1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

ИТ настан: Девојки, пријавете го вашиот стартап за Lady Pitch Night во Париз

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од Македонија' започната од IT.mk postBot, 23 Јули 2015.

 1. IT.mk postBot

  IT.mk postBot
  Вести од Портал

  1,543
  1,462
  5 Декември 2011
  Интернационалната организација за поддршка на ИТ девојките, која од неодамна има и огранок во Македонија, Girls in Tech, го најави новиот стартап натпревар Lady Pitch Night кој ќе се одржи во Париз. Повикани се сите девојки-основачи од цела Европа да аплицираат за шанса да го претстават својот стартап пред познати претприемачи и основачи. Може да аплицираат и стартапи кои имаат барем една жена во основачкиот тим. Аплицирањето е отворено до 31 јули 2015-та година.

  Lady Pitch Night е најголемиот европски натпревар за стартапи основани од жени, кој се одржува веќе 5 години. Настанот, огранизиран од Girls in Tech Paris во партнерство со компанијата Orange, преку нивниот стартап акцелератор OrangeFab France, Raise и Criteo, има за цел да ја зголеми видливоста на жените-претприемачи и да охрабри диверзитет во ИТ индустријата. Во 2014 година над 200 стартапи од 22 држави се пријавија, а меѓу финалистите беа Gemmyo од Франција, Cortechs од Ирска, Fojo.me од Хрватска, Cocofarm од Бугарија и победникот EasySize од Данска, кој потоа освои второ места на реномираниот паришки ИТ настан, LeWeb.

  Girls in Tech e организација која сака да ги мотивира девојките и жените да внесат своја креативност во доминантно-машката ИТ индустрија. Стартувана е во 2007-ма година и веќе е присутна во 50-тина земји ширум светот. Меѓу тие земји од неодамна е и Girls in Tech Macеdonia која започна со своите активности преку Local Ambassadors Hunt кампањата. Македонскиот тим за следниот период најавуви уште настани од глобалната програма на Girls in Tech.

  Оригинален текст http://it.com.mk/it-nastan-devojki-prijavete-go-vashiot-startap-za-lady-pitch-night-vo-pariz/
   
 2. Astro

  Astro
  Guru

  6,098
  8,275
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Лејди ПИЧ најт а? Мммм yummy
   

Сподели

Вчитување...