• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

It's now safe to turn off you computer.

Статус
Затворена за нови мислења.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,274
333
При форматирањето на пентиум двојката, ми се појавуваше син екран на смртта. Ги следев упатствата од него и го форматирав. Тој екран ми викаше дека биосот не ми подржува ACPI или некое друго срање...

Е кога го гасам сега преку turn off, кога има windows is shutting down, и кога ќе заврши тоа ми се појавува It's now safe to turn off you computer.
И го гасам од напајањето позади, друг начин не најдов...

На ХР сум.

Any help?!:chudenje:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,274
333
ХАХАХААААААААА...

Напојувањето е АТХ!
На стариот Windows 98 овој проблем го немаше.
Да не е потребно апдејт на биос а?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,274
333
Е сега да не сакате доказ а?!

Напојувањето е АТХ...

Моделот на напајањето е Seasonic SS-200PS. Aко не верувате, прашајте го Свети Гугл ќе ви каже.

И ајде кажете зошто вака ми прави кога го гасам компјутерот.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,523
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
It`s now safe to turn off your computer е дел од BIOS-от така да ништо страшно
"It's now safe to turn off your computer" nema nikakva vrska so BIOS. Toa e 320x480 8bit BMP od Windows 95/98. Mozhesh mesto toa da stavish gola zhenska.

On topic

Vlacki, napojuvanjeto ti e ATX. Problemot e toa shto ti bil isluchen ACPI-to vo BIOS pred da go instalirash Windows-ot. Odi vidi vo Device Manager, ke vidis deka nemas ACPI Uniprocessor.

Sega ako go stavis enabled nema da go resis problemot. Mislam deka imase eden FIX koj go popravase ovoj problem. Ako ne, ke preinstaliras, ama ovoj pat so ACPI uklucen od BIOS.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Имав и јас заебанции со ова, додека стоеше таа слика, компјутерот не се гасеше, требаше тоа да се стори рачно.
Пробај со Clear CMOS, за да вратиш на default подешавки, или искористи ја опцијата Load Fail-Safe Defaults. Тоа мене ми помогна. После тоа, ги подесив опциите во БИОС-от како што сакав.
Тоа што ти рекло дека не поддржува ACPI е држ' го Маро гајтанот. Можда било исклучено при инсталација на XP.
Види што ќе бидне, па кажи. Ако имаш упатство од матичната, стави го во attachment да видиме што опции има БИОС-от.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,274
333
@gOJDO, тоа намерно го исклучив, заради тоа ми се појавуваше син екран на смртта, и не можеше да се продолжи форматирањето..

Пробав неколку пати со тоа, но пак ми се појавуваше досадниот BSoD.

И на крај краева, морав со F7ka да стискам... Како што ми кажа тоа синото небо. :D

Да не има некој програм шо го решава проблемов?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,274
333
@Mr.Alien, немам никакво упатство од таа матична, мислим најдов едно на нет, арно ама овие момциве си играат мајтап со луѓето и за едно упатство што го препишале сакаат да им платат. А бе каков народ.. :ua:
Ај ќе пробам да најдам на Гугл, но бидејќи е стара матичнава, тешко дека тоа ќе бидне.
Но не губам ништо ако пробам нели?
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,523
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Плавиот екран не би требало да е поради ACPI-то. Свежа копија инсталираше или правеше репаир?

BTW, можеш да го изгасиш конфљуктерот ако 5 секунди го држиш притиснато дугмето ON/OFF.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,274
333
Плавиот екран не би требало да е поради ACPI-то. Свежа копија инсталираше или правеше репаир?

BTW, можеш да го изгасиш конфљуктерот ако 5 секунди го држиш притиснато дугмето ON/OFF.
Поради тоа е плавиот екран. Сигурен сум.
Но мислам да пробам да инсталирам на друг хард диск... Па да сликам. Али вистинска мрза сум. Ај кога ќе имам време ќе инсталирам и ќе сликнам со телефонот.

Таквиот начин на гасење може да предизвика оштетувања на оперативниот систем и губење на податоци. Затоа секогаш избегнувам така да го гасам.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Уствари, тоа мене ми се деси двапати.
Првиот пат, кога ми рикна матичната плоча. Ја заменив со сосема ист модел, освен што наместо три имаше два мемориски слотови (ослабена верзија. По монтажата и вклучувањето се појави It's now safe to turn off your computer. Clear CMOS заврши работа. Потоа го флешував БИОС0от со најновата верзија и се беше нормално.
Втор пат беше неколку месеци подоцна, кога правев преинсталација на Win XP (со форматирање). На рестартирање (откако беше инсталиран XP) се појави пораката. Пак направив Clear CMOS и пак се беше во ред. Никогаш подоцна тоа не ми се појави.
По оваа сменив уште две плочи за P3 но овие проблеми ги немав.
Shits happens....with old hardware.....
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,274
333
Дали тоа што биосот не е апдејтиран е причината што секој мемориски модул го чита напола, т.е. 256 го чи та како 128, 128 го чита како 64, 64 го чита како 32.

Инаку, јас не верувам дека ќе треба да му правам формат. Хард диск од 7 гига си е доволен, може ќе ставам уште еден, но да седат два хард дискови.

И, ако можеш подетално да ми објасниш како да го апдејтирам биосот. За да избришам СМОЅ не знам како треба, мислам не знам со кој џампер, но мислам дека би можело со вадење на батеријата и нејзино враќање по 3 секунди.

ХАХАХХАХ... Не сликав со таа камера, од телефонот е закон, сликите не си ги видел, тогаш сликав од веб камерата. За скајп нема мани, затоа не ми ја вреѓај! :))

И за последниот дел од твојот пост си сосема во право...
 
M

Mr.Alien

Гостин
Sorry.....:D
А за тоа како се апдејтува БИОС за ден два ќе има напис на порталот. Во моментов го привршувам.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,441
1,217
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
На лаптопот апдејт на биосот му направив така што го земав од официјалната страна на HP, и најобичен инстал му направив па рестарт и бидна.
Би требало и кај тебе да е нешто слично?!?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,274
333
А бе тој лаптоп ти е нов, или стар неколку години, а мојава матична е е стара најмногу 10 години или е помлада, не сум сигурен кога е произведена. Така да сега проверив на официјалната страна на Gigabyte, оваа матична не е подржана веќе...
Така да ништо од апдејт на биос. Единствено clear CMOS.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,523
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Дали тоа што биосот не е апдејтиран е причината што секој мемориски модул го чита напола, т.е. 256 го чи та како 128, 128 го чита како 64, 64 го чита како 32.
Не. Проблемот е во твојата стара плоча. Не чита двострани мемориски модули, т.е. им ја чита само едната страна. Ќе треба да си најдеш еднострани.


BTW, да не си нешто под казна па мораш со Pentium2 да излезеш на крај?
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
Џамперот за clear CMOS најчесто се наоѓа одма до батеријата ( на едно 5 милиметри до неа )
Треба да има три пинови, префрлиго на слободниот пин и тој до него (фактички ги спојуваш слободниот и средниот пин) и врати го на старата позиција.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #21

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,274
333
@gOJDO, сите мемориски модули што ми се на плочата сега се еднострани. Не сум под никаква казна, единствено сакам еден музички компјутер со солидна меморија, гледање на слики и можност за играње на некои мали игрици.

@CyberSpic, а бе го знам тоа со џамперот, но дали треба компјутерот да работи, и колку време треба да се држи таму џамперот, 3 секунди ли?
И дали треба да се вади батеријата.
Мислам, објасни ми подетално не се занимавам многу со BIOS. :)
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
894
72
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Извади ја батеријата и премести го џамперот и држи ги така отприлика 1 минута и врати ги на своите места...
 
M

Mr.Alien

Гостин
Најнапред гаси компјутер. После тоа, отштекај се што има сопствен напон (принтер, монитор, скенер, екстерен диск, кабел од мрежна, ТВ картичка, ова-она, што ти ја знам што се на човек може да му текне да приклучи.
Е, дури после тоа, можеш да вадиш батерија (барем минута-два), или да правиш Clear CMOS (20-30 секунди).
 
 • Ја почнал/а темата
 • #24

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,274
333
Направив како што ми пишавте, сетинзите се вратија на дифолт, латенцијата на рамот ја зголемив да не има нестабилности, се врати на дифолт, исто и саатот отиде у 1997 година. Но тоа проблемот со safe turn off... ОСТАНА!

Некои други идеи имате или да ставам кабел со прекидач за да можам да го гасам од предна страна на куќиште а?!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,717
Мислења
856,007
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно