, 20% повеќе јадра наспроти 20% подобрување во инструкции кај 5600X. 5600X na Computer Universe е само 30-40 евра поскап, што релативно и не е многу.

Он топик: Јас би идел со MSI, бидејќи имам лично Tomahawk Max, плус MPG серијата им е доста солидна.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,348
10,390
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
А зошто ти е потребна толку скупа плоча за гејминг, стримање и едитирање?
Ќе имаш многу сториџ? Многу конекции со надворешни уреди?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

Intoxicated

Intern
22 декември 2014
20
36
Ако планираш да идеш на 5xxx најдобро е да го купиш од сега, тие процесори ќе се последните што ќе работат на am4 и ќе држат цена долго.
Нејќам да бидам од оние што предложуваат баби, а OP бара жаби, но тука мора да се убацам.

Земи си 5600X, од причина што single core перформанси му се 20% подобри од 3700X, додека мултикор се скоро идентични, 20% повеќе јадра наспроти 20% подобрување во инструкции кај 5600X. 5600X na Computer Universe е само 30-40 евра поскап, што релативно и не е многу.

Он топик: Јас би идел со MSI, бидејќи имам лично Tomahawk Max, плус MPG серијата им е доста солидна.
Не би одел со 6 јадрен процесор сега за сега, поради информациите што ги имам моментално, нешто како овие за стриминг конкретно
View: https://www.youtube.com/watch?v=LQgX9tSxQdI
, можеби сум грешка ќе прочепкам уште малце. Исто така би сакал да имам локална гаранција.


А зошто ти е потребна толку скупа плоча за гејминг, стримање и едитирање?
Ќе имаш многу сториџ? Многу конекции со надворешни уреди?
Можеби нема да ја искористам веднаш во целосен потенцијал, но подобро би платил некои 3.000 денари повеќе сега отколку после да треба да ја продавам старата па да надоградувам доколку се појави потреба од тоа. Доколку има предлози за некои други матични би сакал да ги видам исто така. :D
 

Викса

On your way to fame
12 март 2011
528
622
На Youtube каналот на Gamers Nexus има неколку видеа за твојата проблематика од едно типче Buildzoid , разгледај ги и види што највеќе ти одговара за твоите потреби т.е. дали ќе клокаш дали ти требаат многу усб порти итн.
 

comakot

Gaining Experience
23 февруари 2017
291
171
Како што кажа бате Cika оди со 5600х а за матична лично неможам да се пожалам на ASUS TUF серија моментално имам В450 и супер тера 3600 на 4.2 @ 1.28v
Според мене 6 јадра доволно ќе се за стриминг и гејминг и се друго
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,235
910
Неврленд
Нејќам да бидам од оние што предложуваат баби, а OP бара жаби, но тука мора да се убацам.

Земи си 5600X, од причина што single core перформанси му се 20% подобри од 3700X, додека мултикор се скоро идентични, 20% повеќе јадра наспроти 20% подобрување во инструкции кај 5600X. 5600X na Computer Universe е само 30-40 евра поскап, што релативно и не е многу.

Он топик: Јас би идел со MSI, бидејќи имам лично Tomahawk Max, плус MPG серијата им е доста солидна.
И јас би играл така да сум на негово место. Подобро 2 помалце, ама посилни јадра кои у мултикор се скоро изедначени послабите.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,348
10,390
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Јас како гледам со современиве игри, сите 6 јадра се користат при гејминг а тоа само ќе прогресира во иднина. Јас би советувал исто како што советуваат и на други форуми, 8 јадрен процесор за гејминг и стриминг со 60+ fps
 
  • Ја почнал/а темата
  • #14

Intoxicated

Intern
22 декември 2014
20
36
Сепак изборот се сведе на матична која што не беше на оригиналната листа, а тоа е оваа. Нема најдобри vrms, но квалитетот на биосот во споредба со останатите матични, и попристапливата цена во однос на таа од Strix верзијата беа клучните фактори поради тоа што и оваа матична ги има сите карактеристики кои ми се потребни. Моментално е во комбинација со Ryzen 3600x и 16 GB RAM. Процесорот стабилно работи на 4.4Ghz @ 1.26V, максимум оди до 4.5Ghz на таа волтажа но со покачување на истата би требало да се извадат подобри резултати, но вака ми одговара повеќе поради температурите а тоа е peak 68c на cinebenchr23 додека поголемиот дел од времето се движи околу 64-6c. Инаку резултатите на cinebenchr23 се следниве Single core - 1288 , Multi Core - 9782. Според тоа што го видов до сега сум доста задоволен од матичната и сум прилично сигурен дека не згрешив со мојот избор. Ви благодарам на споделените мислења и препораки. :D

Respect+ за @comakot кој што ми помогна околу клокањето на процесорот.
 

outsider

Intern
14 јуни 2019
9
5
Dragon Center на MSI е тотално срање. Имам MSI MPG X570 Gaming Edge Wifi. Тотален bloatware е, самото си инсталира програми на апдејт, катастрофа е контролата на РГБ. Скоро секој корисник на мси на редит се жали за Dragon Center.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #18

Intoxicated

Intern
22 декември 2014
20
36
И на Asus-ов ова Armoury Crate е прилично лошо и непотребно според мене, но тоа лесно се средува. :D
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,458
789
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 / Wraith Stealth
Motherboard
MSI Mortar Wifi B550m
Storage
nvme 1TB / adata xpg sx8200
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz
Video card
Asus RX550 2G
Case
Bequiet! PureBase 500
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Dragon Center на MSI е тотално срање. Имам MSI MPG X570 Gaming Edge Wifi. Тотален bloatware е, самото си инсталира програми на апдејт, катастрофа е контролата на РГБ. Скоро секој корисник на мси на редит се жали за Dragon Center.
фирми што прават хардвер не треба да прават софтвер … никогаш.
А едноставно е, направи го хардверот да работи со стандарден протокол/api и be done with it.

Пробај openrgb колку знам работи на windows и подржува 300 ствари за RGB. плус можеш со своја скриптица да го контролираш
 

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
779
1,649
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Various SSDs, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
RTX 3070
Case
NZXT S340
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows, Tofu65 w/Zealios v2 62g
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
фирми што прават хардвер не треба да прават софтвер … никогаш.
А едноставно е, направи го хардверот да работи со стандарден протокол/api и be done with it.

Пробај openrgb колку знам работи на windows и подржува 300 ствари за RGB. плус можеш со своја скриптица да го контролираш
Openrgb е одлично и за линукс и за windows АМА не работи на MSI плочи. Има еден баг репорт кај што се брикнал RGB контролерот и од тогаш не го работат на MSI.
Работи со рам плочки, GPUs...

Асрок има дефинитивно најдобри софтвери и биоси, бар за RGB и за Fans/monitoring.
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,458
789
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 / Wraith Stealth
Motherboard
MSI Mortar Wifi B550m
Storage
nvme 1TB / adata xpg sx8200
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz
Video card
Asus RX550 2G
Case
Bequiet! PureBase 500
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Има еден баг репорт кај што се брикнал RGB контролерот и од тогаш не го работат на MSI.
го имам видено bug-от. најверојатно го fix-наа issue-то и со еден define сега се вклучува и msi mystic подршка. би рекол дека кај и да е наскоро ќе биде по default уклучена подршка за проверени MSI плочи.
 

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
779
1,649
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Various SSDs, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
RTX 3070
Case
NZXT S340
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows, Tofu65 w/Zealios v2 62g
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
го имам видено bug-от. најверојатно го fix-наа issue-то и со еден define сега се вклучува и msi mystic подршка. би рекол дека кај и да е наскоро ќе биде по default уклучена подршка за проверени MSI плочи.
Исто имаше и баг за Tomahawk и mortar max кај што се превртуваат боите, и тој е фикснат мислам.
Во секој случај, за сите останати плочи, софтверов е предобар. Овие повраќаници со змајеви и глупости што ги прават треба да се забранат со женевска конвенција.
 

champagnepepe

Gaining Experience
21 ноември 2019
86
205
Скопје
Custom RGB варијации, менување бои, треперења, rainbow effects земаат CPU циклуси. (5-10% CPU usage). Во одредени сценарија може да предизвика microstuttering.
Повеќето рам мемории имаат default rainbow ефект без потреба од софтвер. Истото важи и за external RGB Controllers (како на CoolerMaster) кои преку софтверот може да се сетираат без да употребуваат CPU циклуси.

Тоа не е случајот со софтверите на Asus , Armoury Crate, и на MSI - Dragon Center.

Постарите верзии на RGB Fusion од Gigabyte не предизвикуваат ваков проблем, најверојатно бидејќи е малку попроста програма. RGB Fusion v1 работи и со првата генерација RTX графички иако не се наведени како supported.
За да избегнете проблеми, Static color е она што нема да предизвика microstutters.
 

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
779
1,649
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Various SSDs, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
RTX 3070
Case
NZXT S340
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows, Tofu65 w/Zealios v2 62g
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Custom RGB варијации, менување бои, треперења, rainbow effects земаат CPU циклуси. (5-10% CPU usage). Во одредени сценарија може да предизвика microstuttering.
Повеќето рам мемории имаат default rainbow ефект без потреба од софтвер. Истото важи и за external RGB Controllers (како на CoolerMaster) кои преку софтверот може да се сетираат без да употребуваат CPU циклуси.

Тоа не е случајот со софтверите на Asus , Armoury Crate, и на MSI - Dragon Center.

Постарите верзии на RGB Fusion од Gigabyte не предизвикуваат ваков проблем, најверојатно бидејќи е малку попроста програма. RGB Fusion v1 работи и со првата генерација RTX графички иако не се наведени како supported.
За да избегнете проблеми, Static color е она што нема да предизвика microstutters.
Не би требало тоа да се случува. RGB контролерите се независни од CPU-то, си тераат свои циклуси, сета логика си е во нив. Евентуално ако софверот прави нешто. Ама би требало да исчезнува ако го исклучиш софтверот и сервисот...
 

champagnepepe

Gaining Experience
21 ноември 2019
86
205
Скопје
Не би требало тоа да се случува. RGB контролерите се независни од CPU-то, си тераат свои циклуси, сета логика си е во нив. Евентуално ако софверот прави нешто. Ама би требало да исчезнува ако го исклучиш софтверот и сервисот...
1610822882618.png

Rainbow effect ASUS STRIX матична. Aura Sync. Целовремен CPU Usage. High end system. Матичните немаат независен RGB контролер CPU како што имаат external units. Матичните го користат процесорот за тоа преку софтвер.

1610823112846.png
Strix матична со Static color.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,655
Мислења
829,833
Членови
28,661
Најнов член
Zokibebrat
На врв Дно