• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

IT.mk/2017

  • Ја почнал/а темата
  • #1

D

Администратор
31 март 2007
3,274
1,919
www.iwmnetwork.com
Годинава што измина беше една од најдинамичните години кога станува збор за развој и случувања во една индустрија, низ сите ИТ сегменти - од автономни возила, вештачка интелигенција па се до експлозијата во популарност на Snapchat, Viber, е-печалбарство, видеата во живо преку Facebook, развој на стартап еко-системот... се случуваа револуционерни работи, како и сериозни киксови, на пример Galaxy Note 7 и фактот дека светот конечно разбра дека не постои сигурен сервис преку милиони хакирани акаунти на Yahoo, Dropbox, LinkedIn... но, далеку од тоа дека може да кажеме дека годинава сме виделе сè...

Со цел да направиме осврт на изминатава година, а воедно и да предвидиме што не очекува во 2017-та, ви го претставуваме серијалот IT.mk/2017 во кој дискутираме со повеќе од 35 професионалци за годината што измина и трендовите во годината што следи во нивните сегменти.

Во името на целиот тим на IT.mk и IWM Network, ви посакуваме успешна 2017-та!

Повеќе @ https://www.IT.mk/2017
 

kebe

Gaining Experience
29 март 2012
216
173
Добро, оти нема таму подолу тема за слободен софтвер... или барем онака општо за софтвер.

А има за стартапи, е-трговија и ИТ кариера. Ама слободен софтвер не.

УА капиталисти.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

D

Администратор
31 март 2007
3,274
1,919
www.iwmnetwork.com
Добро, оти нема таму подолу тема за слободен софтвер... или барем онака општо за софтвер.

А има за стартапи, е-трговија и ИТ кариера. Ама слободен софтвер не.

УА капиталисти.
Отворен ти е просторот, ќе додадеме категорија - го знаеш форматот, најди тројца релевантни говорници и достави ни ги материјалите. Ќе биде објавено веднаш.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,206
10,135
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Среќна нека е новата година со многу успеси за администрацијата и членовите.
 

StOrMK

Gaining Experience
25 јули 2015
801
388
Скопје
StOrMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 - 4440
Motherboard
Gigabyte H81M-S
Storage
TOSHIBA DT01ACA100 1TB
RAM
Kingston HyperX Fury 8GB
Case
Ментална :D
Mouse
Motospeed V70
Keyboard
Motospeed CK 104
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
Benq DL2215-B 1920x1080 Full HD
OS
Windows 10 PRO 64bit
Среќна нова на сите членови и администрацијата, со надеж на голем напредок на технологијата во наредната година. :)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,206
10,135
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,360
2,820
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
ADM Ryzen 3700X & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
256GB Toshiba XG5, 512GB Samsung PM981, 2+1 TB HDDs
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
2 x 8GB GSkill Ripjaws V @ 3600 MHz
Video card
Sapphire RX5700 XT Pulse
Case
CoolerMaster Storm Trooper
Mouse
SteelSeries Rival 600
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
Logitech X540 & Plantronics .audio 365
Monitor
AOC Q3279VWF
OS
Windows 10 x64 Pro
И oд мене Среќнa Нoвa Гoдинa, дa зaчекoриме вo гoдинa пoсреќнa, пoвеселa и пoздрaвa oд сите дoсегa. Некa имa хaрдвер, сoфтвер и игри вo изoбилие :)
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,739
2,397
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
Asrock B450 Pro4
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 2933Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G102 | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
LG 22MP55HQ-P
OS
Windows 10 x64
Среќна 2017 и од мене, многу здравје, среќа, радости и што повеќе успеси во новата година :)
 

kebe

Gaining Experience
29 март 2012
216
173
Јао ај и јас да се поздравам Среќна Нова година и очекувам повеќе слобода и помалку капитализам во неа.

Поздрав до сите.
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,030
2,485
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 2060 OC 6GB
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64
 

StOrMK

Gaining Experience
25 јули 2015
801
388
Скопје
StOrMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 - 4440
Motherboard
Gigabyte H81M-S
Storage
TOSHIBA DT01ACA100 1TB
RAM
Kingston HyperX Fury 8GB
Case
Ментална :D
Mouse
Motospeed V70
Keyboard
Motospeed CK 104
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
Benq DL2215-B 1920x1080 Full HD
OS
Windows 10 PRO 64bit
Добро утро!
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,835
5,012
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire)
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M + LG 32LF5800
OS
Windows 10 pro
Среќна нова година, мили форумџии
 

Tehnologiva

Practice makes perfect
9 јули 2013
1,384
1,220
Tehnologiva's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 3900X & Corsair H115i RGB Platinum
Motherboard
ASUS Crosshair VIII HERO X570 Wi-Fi
Storage
Corsair Force MP600 1TB PCIE 4.0, Toshiba x300 4TB, WD Blue 1TB
PSU
Corsair RM1000x 1000w GOLD
RAM
G.Skill Trident Z RGB 32GB 3200Mhz CL14 (2x16)
Video card
MSI RTX 2080Ti Gaming X Trio
Case
Corsair Crystal 570X RGB Mirror Black
Mouse
Logitech G502 HERO SE
Keyboard
Logitech G513 Carbon Romer G Tactile
Audio
JBL- 305P MkII + Steinberg UR22mkII + Audio Technica ATH-PRO700 SV
Monitor
LG UltraGear 27GL850 144Hz 1440p Gysnc, Freesync 1ms IPS
OS
Windows 10 Pro 64bit
Среќна нова година на сите форумџии!
 

bogoevski

Unstoppable
29 ноември 2009
1,668
2,583
Hønsebybotn
bogoevski's setup  
Processor & Cooler
Повеќејадрен со множител
Motherboard
Црна со црвени детали
Storage
Препун
PSU
Предимензионирано
RAM
Доволно
Video card
Нај јака со 8 гигавати
Case
Гломазно
Mouse
Немам, чувам мачки.
Keyboard
Тивка
Audio
Стерео со двигател
Monitor
Прецизен
OS
Џам
Кај сте бе? Од лани не сме се читале.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,799
7,332
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Среќна нова драги форумџии, одамна не сме се читнале, дури од 2016-та упм :D
 

AleksandarCaki

Practice makes perfect
19 јуни 2015
600
1,303
Скопје
AleksandarCaki's setup  
Processor & Cooler
I7 8700k 5.0ghz 1.37v(manual mode) *Delided, CM Nepton 240m (4x Corsair ML120Pro RGB)
Motherboard
Asus z370-e Strix
Storage
Samsung 960 Evo 250gb, Samsung 850 pro 256gb, Samsung 850 pro 512gb, WD Black FZEX 1tb, WD Blue EZEX 1tb
PSU
Cooler Master V850 - Fully Modular 850W 80 PLUS Gold
RAM
G.Skill Ripjaws V 2x16gb 3200 mhz cl15
Video card
MSI Duke 1080ti OC, 2025core, 12000 mem + Kraken X41 + Kraken G12 bracket + 1x Corsair ML140 Pro LED RGB
Case
Corsair Air 540 (3x Corsair ML 120 Pro LED RGB)
Mouse
Logitech g502 Proteus Spectrum, Logitech g700s
Keyboard
Coolermaster Masterkeys PRO L RGB, cherry mx red
Audio
Creative Sound BlasterX Katana
Monitor
27" Asus PG279Q, 165hz, IPS
OS
Windows 10
Среќна нека е пријатели, да се дружиме повеќе оваа 2017!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,568
Мислења
820,646
Членови
28,226
Најнов член
Ivan G
На врв Дно