• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Ит хорор

Daniel86

Guru
28 мај 2013
3.043
8.228
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Ок, да си знам за во иднина. :)
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8.659
11.006
Скопје
Ако те разбрав добро, се ова (матична,графичка, итн..) пикнавте во машина за садови на 75 C, и после сушење, истите преживеаа ?

Така.

Размонтиравме и хладњаци од плочата, кулер од графичка се со цел да се дојде поблиску до ПЦБ-то и да не се заглави вода некаде каде што нетреба.

Секако секогаш има шанси да се заглави вода под BGA чиповите и да направи спој, затоа јас додека ги сушев на неколку сати ги превртував. Наопаку, па исправено, па скроз на друга страна итн. И успеа ете.

@ImTheDude не верувам дека ја продаде, мислам дека ја даде на некој. Непознато е дали е уште во функција. Мислам дека беше GTX 760ti од Gigabyte. Windforce 3x се сеќавам дека беше со 3 кулери.

@toshex могуче, ова со прашоков држе вода.


БТЊ не добивајте идеи сега, ова еднаш сум го направил и пројде, не перам компоненти секој ден, а немојте ни вие :)

Edit да додадам, после перењето од машина искочија скоро суви на допир. Мислам дека има некоја финта со температурата/пареата што ја прави. Буквално „чкрипеше“ на прст :ROFLMAO:
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.797
5.647
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Јас сум гледал видеа како перат PC со црево во двор, ако се исуши добро пред да се приклучи во струја нема гајле.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
3.043
8.228
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!

JunkieMKD

Practice makes perfect
3 декември 2008
2.399
1.195
Ке Пенине
Арис Де Грас му е мајката. Колку плочи имам напрскано, измиено со вода па компресиран воздух. Досега една не се пожалила. Ко нови се после, цела нечистотија излегува.
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.653
1.578
Скопје
Ако веќе не кородирал, јас би пробал да го спасам. Имав слична ситуација со пријател кога му се поплави станот. Слична пошто немаше кал, ама имаше уље од радијатори.

Размонтиравме се, хладњаци и вентилатори во када со туш и сјај, плоча, рам и графичка и други PCB-а во машина за садови на 75C. Спасивме се освен хард дискот и напојувањето. Уствари со напојувањето не ни пробавме.

После перење 2 дена сушење ставени врз пешкир на радијатор/термо. Уште му работи Asus P9 x79 и i7-4820K па дури и рамот е ист. Графичката ја смени после тоа за појака.
Нема гајле. Само да се исуши убаво - ни средство за чистење ни ништо не и смета..
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
863
1.087
orgrimar
дестилирана вода или алкохол и добро сушење. Пр сокови и пијалоци се чистат со вода, мрснотии со алкохол, се бира најдобар растварач за тоа што ја извалкало плочата и добро сушење
 

Molec

Unstoppable
18 мај 2011
1.393
2.158
271669227_5044827032203064_4310972692991995932_n.jpg
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.653
1.578
Скопје
Греота бе.. Ова стварно треба да се потрудиш и ... Ма незнам што треба да направиш да ја извиткаш вака картичкава... изгледа како од пошта да ја примил вака... Ама како успеале ова ?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.303
12.489
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Во еден од поплавените компјутери од стајковци, што ми го донесоа со 3 кила кал во него, се беше откажано освен матичната, рамот и ХАРД ДИСКОТ! Хардот беше 500Gb Hitachi и ден денес работи нормално иако бил цел ден потопен комплетно во вода.
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1.137
1.788
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Кога ќе ти падне Процесор на плочки :)
0-02-05-de0b42b63a66bf3a80449dbb1e407dda3d837cfed210905789324d6f59d028b4_fa30948.jpg
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2.221
3.656
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-11400F + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
Gigabyte B560M - DS3H V2
Storage
SSD Kingston NV1 500GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master V750 GOLD V2
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
Sapphire RX580 Nitro+ 4GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
A4 X5 MAX Bloody Gaming Esports Stone Black
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Сокет 1197 се направил. :rolleyes:
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1.137
1.788
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Не работи. Глупост.... Чистев термална паста, исправен, трзам и некако ми лизна од раце - бам на плочки

Цела среќа - G3260 е во прашање, најдов заменски со слични перформанси. Да беше нешто i3, i5.. ќе ми беше мака.. Вака јбг памет за друг пат. Работење на маса, седнат, не герила ноншалантно.... :)
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.653
1.578
Скопје
А го исправаше? Или свиткан го стави ?
Не си мал - ваљда знаеш свиткан нетреба..:ROFLMAO:
Туку шега на страна - ако успееш да го исправиш некако без да пукне некој вод внатре (ако досега не пукнал) - можеби ќе се оправи .
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.653
1.578
Скопје
ВТФ, озбилно ова?? Во штала да не го чувале...
Гледаш дека од тепихот му собирало кај вентилаторот влакно по влакно. Таков му се погодил тепихот на човекот - не е тоа слама не се секирај ;)
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.797
5.647
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Тоа се влакна од куче, trust me, I know.
Затоа desktop се држи горе на desk :)
 

ImTheDude

Careful man, there’s a beverage here!
31 октомври 2011
672
985
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 11700KF
Motherboard
ROG STRIX Z590-E
Storage
512GB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD + 8TB HDD
PSU
750W 80+ Gold
RAM
2x16GB DDR4
Video card
AMD RX 6900 XT RedDevil
Case
Asus ROG GC35
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10

krema

Epic
24 јуни 2009
13.303
12.862
youtu.be
Да ти се одмилат домашните миленичиња, барем чисто ќе ти биде околу десктопот. :ROFLMAO:
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.669
Мислења
889.382
Членови
31.510
Огласи
36
Најнов член
Tanya666
На врв Дно