1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

ИТНО: Се бара економичен Hosting

Дискусија во форумот 'Веб Хостинг' започната од Глупав, 20 Март 2017.

Тагови:
  1. Глупав

Глупав
    Gaining Experience

353
    159
    20 Април 2008
    Машко
    Значи Економичен хостинг za dedicated сервер
    Linux / WHM
    со таа напомена со треба да е надвор од МКД
    и се префереира држава каде не се многу окупирани со закони
    окулу праќање на newsletter-и.

2. Mr.Jack

Mr.Jack
    Gaining Experience

611
    332
    9 Февруари 2008
    За WHM ќе треба најверојатно да доплатиш. Купи си лиценца од buycpanel.com

Дедикејтед ти треба Unmanaged или managed? Има повеќе опции. OVH/Kimsifui/Scaleway се најекономичните сервери.

SolaDrive имаат екстра managed сервери.

LiquidWeb - супер managed сервери со најдобриот support. Мислам некои од нив имаа и бесплатен WHM

Од OVH, SolaDrive i LiquidWeb имам ВПСи и со сите сум презадоволен. Од ОВХ не очекувај никаков support. Ако се одлучи за некој од овие, кажи ми да ти пратам афилиејт по ПП :)

Јас кога барам нов хостинг секогаш гледам од понудите на форумов Dedicated Hosting Offers | Web Hosting Talk тука сите поактивни членови се квалитетни хостинг компании.

Избегнувај ги GoDaddy, Bluehost, HostGator и сличните

Глупав, Psycore и на P.Overdrive им се допаѓа ова.
  3. sumi

sumi
    On your way to fame

1,129
    736
    8 Април 2007
    Машко
    Ниту една држава нема проблем со праќање на newsletters но има проблем со спам. Повеќе не е проблем државата, самите дата центри ке те суспендираат ако добиваат поплаки за спам.
    Воедно ако е за newsletters немаш потреба од cPanel немаш ни потреба од Dedicated, VPS ке заврши работа

На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Dace23432

Dace23432
    Gaining Experience

215
    110
    25 Август 2016
    Машко
    Може ли да објасниш за BlueHost, јас сум во план да го користам за хостирање на ВордПрес интернет страна, на препорака од пријател и ми се виде задоволителен со цена. Па затоа ме зачуди, и ако може да објасниш подетелно за неговите добри и лоши страни, бидејќи се познава дека имаш искуство.

На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
  5. bxxxn

bxxxn
    Practice makes perfect

993
    1,129
    11 Март 2011
    Endurance International Group - Wikipedia

Прочитај што се поседуваат, фаст фуд за хостинг

П.С. Имаш и еден лајк од мене за првиот твој пост на форумот :)

На Глупав и Dace23432 им се допаѓа ова.
  6. Dace23432

Dace23432
    Gaining Experience

215
    110
    25 Август 2016
    Машко
    Фала, инаку го имам приметено одамна на едно видео од Lynda.com за ВордПрес за почетници, го вклучија во видеото, како хостинг за пример страна што изработуваа. Не сум знаел за ЕИГ, има се може се :D а кое е твоето мислење вака од техничка страна, и споредба со OVH, SolaDrive, LiquidWeb кои си ги користел.

На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
  7. bxxxn

bxxxn
    Practice makes perfect

993
    1,129
    11 Март 2011
    Немам користено ниеден од нив, имам искуство со Arvixe кои на времето беа супер хостинг, релативно мала фирма со одлучен сипорт, сервери во Европа и САД, CEO-то одговараше лично на маилови, мигрираа датабази на SSD, итн ...

Потоа ги купи EIG, веројатно набркаа голем дел од вработените, почнаа да паѓаат сајтовите, се чекаше со денови да се одговори тикет, го симнаа форумот на кој се жалеа корисниците ...

Инаку овие што ги посочи не сум ги користел, може и подобро, имам некоја малер рака, кај паркирам сајт, потоа EIG ги купува :)

На Dace23432 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Mr.Jack

Mr.Jack
    Gaining Experience

611
    332
    9 Февруари 2008
    Bluehost ги препорачуваат секаде зашто се познати и плаќаат многу на affiliate корисниците. Не се баш евтини. Може да пишува една цена, но таа е за првиот месец и после е многу поскапо. Имаат многу лош support од Индија и не би ги препорачал на никој. Серверите ги пренатрупуваат и многу се спори сајтовите кај нив.

За што ти е хостингот? Ако е за едноставен ВордПрес сајт тогаш било кој хост што не е EIG или GoDaddy ќе биде океј. Колку посетители (ќе) добиваш?

HawkHost, VeeroTech и A2 Hosting се првите што ми текнуваат да се добри со support и shared hosting. Предложи му некој од овие на пријателот твој и ќе види што е квалитет.

Ако ти треба VPS, други предлози ќе ти дадам.

На Глупав му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Dace23432

Dace23432
    Gaining Experience

215
    110
    25 Август 2016
    Машко
    Сега не знам дали се рачуна како ВПС, ама последниве неколку години користам AWS, односно нивниот Free Tier, кој го користам една година, па потоа правам друг акаунт #poormanlive и ми беше доволен, си ги имав сите погодности што би ги имал и на мојот дома компјутер, си имав ремоте акцес, гигабитен интернет, но лошата страна беше тоа што многу често ми се случуваше да ги преминам ограничувањате на Фри Тирот, и ми доваѓаа сметки на крајот на месецот, тогаш не се разбирав толку во тоа секоја инстанца што ресурси троши, па не знаев да се заштитам од несакани сметки. Е сега ме интересира разликата со ВПС (знам дека таму се е виртуелно и се делат ресурси) да ми ја објасниш подетално, колку бандвит имаш на располагање и однос цена-ресурси на некои ВПС кои си имал можност да ги користиш.

10. Mr.Jack

Mr.Jack
    Gaining Experience

611
    332
    9 Февруари 2008
    Не знам многу добро да објаснам за AWS зашто ни јас не сум ги користел многу, но тие се Cloud платформа (на крајот на денот исто е со VPS), само што кај нив плаќаш точно онолку колку што ќе потрошиш. Ти бројат потрошени ресурси и ти наплаќаат.

Ако си почнал со AWS слободно продолжи, супер е таа платформа. Е сега, ако имаш повеќе сајтови и повеќе трошиш, можеби вреди да се преместиш на old school VPS зашто ќе ти биде поевтино. Во поглед на брзина и uptime, AWS се супер.

"Old school VPS" - Linode, Vultr, RamNode и OVH. Јас ги користам сите овие 4. Предобри се. Сите овие се Unmanaged и нема да имаш сапорт за менаџирање на серверот, но штом користиш AWS со овие ќе немаш никаков проблем. Секој посебен план кај нив има одреден лимит на bandwidth, storage итн., и можеш да користиш толку колку што ти дозволува планот.

Имаш евтини ВПСи на Lowendbox.com и Lowendoffer.com но за овие не можам да ти гарантирам зашто обично се непознати фирми што може да ги снема преку ноќ. Види им ги цените, можеби ќе се излашеш поради нив :)

За Managed VPS да не ти давам предлози воопшто, мислам дека не ти треба таков.

ПС: Кога веќе користиш VPS, не ни помислувај да користиш shared хостинг. Цената на unmanaged VPS и shared hosting е иста. А ВПС е подобро во секој поглед.

Глупав, P.Overdrive и на Dace23432 им се допаѓа ова.
  11. Zippo

Zippo
    On your way to fame

695
    642
    22 oктомври 2014
    Data Analyst
  12. Zippo

Zippo
    On your way to fame

695
    642
    22 oктомври 2014
    Data Analyst
    Не се согласувам дека OVH се неменаџирани, постои опција за мала пара да се договориш да ти го менаџираат серверот, т.е. сегменти на серверот кои би можеле да ти ги менаџираат.

На Глупав му/ѝ се допаѓа ова.
  13. artweb

artweb
    Gaining Experience

1,132
    492
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    Bluehost e срање, не се лажи. Ти го препорачувам Siteground, не е многу скап и брзи и стабилни сервери и одлична подршка.

14. Mr.Jack

Mr.Jack
    Gaining Experience

611
    332
    9 Февруари 2008
    SiteGround се океј и имаат супер support, но проблемот е што се премногу популарни и имаат многу корисници. Тоа значи дека реално, не можат да посветат 100% внимание на тебе и нема да дадат сѐ од себе за да те задржат.

Компании како VeeroTech и HawkHost се релативно мали и им значи секој клиент, нивниот support прави сѐ за да те задржи, дури и ти решава проблеми што немаат никаква поврзаност со хостингот или серверот.

Многу клиенти значи дека имаш многу можности да ги пренатрупаш shared серверите и да ги oversell-уваш OpenVZ серверите. Малку клиенти значи дека и да сакаш да пренатрупаш shared сервер со 500 клиенти, не можеш зашто не ни ги имаш тие 500 :) А SiteGround имаат повеќе од 50000 клиенти, па не им е проблем да натрупаат сервер.

Други мали и квалитетни компании ќе најдеш на webhostingtalk.com

На Глупав и artweb им се допаѓа ова.
  15. artweb

artweb
    Gaining Experience

1,132
    492
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    Мислам дека Siteground водат сметка колку вебсајтови стават на еден сервер. До сега немам приметено да сецка или во одреден период од денот да успоруваат вебсајтовите што ги имам кај нив хостирано.

16. Blagojcebt

Blagojcebt
    Intern

63
    17
    1 Септември 2009
    Машко
    Поекономичен здравје Ipage !

Изменето од модератор: 20 Април 2017
  17. Глупав

Глупав
    Gaining Experience

353
    159
    20 Април 2008
    Машко
    не гледам тука никаде Dedicated ...

18. Mr.Jack

Mr.Jack
    Gaining Experience

611
    332
    9 Февруари 2008
    Ова ти е афилиејт линк, сакаш само да земеш пари за ѓубре хостинг. iPage се едни од најлошите хостинг компании. И тие се од EIG.

Каде е економичноста за $12 месечно најтиња shared план со најтиња support? Од ваквите како тебе што препорачуваат хостинг само заради affiliate payout...

gokica, Oktar и на l1d0v1c им се допаѓа ова.
  19. l1d0v1c

l1d0v1c
    Practice makes perfect

640
    1,275
    10 Март 2011
    Машко
    Divi Expert
    Само што сакав и јас да промрчам за ipage дека имаат најтиња хостинг и support. Едноставно беда од светски размери. Пред 4-5 години земав хостинг од нив и го баталив после некој месец. Гледам сеуште фураат исти фазон на "неверојатен" 72% попуст, само денес или само оваа недела, односно никогаш немале полна цена за нивните услуги. БЕДА.

А и не го ни видов линкот воопшто, стварно ли мислеше дека ќе ќариш некој денар со препорака на ваков мизерен хостинг.

На artweb и Oktar им се допаѓа ова.
  20. Blagojcebt

Blagojcebt
    Intern

63
    17
    1 Септември 2009
    Машко
    Јас го користам години , и не е баш толку лош
    имаат и vps и dedicated , муабетот беше економичен хостинг

21. Blagojcebt

Blagojcebt
    Intern

63
    17
    1 Септември 2009
    Машко
    шо има лошо во тоа да се искористи некој бонус ако членот реши да го користи тој хостинг ?

22. Blagojcebt

Blagojcebt
    Intern

63
    17
    1 Септември 2009
    Машко
  23. l1d0v1c

l1d0v1c
    Practice makes perfect

640
    1,275
    10 Март 2011
    Машко
    Divi Expert
    Прво: форум не е место кај што луѓе треба да заработуваат или бонуси да добиваат. Форум е место кај што луѓе си помагаат едни со други.

Второ: iPage е најсрање хостинг што постои и сакаш да ќариш некое бонусче на нешто што не вреди ни пари да ти даваат да го користиш.

Испратено од SM-G935F преку IT.mk форум апликација

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  24. Blagojcebt

Blagojcebt
    Intern

63
    17
    1 Септември 2009
    Машко
    првото : ок

ама за второто според мене е добар го користам 5 години и хостирам 15 мали веб страни , исто така и супортот ми има помогнато неколку пати.

25. Глупав

Глупав
    Gaining Experience

353
    159
    20 Април 2008
    Машко
    моментално е одбрана следнава опција : Web Hosting, VPS Hosting, Dedicated Hosting, Reseller Hosting | InMotion Hosting ...
    се избра VPS за повеќе посетуваната страна и Unlimited share за преостанатите помалку посетувани страни ...
    не им е лош hostingot, имаат подршка, меѓутоа дека не се многу економични после промотивниот период е факт ...
    благодарам за предлозите ... стоајт во bookmarks па за натаму може и да послужат ...

Сподели

Вчитување...