• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

IT салони како и нивен напредок, како со малку до многу повеќе

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.092
689
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
пошто цел Форум овде е уствари поголемиот дел од РМ
кој највеќе инвестира по Компјутери и Компјутерски компоненти
како и пропратна опрема било да е за гејмање било да е за канцелариска работа,
како и тоа дека највеќе советува во тоа што и како да се купи од нивните пријатели и познаници, па и фирми
најмудра работа што би можело да ја направат продавнициве кај нас е да ја зголемат маржата за 5%
при тоа да одвојуваат попусти окулу 5%-10% за официјалните членови на форумов (говорам за оние со платена чланарина)
а при тоа бенефитот од чланарината на форумов како и зголемената маржа да се користи за унапредување на "мрежата"
може взаемно да се гради подобра структура како на набавка, така највеќе на презентација, како и online shopping искуство пропратено со достава на врата

50 или 100 денари по продукт не оправиле никој, особено не фирми кои се долги корисници на нашите продавници од IT/технологија сектор
а да бидеме реални моменталното искуство со овој сектор е во некој вид на застој, без начин за напредок освен "идење испод цена" "по секоја цена"
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.014
8.330
најмудра работа што би можело да ја направат продавнициве кај нас е да ја зголемат маржата за 5%
при тоа да одвојуваат попусти окулу 5%-10% за официјалните членови на форумов (говорам за оние со платена чланарина)
Да ја зголемат сите маржата за 5%, за да нудат попусти на форумџии од 5%?

Другово не ти го разбирам баш.
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.092
689
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
благодарам за отворен за почеток дијалог се надевам до некоја пононкретно креативна дискусија...

Знам Тајлер дека си добар за Маркетинг, па би те прашал еве вака како што знам не често некој да ме разбере (иако секогаш е најефективен јасен говор)

Што е првична импресија кај некого кого го запознаваш, еве како твое лично искуство?
Мислењето е автоматски споено:

Според мене тоа е говорот односно идејата која ја носи човекот...

Или преведено во дигитален термин првична импресија за IT салон е webpage,
и мораат прво да посветат внимание на тој аспект...

Или што би рекол некој, она што можеш да го купиш во три клика, помалку е веројатно дека ќе го купиш во 10 клика...
 
Последна промена:

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.172
11.924
Скопје
androgaming.com
хехе анхоч има 7 салони (9 со магацин и дирекција). Само во Скопје. Кои им се полу празни.

Едно време се правдаа дека се мали салоните, немало место за цела роба. Еве процесори се минијатура, зошто ги нема никаде? Тек-тук по едно две парчиња. Џабе 7 салони кога нема роба. Единствен плус лагер листата точна.

Сетек се мизерија над мизериите. Ни онлајн им работи, ни точен лагер, фејк лагер, користена роба, катастрофа.

Нептун се подобри жими се. Барем идеш таму и има тоа што бараш.

Сите добри менаџери фатиле џаде за Германија изгледа.


п.с. Нексио

1654861723799.png
 

Boldozer

On your way to fame
2 ноември 2012
1.175
587
Скопје
Го преценуваш бројот на активни членови кои купуваат хардвер, не се скоро цела РМ, него тие се мало малцинство. Секоја поголема продавница во никој случај не би си ја зголемила маржата за 5%, пошто 1337х членовите неможат да ги надоместат купувачите кои што би ги изгубиле кај својте конкуренти. Но интересна е идејава за дискусија
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.092
689
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
хехе анхоч има 7 салони (9 со магацин и дирекција). Само во Скопје. Кои им се полу празни.
Едно време се правдаа дека се мали салоните, немало место за цела роба. Еве процесори се минијатура, зошто ги нема никаде? Тек-тук по едно две парчиња. Џабе 7 салони кога нема роба. Единствен плус лагер листата точна.
Сетек се мизерија над мизериите. Ни онлајн им работи, ни точен лагер, фејк лагер, користена роба, катастрофа.
Нептун се подобри жими се. Барем идеш таму и има тоа што бараш.
Сите добри менаџери фатиле џаде за Германија изгледа.
п.с. Нексио
(извини за отстрането меме многу големо спред мене иако дел од твој цитат)

Благодарам Армак... гледам се сложуваме по однос односнот кој го имаат кон дигиталното иако "продаваат за дигитална сфера"

еден од тебе прв форк... значи ако не се кадарни да продаваат за себе, зошто не се понудат да продаваат за маржа за друг?

Го преценуваш бројот на активни членови кои купуваат хардвер, не се скоро цела РМ, него тие се мало малцинство. Секоја поголема продавница во никој случај не би си ја зголемила маржата за 5%, пошто 1337х членовите неможат да ги надоместат купувачите кои што би ги изгубиле кај својте конкуренти. Но интересна е идејава за дискусија
ги потценував едно време Маркетерите, ама има добри меѓу Нив кои "некогаш скенираат окулу"...
ќе се дојде и до идејата окулу можностите на Форумов, заедниците, конструктивниот колективитет итн...
(да се види каде ќе води разговоров, како што рече нели Тајлер за да се разбере било која идеја треба малку време, или да се разие разговор)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.584
13.059
Значи од сите министри за образование во републикава ниту еден не пипнал домашно да напише да ги научат децава нешто. После немало дискусии. Па како ќе има дискусии кога не можеме да се разбереме за основни работи, а не па за понапредни. Трагедија.
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.092
689
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Републикава си е арна, пошто тотално си во право, дека моментално некој друг греши...
 

Trtka

Gaining Сало
11 април 2018
366
471
Еми сега кога ти пикаат к** во очи тие шчо не просветлуваат и тука и во државава. На чело со Меби** ова де Нексио и нивните ни пророци. Важно имаме леет попуст :ROFLMAO:.
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.092
689
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Армак еве едно слично прашање... колку му е циклус на еден дизјан? особено од UI/UX аспект?
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.092
689
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
значи се говори за напредок... напредокот во таа смила, може да оди исто толку, колку што (се разбира и доколку) некој посвети доволно внимание и труд
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.092
689
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
темата можеби не ја почнав јасно сепак се однесува на тоа ,на кој начин со малку средства дополнително да се модернизираат ИТ продавнициве во Македонија
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.498
5.226
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.584
13.059
темата можеби не ја почнав јасно сепак се однесува на тоа ,на кој начин со малку средства дополнително да се модернизираат ИТ продавнициве во Македонија
ИТ продавница за да биде модерна треба да има:
1. Портфолио на брендови
2. Постојана залиха
3. Интернет продавница со точен лагер
4. Експедитивен сервис
5. Квалитетна продажна екипа

Мислам, не е филозофија, треба само продавниците да се свесни.
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.092
689
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Ете пошто сум неконвенционален, најчесто, каде конструктивно би се решил проблемот да речеме со експедитивноста? (Бидејќи е дури 4, а решенија треба да се бараат под секој број не само редоследно)

Sent using Tapatalk
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3.710
4.350
Ете пошто сум неконвенционален, најчесто, каде конструктивно би се решил проблемот да речеме со експедитивноста? (Бидејќи е дури 4, а решенија треба да се бараат под секој број не само редоследно)

Sent using Tapatalk

Добар HR - тренинзи, предавања, оценувања, казнувања/наградувања. Создавање на корпоративна култура таму каде ја нема.
 

gloria borger

On your way to fame
10 мај 2018
381
726
херцажа
Добар HR - тренинзи, предавања, оценувања, казнувања/наградувања. Создавање на корпоративна култура таму каде ја нема.
Зошто да се замараат со сето тоа, кога можат да не се замараат?

Нашиве знаат дека ќе профитираат со најлошата услуга во секој од сегментите што ги наведе Astro, затоа што тоа е докажано на дело до сега, па нивниот пристап нема да се смени во блиска ниту во далечна иднина во оваа држава.

Така сме научени овој народ, кога нешто не чини, не се поправа, туку се вели - Ако не ти се свиѓа, не купуј. Ако не ти се работи, има со лопата да ги ринеш што ќе работат. Ако не ти чини, марш напоље.
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.092
689
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Добар HR - тренинзи, предавања, оценувања, казнувања/наградувања. Создавање на корпоративна култура таму каде ја нема.
ако добро научив од кажаново: првично поставеност на структура во Фирма ! ?

бидејќи се тоа функционални (без разлика на кое ниво ја вршат работата) фирми,

дали треба да се почне преструктуирање од менаџмент?,
можеби од достава?

дали воопшто постојат кај нас таков вид на менаџери,
кои се кадарни (ако воопшто им се даде можност),
кои специјализирале во таа област само за преструктуирање на хиеарархија во фирми
односно во градење на "Корпоративна Култура"?

Зошто да се замараат со сето тоа, кога можат да не се замараат?

Нашиве знаат дека ќе профитираат со најлошата услуга во секој од сегментите што ги наведе Astro, затоа што тоа е докажано на дело до сега, па нивниот пристап нема да се смени во блиска ниту во далечна иднина во оваа држава.

Така сме научени овој народ, кога нешто не чини, не се поправа, туку се вели - Ако не ти се свиѓа, не купуј. Ако не ти се работи, има со лопата да ги ринеш што ќе работат. Ако не ти чини, марш напоље.
во голем дел од кажаново си во право, иако одбегнувам често "неоптимистички" сценарија... пошто сум непоправлив оптимиста...
еве една приказна и од мене:
Тука у маало пред некое веќе одамна време вработија во продавница една госпоѓа,
првите денови односно па и месеци кога ќе се пазаруваше од неа уште да извадеше сукалка и да мафташе...
после некое време се сменија работите,
не само што почна да вели "Добар ден" туку и самоиницијативно беше љубезна без разлика дали и се гледаше во очите дека има добар или лош ден
ја ставија некаде може и шеф на смена сеуште е во маалово, а поради неа се крепат (сигурно какошеф има заслуга) сите млади кои проврвеа низ продавница сиве овие години
лонг стори шорт... треба некогаш да ја частам кафе и да научам што е тоа што и смени карактер за некој месец!?
 

Uber-

Gaining Experience
23 август 2017
198
211
Скопје
ако добро научив од кажаново: првично поставеност на структура во Фирма ! ?

бидејќи се тоа функционални (без разлика на кое ниво ја вршат работата) фирми,

дали треба да се почне преструктуирање од менаџмент?,
можеби од достава?

дали воопшто постојат кај нас таков вид на менаџери,
кои се кадарни (ако воопшто им се даде можност),
кои специјализирале во таа област само за преструктуирање на хиеарархија во фирми
односно во градење на "Корпоративна Култура"?


во голем дел од кажаново си во право, иако одбегнувам често "неоптимистички" сценарија... пошто сум непоправлив оптимиста...
еве една приказна и од мене:
Тука у маало пред некое веќе одамна време вработија во продавница една госпоѓа,
првите денови односно па и месеци кога ќе се пазаруваше од неа уште да извадеше сукалка и да мафташе...
после некое време се сменија работите,
не само што почна да вели "Добар ден" туку и самоиницијативно беше љубезна без разлика дали и се гледаше во очите дека има добар или лош ден
ја ставија некаде може и шеф на смена сеуште е во маалово, а поради неа се крепат (сигурно какошеф има заслуга) сите млади кои проврвеа низ продавница сиве овие години
лонг стори шорт... треба некогаш да ја частам кафе и да научам што е тоа што и смени карактер за некој месец!?
И како на кафе со госпожата?

Испратено од VOG-L29 преку IT.mk форум апликација
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.888
Мислења
912.253
Членови
32.609
Огласи
837
Најнов член
chapeth14
На врв Дно