• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Избор MicroSD

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,196
1,295
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Чудно нема тема за ова или јас не најдов или можеби нема ни потреба :) Имам неколку прашања.
1. Дали сите модерни телефони користат горе дело иста MicroSD картица? Од ова што го гледав за мојот (Samsung A5 2017) и за здравје идниот (Samsung S20), истиот тип на картица го користат - MicroSDXC
2. Дали сите MicroSD картици функционираат на смартфоните затоа што некои се MicroSD, некои MicroSDXC, а има и MicroSDHC?
3. Препорака за добра картица за телефоните кои ги спомнав претходно која може да се купи во Македонија? (32 или 64 GB сеедно) Игра ли брендот голема улога (веројатно брзините на трансфер се различни...)?
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,907
5,302
Мелмак
1. Да
2. Форматот е ист, ознаката означува само разлики во брзина и максимален квалитет најчесто. Единствен уред што имам видено да не работи со пример SDHC или XC картици било ептен стари некои уреди кои работеле со максимум 2ГБ картици (класични SD). Денес е тешко да најдеш било шо испод SDHC.

3. Samsung EVO или Sandisk Extreme. Гледај да се обавезно Class 10 и обрни внимание на проток на запишување пошо модерни телефони кои снимаат во 4К би имале ќар од тоа. Обично U ознаката се менува зависно проток, барај најмалку U3 картица. U1 е 100мб на секунда, U3 е 175, итн.

Тоа Class 10 обично сите се денес, но имаше порано разлика. Се работи исто за ознака за брзина на запишување/проток. За ептен детали за ознакиве можеш да гуглаш.

Од аспект на бренд, се зима или Samsung или Sandisk ко шо кажав, може и Sony, Transcend се добри исто, па после тоа идат други брендови као Kingston па после тоа сите останати (сеедно).
 

LegijaIVAN

Gaining Experience
20 март 2014
88
138
Скопје
LegijaIVAN's setup  
Processor & Cooler
Xeon E5450 3.0Ghz / Arctic Cooling Freezer 7 Pro
Motherboard
ASUS P5Q3
Storage
1 TB Toshiba
PSU
Unknown brand 500W
RAM
2 х 4 GB DDR3 1333 Mhz
Video card
ASUS GTX750Ti 2GB
Case
Corsair Carbide 300R
Mouse
SteelSeries Rival 110
Keyboard
Cooler Master Devastator II
Audio
Sony STR-DG510 + Sony SS F5 ES / AKG K512 MKII
Monitor
Philips 226V LA 22"
OS
Windows 7 64bit
Да, сите модерни телефони користат MicroSD картици. Сите микро картици функционираат на смартфоните, мемориските картички до 32GB се водат како MicroSDHC (SD High Capacity ) додека тие што се над 32 се водат како MicroSDXC (SD eXtreme Capacity). Мое искуство и лична препорака за добра картица за телефон е дефинитивно SanDisk. Extreme картичките на SanDisk најчесто се наменети за акциони камери бидејќи имаат поголема брзина од Ultra картичките, кои пак се користат најчесто за storage на телефон. И двете се добар избор но за телефон мислам дека немаш потреба од вложување во SanDisk Extreme картичка, би ти препорачал SanDisk Ultra.
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,466
796
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 / Wraith Stealth
Motherboard
MSI Mortar Wifi B550m
Storage
nvme 1TB / adata xpg sx8200
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz
Video card
Asus RX550 2G
Case
Bequiet! PureBase 500
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Робсо

Баниран/a
1 септември 2018
88
57
Сандиск икстрим, за разлика од ултрата, носи ознака У3 и А2. Ова второто е некој стандард за перформанси на апликации на мемориска и наводно е осетно подобро.
Шо се однесува до брзината потреба за камера, тогаш икстрим со У3 е задолжителен за 4к и друго со висок квалитет/битрејт. Можда не за на секој мобилен ама можи по потреба да ја ставаш и на други камери/апарати место пак да купуваш ако стани потреба. 50% е поскап ама мислам дека е попаметно да се оди на таква варијанта.
https://www.anhoch.com/category/338...hitachi#stock/1/page/1/manufs/67/pricerange//
И подалеку од џубрето кингстон/вербатим со ознаки у10 А15 и запис 5мбс.
 
Последна промена:
  • Ја почнал/а темата
  • #7

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,196
1,295
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Е сега ми кажуваш кога земав екстрим :)
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,471
830
Тогаш немав увид на темава ,сепак нема врска за друг пат да знаеш . Порано кога купуваат сдхс си земаат здраво за готово,а сега треба сериозно да се разгледа за ова како дел од ,,периферијата" без разлика дали е за ПЦ или за Смартфони. Инаку јас земав сдхс Самсунг Ево Плус 256гб и доста е брз и се усогласува со брзината на актуелните смартфони и без кочење и сецкање или Force Glose како што имаат проблеми на старите андроиди.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,196
1,295
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Да и овој лета на мобилниот, така да океј е.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,675
Мислења
830,280
Членови
28,680
Најнов член
Ljubac
На врв Дно