• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

IT термини на македонски

  • Ја почнал/а темата
  • #1

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Дали има нешто како ИТ речник или слично, каде што може да се види некој ИКТ термин на македонски?
(пожелно во електронска форма)
 

DF-1

Intern
13 септември 2007
98
2
Јас имам сретнато... на саемот на книгата ... Ама беше тажно, очајно ... Знаеме дека некои термини се незгодни за преведување, но ова беше ужас.

Ај да речеме дека уште немаме, така помалку боли.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Pa toa e zatoa sto go preveduvale lektori a ne lektori i ict lica. Samo da ve potsetam kolku se Hrvatite pred nas vo vrska so toa, site sme citale Bug...

A ako se koristat cesto terminite se odomakinuvaat i posle ne se cudni.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Мислам дека официјално не е дефинирано создавање на нови Македонски зборови.. Од тука, мислам дека нема точна дефиниција на термините..

Ако некој има повеќе информации за овој проблем во Македонија нека напише.. Поздрав :)
 
23 јули 2007
338
8
Ако на некого не му е нешто јасно, слободно нека праша, затоа постои форумот, а може да бара ако сака и на Wikipedia
 
M

Mr.Alien

Гостин
Нешто слично како хеликоптер....на хрватски ЗРАКОМЛАТ :LOL:. Тешко се преведуваат некои работи.
 

Brutalic

Gaining Experience
7 септември 2012
197
94
Calgary, Alberta
www.vsnsolutions.net
Здраво,

Изненадно наидов на форумов барајќи преведени ИТ термини од англиски на македонски низ интернет-ов. Причина што се регистрирав тука е само за да прашам едно прашање: дали некој би знаел како точно се изговара терминот од англиски IP Traffic на македонски? Пошто сообраќај не би требало да биди, нели? :)

Ако некој знае речник (електронска копија) за општи ИТ термини преведени од англиски на македонски, ве молам споделете линк.

Благодарам
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,533
8,851
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Здраво,

Изненадно наидов на форумов барајќи преведени ИТ термини од англиски на македонски низ интернет-ов. Причина што се регистрирав тука е само за да прашам едно прашање: дали некој би знаел како точно се изговара терминот од англиски IP Traffic на македонски? Пошто сообраќај не би требало да биди, нели? :)

Ако некој знае речник (електронска копија) за општи ИТ термини преведени од англиски на македонски, ве молам споделете линк.

Благодарам
IP Traffic се преведува баш така, ИП сообраќај. За повеќето зборови едноставно нема превод и ги преведува кој како стигне. Еве IntelAmd ти закачи.

Иначе темава е од пред 4 години.

А да и Двигател e BS пошто во мојот речник тоа значи иницијатор а не шофер, а драјвер името е дадено за да се нагласи дека таа библиотека буквално го вози хардверот. Незнам зошто некои луѓе мислат дека е поубаво да измислуваме зборови него да ги присвоиме странските. Морони.
 

alekcackko

Gaining Experience
10 август 2012
438
70
Битола
epa to e. Se' e na angliski napisano za kompjuterite i nivnite it termini koga ke se prevedat na makedonski ni izgleda cudno. To e, so da prajme, siromasen ni e jazikot za it terjinite. Hhah, normalno ako nie go izmislevme kompjuterot ke si imavme nasi zborovi.
A inaku, koga ke prevedime za driver na nekoj hardver, kako sto kaza clenot pogore driver e vozac ili biblioteka za hardverot, nie nikogas ne bi rekle "imate li vozac za grafickata?". E toa e moeto mislenje za ovaa tema.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,802
Мислења
850,705
Членови
29,488
Најнов член
nikojov
На врв Дно