1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ит хорор

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од lynx, 15 ноември 2016.

 1. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,388
  3,101
  4 Септември 2008
  Јас овие слики би ги ставил на кутии од цигари.

  2016-11-14 20.13.jpg

  2016-11-15 19.11.jpg

  2016-11-15 19.19.jpg

  2016-11-15 19.22.jpg
   
  На kirev, dejan_str, artweb и уште 13 други им се допаѓа ова.
 2. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,739
  3,826
  12 Јануари 2016
  Машко
  Колку вакви гомнарии сум се изнагледал... :D
  Ќе ме намоли некој (нели, од тие што не можеш да ги одбиеш), отвараш куќиштето а она внатре флора почнала да расте и фауна да шета... :sick:

  Туку што би бил добар совет за чистење на ова, од гледна точка на секојдневен корисник.
  - Со правосмукална ништо не прават, едвај понешто да се исчисти така. Мора дување.
  - Нема шанси да си земам беља да им ги носам куќиштата на работа да ги дувам со компресор, ќе си земам редовна обврска и замарање кое ни за пари ни за љубов не сакам да го имам.
  - Да им предложиш да си купат компресорче, некако оверкил ми изгледа, најевтините се 6-7 илјади (и којзнае дали ги бива).
  - Едно време ги советував навечер да ги носат комјутерите на бензински пумпи ;)

  Немаше некаде на форумов некој муабет за дувалка за лисја од дрва, што наводно можело да се користи за ваква намена?
   
  На shapeless му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Astro

  Astro
  Guru

  6,645
  9,321
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  За ваква намена само преса... сосе газдата.
  Многу од дамна во детството, во една од месниве индустрии во производство, каде беше многу мрсно а се отвараше една порта и влегуваше прашина од надвор. Епа замислете ред сало, ред прашина внатре во куќиштата.
  Смрт е подобро одошто да чистиш таков.
   
  ivan88, Lokvan, StalkeR и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,111
  1,405
  5 Септември 2008
  Машко
  На Neokhor му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,739
  3,826
  12 Јануари 2016
  Машко
  ^
  Не е sustainable овој предлог. За тие пари би требало цел компјутер да го исчистат со компресор, како нов да биде внатре. Типичен Логинг, 380 ден за мало спрејче компримиран обичен воздух... o_O
  За добро угомнет компјутер ти требаат колку, 10 спрејчиња??


  Уште се смеам кога ќе се обидам да го визуелизирам ова. :D
  Чекај, а како влегувал сало во куќиштата?? o_O
   
 6. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,111
  1,405
  5 Септември 2008
  Машко
  Ти пишав тераат неколку темелни чистења на целото куќиште, тоа во превод е година дена ако го чистат компјутерот еднаш на неколку месеци. Не знам што е unsustainable во тоа освен ако не планираш секој втор ден да го дуваш?
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 7. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,388
  3,101
  4 Септември 2008
  Сало и никотин само компресор од 20 бара го корне.
  Тоа конзервата со воздух мислам дека е само за некоја си фина прашина, како што имав пред некој ден лаптоп полн со филер.
   
 8. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,739
  3,826
  12 Јануари 2016
  Машко
  На секои два-три месеци дување на РСто?
  Чист мазохизам, ама ајде математиката да ја видиме. Некои 4-5 пати по 400ден (заокружувам), тоа се 1200-1600 денари годишно??

  Подобро ќе купам компресор за отприлика стотина евра. И ако ништо друго ќе имам лична сатисфакција да не им гледам фаците во на тие разбојниците во Логинг (и да им давам ним сатисфакција да ме прават будала).
  Всушност со оглед на последново, би платил и повеќе од стотина евра. ;)
   
  maci, damil и на prichina им се допаѓа ова.
 9. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,111
  1,405
  5 Септември 2008
  Машко
  Не знам дали нејасно пишувам или не читаш до крај. 1 конзерва = неколку темелни чистења (да речеме 4). Така што 1 година = 380 денари
   
  На marto му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,739
  3,826
  12 Јануари 2016
  Машко
  Да се обложиме дека комјутерот од уводниот пост, кој на скала од 1 до 10 го ставам 5.5 (во однос на тоа јас што сум видел), дека нема теорија да го исчистиш со едно спрејче?

  Не зборам за твоето неколку пати на годината редовно чистење на компјутерот. Зборувам за темелно да го исчистиш солидно запрљан компјутер, затнат хитсинк на процесор, затнат хитсинк на графичка карта, полно напојување, и потоа никаде во куќиштето да нема прашина.
   
 11. kebe

  kebe
  Gaining Experience

  216
  173
  29 Март 2012
  Рачна пумпа за гуми е тамам + некаква четка.
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 12. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,111
  1,405
  5 Септември 2008
  Машко
  На ваква прљавштина не почнуваш со дување - јас кога сум чистел ваква прашина прво обавезно таму каде што можам поминувам со четка затоа што понекогаш е премногу залепена прашината што не излегува ни со дување (јас ги дувам со Кирби, има опција да го приклучиш обратно и да дува наместо да шмука и има еден дел што го стеснува напред цревото и добиваш компресорче). Единствено да прашаш дали некој има правосмукалка која што има таква опција. На крајот на краиштата, не им паѓај толку во несвест - ако сакаат да им се чисти компјутерите, треба да платат :cool:
   
  prichina, Molec и на AlexanderMK им се допаѓа ова.
 13. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,739
  3,826
  12 Јануари 2016
  Машко
  Добро решение за ова е win-win ситуација. Ем јас нема да се угомнам до рамења со нивните страња, ем за нив е подобро да имаат чист компјутер (за подобро ладење, итн).

  Ајде сигурно сите имате неколку луѓе кои не можете да ги одбиете, им кажуваш исчисти го тоа или не го пипам - само работата е како.
  Ете советот за пумпа од гуми звучи добро (а сите ја имаат).
   
 14. Astro

  Astro
  Guru

  6,645
  9,321
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Дечки, бекап на хард дискот, опростување со компјутерот, вадење све, миење со топла вода, стара четка за заби, благ детергент и оставање недела дена на парно. Би требало да работи после тоа, јебига твој проблем, следен пут не го оставај така нечист.....
   
  На Zippo и Razor-mk им се допаѓа ова.
 15. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,760
  7,207
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Не знам ни сам колку пати сум го правел ова, always works ;) само што благ детергент не помага, се користат малку потешки хемии. После максимум пола саат ја уклучувам плочата и нема мака. Нека се смее кој колку сака, плочата излегува како од фабрика и може да се работи на неа нормално.
   
  На cakii, Boldozer, krema и уште 3 други им се допаѓа ова.
 16. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,739
  3,826
  12 Јануари 2016
  Машко
  Jaс така тастатурата ја бањам, само тастерите поточно. За се друго, со компресор завршувам и добра и брза работа.

  Вие сте искусни момци а мене муабетот ми беше што може секојдневен рандом корисник да направи. Значи да е лесно изведливо и да е „неинвазивна“ постапката. Вадење на хитсинк од процесор, графичка карта, како истите би се измиле потоа, тоа за нубови не доаѓа во обзир.
  Тоа со четка и пумпа за гуми звучи изводливо, иако како да паметам дека некаде некој спомна дувалка за лисја од дрва. Такво нешто ако е до некои 3илјади, би било уште подобра варијанта.
   
 17. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,720
  2,016
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Сликава да му ја попкажеш на сопственикот и да пуштиш муабет дека вируси и бактерии се собираат па од тоа се разболувале по дома. Јас така им праам.
   
  На Tomislav96, CBB_6, Razor-mk и уште 2 други им се допаѓа ова.
 18. Ab@ace

  [email protected]
  Gaining Experience

  442
  393
  21 Мај 2016
  Машко
  Мене ми дошле бетер од овој, со пајажини бумбари дури и измети од глувци,ова е топ и со задовочство би го ичистил :)
   
  На Razor-mk му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,760
  7,207
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Братко, колку и да постојат муабети дека правосмукалката ствара статички електрицитет, јас секогаш проблемот го решавам парцијално со неа, да се собере она најголемото, во игра спаѓа и мала четка за фарбање, па и да остане нешто минимално, воопшто не е страшно, секако ништо во споредба со она погоре. Никогаш не сум имал проблем заради тоа.

  Еве јас живеам во стан на 5-ти спрат, каде да употребам компресор ај кажи ми, сеедно дали сум сервисер или клиент :D и секогаш вакви работи ги отварам пред сопствениците, зборувам за оние на кои не можеш да им наплатиш, и муабетот секогаш го почнувам со: "ова е можно и да не се поправи". Одма се какаат у гаќи и им паѓа незгодно. Веројатно и тоа е главната причина поради која веќе не добивам вакви уреди ;)

  На крај краева, и да го расипе апаратот за време на чистењето, тука си ти, ќе си наплатиш делови, набрзинка ќе монтираш и ајт создравје, да видиш како се дотерува памет.
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 20. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,093
  3,229
  2 Септември 2012
  Машко
  Подобро на кутии од хардвер. :p
   
 21. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  629
  810
  25 Февруари 2016
  Машко
  Ако ги отворам куќиштата на машините во погон и ги сликам ќе се чудиш како работат. Пред три години кога го отворив на кројачот за иверки куќиштето, матичната плоча беше покриено со ситна дрвена прашина цели 3-4 сантиметри. Не било отварано од 2001 год., го издував со компресор го стокмив како треба, и зимата цркна хард дискот, и ај сега докажи му на мајсторот дека исправно било што сме го отварале :p.
  Го сменивме целото пц ставивме фуџитсу еве три години не сме го чепнале, наредно чепкање кога ќе цркне хард дискот(внатре имаме исклучен хард резерва со програма од машината на него);).
   
 22. mviktors

  mviktors
  Practice makes perfect

  954
  1,315
  25 oктомври 2012
  Машко
  Куќиште неотворено 4,5 години, на другар пушач што ме прашуваше зошто му бучи многу компјутерот. Ова беше прво отворање од кога го купил од Анхоч. За 500 денари мислам дека му го средија у Анхоч со менување паста.
  pc1.jpg pc2.jpg
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 23. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,642
  12,998
  2 Август 2012
  Машко
  Еднаш зедов еден стар компјутер за преинсталација влага женава после некое време и почна: Нели ти е срам да пушиш бе, мали деца, здравје, штетно, себичен, оваков-онаков, собата, варосување, завеси..
  Уште додаде: Ем пушиш ем бурек со месо си јадел
  :)
  Тажен е гиковскиот живот
   
  На GGTT1, DennyMK, Harrabed и уште 3 други им се допаѓа ова.
 24. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,739
  3,826
  12 Јануари 2016
  Машко
  На GGTT1 и mviktors им се допаѓа ова.
 25. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,642
  12,998
  2 Август 2012
  Машко
  :)
  Дури не видам цел асортиман на инсекти не прогласувам шалабајзерство. Прашина е too mainstream.
   
  На Zippo и mviktors им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. shevchenko
  Одговори:
  79
  Прегледи:
  14,298
 2. Andrijeski
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,319
 3. ''TcM>>
  Одговори:
  32
  Прегледи:
  3,223
 4. psyside
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,053
 5. psyside
  Одговори:
  27
  Прегледи:
  2,831
Вчитување...

Сподели

Вчитување...