• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

IT.mk Огласник [change log, информации, забелешки]

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.712
30.179
kalco.ru
Ми стигна интересен мејл од најголемиот огласник во Словенија:


@Fatal1ty_ not a bad idea ова да ти кажам...
Мислиш платени огласи? Не знам дали ни е тоа целта...
Има логика, но сепак не е добро изведено, боље некој expandable кај што ќе е дискусијата него да се мења цела рута, не гледам придобивки искрено, дупло повеќе кликови и теми..

Друго што приметив во Преглед:
  • Има празна слика, непотребно.. ја би стајл expandable bar и се разбира ако нема слики по дифот сокриен пошто еве на 16" лаптоп кога го отварам огласот треба да скролам да дојдам до „Опис“ секцијата
  • Имате ставено инфо на огласот (Тип, Состојба, Истекува) во Секција „Слики“..
  • Копчињата „означи купено, освежено“ не се на добра позиција

Тенкс. Ќе видам што можам да сторам.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.712
30.179
kalco.ru
Да може тоа. Дамјан спомна на претходните страни за бизнис огласи. Ќе го подобрувам до одреден степен кога ќе бидам сигирен дека е ок. Па следна фаза да биде тоа. Ќе го зборнеме ова по секако
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5.724
5.233
Ethermine
www.facebook.com
Да може тоа. Дамјан спомна на претходните страни за бизнис огласи. Ќе го подобрувам до одреден степен кога ќе бидам сигирен дека е ок. Па следна фаза да биде тоа. Ќе го зборнеме ова по секако
Ако си слушнал на телеграм групата за ригови и општо за други компоненти испробан е тој метод. Резултат : Направија членовите други групи и никој не сакаше да плате.
 

Sparkplug folf

Gaining Experience
5 јануари 2021
206
84
Дали сме обврзани да го користиме новиот ит огласник или може да ги користиме и темите за продажба и купување? Се извинувам ако е глупаво прашањево.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.712
30.179
kalco.ru
па глупо е малце искрено ама нема везе :)
Огласите отворени пред да се активира Ит огласникот ќе бидат во функција и понатака, но не може да отварате нови теми во продавам/купувам потфорумите
 

dzunko

Gaining Experience
26 септември 2007
361
271
Битола
Замислата за новиот ИТ огласник ја сметам за добра. Иако и старата тема за огласи си беше во ред. Не знам можеби тешко се навикнуваме на измени , ама сепак со време мислам ќе биди и повеќе од добра. Еве и една забелешка од мене која ја најдов , а тоа е дека при промена на цената на она што се продава , цената не се смени во делот од првиот пост. Зборувам за ова :
Screenshot_3.jpg
Конкретно иако ја сменав цената од 21000 на 20000 ден во првиот пост не беше регистрирана промената. Е сега , кога се оди на линкот " Видете го целиот оглас " ја има промената.
Сепак пофалба до ИТ тимот за замислата и вложениот труд за новиот огласник .
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.906
5.788
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Замислата за новиот ИТ огласник ја сметам за добра. Иако и старата тема за огласи си беше во ред. Не знам можеби тешко се навикнуваме на измени , ама сепак со време мислам ќе биди и повеќе од добра. Еве и една забелешка од мене која ја најдов , а тоа е дека при промена на цената на она што се продава , цената не се смени во делот од првиот пост. Зборувам за ова :
Погледнете го атачментот 113580
Конкретно иако ја сменав цената од 21000 на 20000 ден во првиот пост не беше регистрирана промената. Е сега , кога се оди на линкот " Видете го целиот оглас " ја има промената.
Сепак пофалба до ИТ тимот за замислата и вложениот труд за новиот огласник .
И кај стариот начин не се менуваше цената во првиот пост, туку доле во наредните постови стоеа новите цени. Ова ти е исто, само што наместо тебе темата ја отвара бот.

Е сеа мене не ми е јасно дали огласот се освежува кога ќе се напише нов пост во дискусијата, или мора да се кликне на „Освежи“, и обратно, ако кликнам само на „Освежи“ a не напишам ништо во дискусијата дали темата ќе се појави погоре на форумот, или само огласот во Огласник се освежува.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.712
30.179
kalco.ru
Е сеа мене не ми е јасно дали огласот се освежува кога ќе се напише нов пост во дискусијата, или мора да се кликне на „Освежи“, и обратно, ако кликнам само на „Освежи“ a не напишам ништо во дискусијата дали темата ќе се појави погоре на форумот, или само огласот во Огласник се освежува.
Не. Кога освежуваш оглас само тој иде најгоре. Кога пишуваш во тема само таа иде најгоре.

Може да направам да оде и темата најгоре ако се стисне освежи во оглас... и ако се промени цена да автоматски да се постира и во темата.

Додадено во todo.
 

coki

Intern
26 ноември 2021
19
36
1653781634418.png
После некое време го отворам овој дел од форумот. Овој линк што е обележан со црвено не работи.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
3.061
8.278
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Се пишува најверојатно, не највероватно, @Fatal1ty_ одма да си средил ваква енормна грешка... :p
 

100JKO

On your way to fame
27 јуни 2018
192
576
Скопје
Не знам дали е само кај мене ова, ама иконите во Огласник делот се вакви stretched. На форумот или во некој пост се океј.

1653840802863.png 1653840922500.png

Од што видов во Inspect Elements, до ова мислам е проблемот
Доколку се смени во "height: 74px;" кај мене си работи супер.
1653841585504.png
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.712
30.179
kalco.ru
Не знам дали е само кај мене ова, ама иконите во Огласник делот се вакви stretched. На форумот или во некој пост се океј.

Погледнете го атачментот 113640 Погледнете го атачментот 113641

Од што видов во Inspect Elements, до ова мислам е проблемот
Доколку се смени во "height: 74px;" кај мене си работи супер.
Погледнете го атачментот 113643
5-пати проверив и се е ок. Ај биди малице по прецизен каде ти настанува проблем.

Ок е најдов за што ми збориш за малите иконки.
Ќе го средам со следен update
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
1.053
1.512
Интересно би било да имат опција за аукции аку имат начин како да се изведит на поедноставен начин. Пример, еден ден од неделата (недела?) да е ден за аукции? Е сега за детали и слично со консултација на членовите, мојте и да тестирате ко шо напрајвте претходниот пат.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.712
30.179
kalco.ru
Негде веќе спомнав. Ова е направено во база само ќе си го чека својот ред за имплементација...е сеа не баш како што ти си го замислил али ќе биде. :)
Интересно би било да имат опција за аукции аку имат начин како да се изведит на поедноставен начин. Пример, еден ден од неделата (недела?) да е ден за аукции? Е сега за детали и слично со консултација на членовите, мојте и да тестирате ко шо напрајвте претходниот пат.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.906
5.788
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Може да направам да оде и темата најгоре ако се стисне освежи во оглас... и ако се промени цена да автоматски да се постира и во темата.
Поврзано со ова, може ли да се направи и автоматски да се заклучува темата кога на огласот ќе ставиме назнака „Продадено“?
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.712
30.179
kalco.ru
Поврзано со ова, може ли да се направи и автоматски да се заклучува темата кога на огласот ќе ставиме назнака „Продадено“?
Тоа ми е веќе направено. Работам на други ствари па се заедно ќе иде на production
 

Costigan_Jr

Unbeatable
5 јули 2013
2.934
4.104
Наместо коментари околу цената и давање проценки, да се имплементира решение кое во посебно поле означено како 'проценета вредност' ќе ја прикаже просечната цена од најмалку (барем) 10 (или 5) проценки во рок од 1 месец.(ако нема доволно, да пишува "нема проценка, недостигаат уште пример 3 проценки). Коментарите да бидат оневозможени за да не се знае од кого доаѓа проценката. Доколку новата проценка драстично се разликува од од веќе формирана или во фаза на формирање 'проценета вредност', истата да биде одбиена со известување дека е прениска или превисока и истата да биде запамтена во системот. Доколку во меѓувреме во системот се направат барем уште неколку обиди (барем 3)за проценка со драстично различна од постојната тековна(формирана или недоформирана 'проценета вредност') истите тие кои биле одбиени како превисоки или прениски - да влезат во пресметката за проценка (формирана или недоформирана).

Доколку помине месец и предметот не е продаден старата проценка да се избрише и да се повтори процесот. Во текот на еден месец секој член да може да даде само една проценка. После 2 месеци секако огласот се брише, така да се почнува од нов оглас и истиот процес.

Проценки да смеат да даваат само (комбиниран услов И) проверени продавачи со долен лимит за постирани мислења/допаднати мислења (однос на тие две вредности) и долен лимит за вкупно постирани мислења. Со овој услов се опфаќа искуството и релеватноста на мислењата. А воедно се поттикнуваат членовите да бидат поактивни. Воедно и оние кои ќе купуваат ќе имаат каква таква гаранција дека купуваат по реална вредност.

Предлогот може да се модификува и надоградува од аспект на некои квантитативни параметри ( потребен бр.на проценки, бр. на потребни мислења, вредност на однос мислења/допаѓања).
 
Последна промена:

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.712
30.179
kalco.ru
Издржана ти е идеа ама има еден проблем....злоупотреба. Моментално се е јавно па има едно дегенче што седи на огласи по цел ден и само става некои безвезни реакции кои немаат никаква врска... е сеа замисли што проценки ќе има ако бидат анонимни, не сме сеуште созреани за такво нешто.
Еве ти уште еден пример колку тешко луѓето прифаќаат промени, менуваат навики и колку се склони на барање дупки како да се заобиколи нешто.
Мобилен Samsung А7 модел SM-A750FN/DS бара проценка му даваат проценка и цената ја пишува во пост наместо во огласот. Сакаме да го автоматизираме целиот систем и да ви дадеме поголем слобода околу коментирањето на огласите ама тоа е процес кој ќе трае долго, таков народ сме ваљда....
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.900
1.844
Скопје
Издржана ти е идеа ама има еден проблем....злоупотреба. Моментално се е јавно па има едно дегенче што седи на огласи по цел ден и само става некои безвезни реакции кои немаат никаква врска...
Викаш кој си ја има мувата на капата ќе изреагира на мислењево ? Ај да видиме - ваљда не сум јас ? :p
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.712
30.179
kalco.ru
не може да изреагира пошто е баниран моментално, а и да не е баниран нема да се пронајде пошто ова му е 3 бан за истото, да имаше IQ поголемо од бројот на чевли ќе знаеше после првиот бан дека не треба да го прави тоа повеќе...
 

Costigan_Jr

Unbeatable
5 јули 2013
2.934
4.104
Издржана ти е идеа ама има еден проблем....злоупотреба. Моментално се е јавно па има едно дегенче што седи на огласи по цел ден и само става некои безвезни реакции кои немаат никаква врска... е сеа замисли што проценки ќе има ако бидат анонимни, не сме сеуште созреани за такво нешто.
Еве ти уште еден пример колку тешко луѓето прифаќаат промени, менуваат навики и колку се склони на барање дупки како да се заобиколи нешто.
Мобилен Samsung А7 модел SM-A750FN/DS бара проценка му даваат проценка и цената ја пишува во пост наместо во огласот. Сакаме да го автоматизираме целиот систем и да ви дадеме поголем слобода околу коментирањето на огласите ама тоа е процес кој ќе трае долго, таков народ сме ваљда....
Мислам дека јавните проценки не се многу корисни бидејќи создаваат анимозитет помеѓу членовите. Затоа предлогот ми беше да даваат проценки само членови со пример над 1000 мислења + коефициент на допаднати од барем 0.8 (пример). Со ова ќе се оневозможи билдање само мислења и ќе се бара со истите да се согласува заедницата. Тоа ќе даде релевантност на проценките. Моментално кој сака дава проценка, нема критериум освен да може да постира во подфорумот Огласи, што мислам дека не е доволно.

Ако добро се осмисли и доволно адаптира и надогради, мислам дека менталитетот на луѓето нема да може да биде проблем воопшто. Ќе е сложен алгоритам со многу услови, ама ќе биде од бенефит за сите. Секоја злоупотреба ќе биде само како уште една причина да се додаде решение за истата.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
42.949
Мислења
889.618
Членови
31.702
Огласи
200
Најнов член
ineslekovic
На врв Дно