• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

IT.mk/Кариера започнува со наплата на огласи

 • Ја почнал/а темата
 • #1

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,028
www.iwmnetwork.com
Сервисот ИТ Кариера ⋆ IT.mk по објавени над 2000 огласи во последните неколку години од страна на 500 компании, влага во бета фаза каде што објавата на огласите ќе се наплаќа.
Интегриран е vPOS за плаќање со картичка и има можност за уплата по профактура.

На сервисот се планираат подобрувања во текот на следните месеци. Сите идеи и сугестии се добредојдени.

Fun fact: IT.mk/kariera е меѓу најпосетените секции на IT.mk.
Fun fact 2: IT.mk/kariera првично беше почнат во 2010 година, за да биде изгасен во 2012 година од што немаше објавено огласи ниту интерес. Повторно беше рестартиран во 2015 и по некоја година започна секојдневен интерес за сервисот.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,020
4,318
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Fun fact 2: IT.mk/kariera првично беше почнат во 2010 година, за да биде изгасен во 2012 година од што немаше објавено огласи ниту интерес. Повторно беше рестартиран во 2015 и по некоја година започна секојдневен интерес за сервисот.
А знаете ли на што се должи тоа? Дали после рестартот имаше подобар маркетинг или едноставно сервисот бил лансиран пред своето време?
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,446
1,231
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Претпоставка, дека сервисот бил лансиран пред своето време.
Пред 10 години, немаше толку многу ИТ компании со толкав голем број на вработени, а и тие што беа, не растеа толку многу.
Последниве години, речиси сите ИТ компании нон стоп имаат отворени огласи за повеќе позиции. Што кадар се префрла од една во друга, што за плата, што за услови, што за да се проба нешто ново... Компании има многу повеќе, вработени уште повеќе, а растот е во нагорна линија, каде една од поголемите пречки е недостиг на кадар.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,709
4,553
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Со среќа,

Прво не би било лошо да личат на нешто огласиве па после да се наплаќа, вака не ми изгледа дека имате некој reach ниту па уникатност.


Едит - апликациите се директно на мејл на работодавач? Double good luck
 

Gucci

On your way to fame
5 јули 2011
858
746
Овој дел со копчето мислам е скроз непотребен, да отвараше некоја контакт форма ајде али вака не.

1626961153460.png
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,028
www.iwmnetwork.com
А знаете ли на што се должи тоа? Дали после рестартот имаше подобар маркетинг или едноставно сервисот бил лансиран пред своето време?
Прилично сме сигурни дека е пред своето време. Во последните години се случи голема експанзија во ИТ индустријата и на локално ниво - од настани, до фирми, до регрутирање итн.
Мислењето е автоматски споено:

Со среќа,

Прво не би било лошо да личат на нешто огласиве па после да се наплаќа, вака не ми изгледа дека имате некој reach ниту па уникатност.


Едит - апликациите се директно на мејл на работодавач? Double good luck
Огласите се поставувани од страна на самите работодавачи. Добиваат WYSIWYG интерфејс, имаат и преглед и сл. Тоа е во нивен домен.
Еве пример друг оглас: QA Engineer ⋆ IT.mk

Тука решивме да не се мешаме и да си биде оставено на самите работодавачи што ке објават, ние даваме real estate засега. Ќе видиме ако може во иднина да ги унифицираме.
 

stefan

Gaining Experience
13 април 2007
375
152
Прилеп
Чудно . Одамна сум на форумов сега првпат дознав дека има огласи за вработување.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,709
4,553
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Прилично сме сигурни дека е пред своето време. Во последните години се случи голема експанзија во ИТ индустријата и на локално ниво - од настани, до фирми, до регрутирање итн.
Мислењето е автоматски споено:Огласите се поставувани од страна на самите работодавачи. Добиваат WYSIWYG интерфејс, имаат и преглед и сл. Тоа е во нивен домен.
Еве пример друг оглас: QA Engineer ⋆ IT.mk

Тука решивме да не се мешаме и да си биде оставено на самите работодавачи што ке објават, ние даваме real estate засега. Ќе видиме ако може во иднина да ги унифицираме.
Пак е примерот бланко страна куцана во ворд. Како обична Hello 2021 вордпрес тема ви изгледа делов, не знам.
Еве вашава конкуренција што прави - ИНПЛЕЕР ХУБ ДООЕЛ: Customer Success Agent

И најбитно од се, има мерливи резултати. Јас работам во дигиталниот свет, за да ти платам на тебе ќе ми треба многу повеќе од статистика колку го виделе огласот, не случајно kariera.mk работи со директни апликации/ефект.

П.с. Ако претходно сте биле пред времето, сега сте веќе позади времето. Со опции за Facebook Job ads (огромен free reach и таргетирање) и LinkedIN Job ads, илузорно е било кој што ја разбира тематиката да ви плати огласи на вас како IT портал.

Едит - Wordpress било. :sneaky:
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,263
1,714
Зошто би платила ИТ фирма за реклама тука кога веројатно 100% од ИТ светот е веќе на линкедин?

Многу фирми ни на нивните страни немаат огласи за работа што ги имаат на линкедин.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,028
www.iwmnetwork.com
Пак е примерот бланко страна куцана во ворд. Како обична Hello 2021 вордпрес тема ви изгледа делов, не знам.
Еве вашава конкуренција што прави - ИНПЛЕЕР ХУБ ДООЕЛ: Customer Success Agent

И најбитно од се, има мерливи резултати. Јас работам во дигиталниот свет, за да ти платам на тебе ќе ми треба многу повеќе од статистика колку го виделе огласот, не случајно kariera.mk работи со директни апликации/ефект.

П.с. Ако претходно сте биле пред времето, сега сте веќе позади времето. Со опции за Facebook Job ads (огромен free reach и таргетирање) и LinkedIN Job ads, илузорно е било кој што ја разбира тематиката да ви плати огласи на вас како IT портал.

Едит - Wordpress било. :sneaky:
Држи вода муабетот за пролепшување на огласите - ќе го средиме.
За мерливите резултати, тоа е посериозна дискусија. Засега се фокусираме само на нудење на real estate - можност да се прикаже оглас за вработување на нашата публика.

П.с. Ако претходно сте биле пред времето, сега сте веќе позади времето. Со опции за Facebook Job ads (огромен free reach и таргетирање) и LinkedIN Job ads, илузорно е било кој што ја разбира тематиката да ви плати огласи на вас како IT портал.
Трката со времето е доста незгодна работа, бидејќи во случајов има нешто што се вика локален пазар и директната зависност од неговата развиеност.

Крај краева, секој има право да си користи сервис што мисли дека ке му помогне, не се задолжителни огласите на IT.mk/kariera, ние еве се обидуваме да монетизираме нешто, или ке успее или нема. :)
Мислењето е автоматски споено:

Зошто би платила ИТ фирма за реклама тука кога веројатно 100% од ИТ светот е веќе на линкедин?

Многу фирми ни на нивните страни немаат огласи за работа што ги имаат на линкедин.
Тоа е повеќе прашање за компаниите кои огласуваат и го гледаат IT.mk како место каде што е нивната публика. Тој што реално барал ИТ кадар за вработување, малку поинаку гледа на работите и ја знае комплексноста на ситуацијата на пазарот на труд. Во многу случаи ИТ компании кога регрутираат, регрутираат на повеќе канали.

Не е идејата дека ќе го срушиме LI или нешто такво мегаломанско, туку да понудиме дополнително, локално место за промоција на огласот. Од досегашната анкета за сервисов (се уште во тек), еве го резултатот кој можеби го содржи одговорот на твоето прашање:

1626969339521.png
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,709
4,553
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Држи вода муабетот за пролепшување на огласите - ќе го средиме.
За мерливите резултати, тоа е посериозна дискусија. Засега се фокусираме само на нудење на real estate - можност да се прикаже оглас за вработување на нашата публика.Трката со времето е доста незгодна работа, бидејќи во случајов има нешто што се вика локален пазар и директната зависност од неговата развиеност.

Крај краева, секој има право да си користи сервис што мисли дека ке му помогне, не се задолжителни огласите на IT.mk/kariera, ние еве се обидуваме да монетизираме нешто, или ке успее или нема. :)
Мислењето е автоматски споено:Тоа е повеќе прашање за компаниите кои огласуваат и го гледаат IT.mk како место каде што е нивната публика. Тој што реално барал ИТ кадар за вработување, малку поинаку гледа на работите и ја знае комплексноста на ситуацијата на пазарот на труд. Во многу случаи ИТ компании кога регрутираат, регрутираат на повеќе канали.

Не е идејата дека ќе го срушиме LI или нешто такво мегаломанско, туку да понудиме дополнително, локално место за промоција на огласот. Од досегашната анкета за сервисов (се уште во тек), еве го резултатот кој можеби го содржи одговорот на твоето прашање:

Погледнете го атачментот 102679
Ова му доаѓа како the greatest non-answer ever. Која е поврзаноста на локален пазар со сервиси преку социјалните мрежи со драстично поголема публика од вашата, која нуди опции за бесплатно и платено таргетирање со директно мерливи резултати?
Да зборуваме за пекара која појма нема од регрутација, па ќе си рече „ај ќе пробам на ит.мк може ќе има ефект“. Во денешно време kariera.mk со повеќе функционалности се бори со глобалната и огромна конкуренција на FB/LinkedIN job ads, а не пак вие со сервис кој при пребарување на огласи за работа не ни има информација за рок на огласот. Имате огласи кои се објавени пред 3+ недели без никаков рок за апликација, пола од интерфејсот е на македонски, пола на англиски.

Ова ти го зборам зашто сум видел што друго сте правеле, знаете и сами дека е полупроизвод што на ништо не личи.

Од аспект на локален пазар, навлезен сум во дигиталниот свет и особено во човечките ресурси, така да знам што гледам и како гледам. За да објавам кај вас ми треба прво публика, а потоа ефект. Инаку ќе спукам 50 евра на facebook и сите од мојава таргет група во МК по 5 пати ќе го видат огласот.

Анкетава, од друга страна, ти е максимално субјективна. Како прво немаш апсолутни бројки, како второ анкетирате само луѓе што го користеле сервисот, како трето и самите не знаат од каде вработиле бидејќи нема податок освен ако специфично не го прашале. Повеќе треба да ве плаши она НЕ ЗНАМ, него дека 40+% вработиле од вас.

Пробајте да монетизирате, никој не ви брани. Ама за сервис што 10 години го „крчкате“, барем јас очекував повеќе. IT фирмите се спремни да платат и има друг рецепт за ова, според мене за жал вашево е на најбазично ниво.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: D
 • Ја почнал/а темата
 • #12

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,028
www.iwmnetwork.com
Ова му доаѓа како the greatest non-answer ever. Која е поврзаноста на локален пазар со сервиси преку социјалните мрежи со драстично поголема публика од вашата, која нуди опции за бесплатно и платено таргетирање со директно мерливи резултати?
Нека остане the greatest non-answer ever бидејќи не ми се полемизира во празно.

Да зборуваме за пекара која појма нема од регрутација, па ќе си рече „ај ќе пробам на ит.мк може ќе има ефект“. Во денешно време kariera.mk со повеќе функционалности се бори со глобалната и огромна конкуренција на FB/LinkedIN job ads, а не пак вие со сервис кој при пребарување на огласи за работа не ни има информација за рок на огласот. Имате огласи кои се објавени пред 3+ недели без никаков рок за апликација, пола од интерфејсот е на македонски, пола на англиски.
Пишав и во првиот пост, "влага во бета фаза каде што објавата на огласите ќе се наплаќа."

Ова ти го зборам зашто сум видел што друго сте правеле, знаете и сами дека е полупроизвод што на ништо не личи.
Прво, искрено фала на комплиментот. :)
Второ, лека полека ќе го градиме сервисот, за жал по 10 години пак е на сам старт, исто ко и IT.mk. Ама идеме даље, само установивме дека со брзо темпо само се преморуваме и си креваме очекувања кои потоа ни се ништат многу брзо бидејќи локално ИТ пазарот се уште се развива, има куп ИТ фирми, ама ретко има етаблирани ИТ фирми кои работат стабилно - лично сметам дека се уште е во првична фаза пазарот па така решивме и да му пристапиме.

Од аспект на локален пазар, навлезен сум во дигиталниот свет и особено во човечките ресурси, така да знам што гледам и како гледам. За да објавам кај вас ми треба прво публика, а потоа ефект. Инаку ќе спукам 50 евра на facebook и сите од мојава таргет група во МК по 5 пати ќе го видат огласот.Анкетава, од друга страна, ти е максимално субјективна. Како прво немаш апсолутни бројки, како второ анкетирате само луѓе што го користеле сервисот, како трето и самите не знаат од каде вработиле бидејќи нема податок освен ако специфично не го прашале. Повеќе треба да ве плаши она НЕ ЗНАМ, него дека 40+% вработиле од вас.
Погрешен ти е настапот - настапуваш со убедување и разубедување. Нас ни е фазата - експериментирање, thus beta, затоа според мене, и ти си во право и ние сме во право.

Пробајте да монетизирате, никој не ви брани. Ама за сервис што 10 години го „крчкате“, барем јас очекував повеќе. IT фирмите се спремни да платат и има друг рецепт за ова, според мене за жал вашево е на најбазично ниво.
Убав збор искористи, "крчка". :)
Еве му го вистинското значење:
крчка
крчкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 21554
Се готви, се приготвува полека на лесен оган.
Англиски: steam
Употреба: Гастрономија , Нестандарден збор
Примери:
Гравчето се крчка во тавата.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,709
4,553
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Ok togas da ja zavrsime diskusijava. Ne gledam logika da naplakate za nesto sto e beta faza.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,521
Мислења
858,533
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно