• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

IT термини на македонски

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,381
1,503
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Не гледам ништо лошо во тоа да се пронајде, а кој сака и да употребува, македонски зборови на местото на англиските зборови кои се употребуваат во моментов. Не мора да се инсистира секој збор да има превод, но ете како што кажа некој погоре за некои зборови има соодветни замени а никој не ги употребува. Глушец наместо маус, ова од утре ќе почнам да го применувам. Не знаев и дека тастатура е преведено како стисница. Тука веќе ќе видам дали ќе почнам да го употребувам :)
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,068
1,566
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Ооо оф ојте оправајте побитни криви дрини.
Пола македонски јазик е туѓ. Дневно се користат по стотици странски зборови вие сте се запнале за тататури и мауси.
Авион ви е Француски збор. Одете борете се да се употребува Воздухоплов
Фудбал ви е Амерички збор. Директен превод од Football (Нога/Топка) Нашиве Круме Кепески сакати граматичари успеаа од тоа да извадат Foodball (Храна/Топка) пошто на некој 90год. ЈНА шпион во МАНУ така му призвучело.
Знаете ли дека Ногомет е ИСТО и Македонски збор за Футбал? Синоним со нога се погодува метата/голот. Ногомет!

Ојте оправајте зборови
Класификација, Суптилен, Деранжирање, Импакт, Конфликт, Верификација, Секретарка.
Ете хрватите за Секретар и Секретарка викаат Тајник и Тајница - Затоа што по некоја логика. Тоа се луѓе од доверба/поверење и се склони кон чување бизнис тајни. Зошто ние користиме Ебан "Секретарка" збор.?!

Ko Монти Пајтон сте.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,381
1,503
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Е вакви луѓе не можам да разберам. Со што си оштетен ти ако некој смисли збор кој звучи македонски? Ниту некој ќе те тера да го користиш ни ништо. Зошто веднаш етикети Монти Пајтон, исправање криви дрини и тн.? Ова е работа на лингвисти и лектори. Зошто толку омраза?
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,068
1,566
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Па базата на македонската лексикологија е погрешно поставена вие ќе оправате стручни термини кои немаат смисла во директен буквален превод.
Убаво рече некој претходно. Зачетници на Компјутерската Индустрија е Америка и нормално е терминологијата која што ја употребуваме да биде со англиски зборови.
Мене повеќе ме плаши што на памет прво ми иде зборот терминологија а НЕ го знам македонскиот збор кој треба да го употребам во дадената реченица.
А не за Bluetooth или некаков Плав Заб.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,381
1,503
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Во друга насока отиде разговорот.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,745
Мислења
863,828
Членови
30,079
Најнов член
ramrom
На врв Дно