1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

ИТ Кариера истражување: Плати во ИТ индустријата

Дискусија во форумот 'IT.mk известувања' започната од D, 5 Февруари 2019.

 1. D

  D
  Администратор

  3,239
  1,657
  31 Март 2007
  Има поле да се внесе тоа што го нема дадено како избор.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 2. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,354
  9,840
  23 oктомври 2012
  Машко
  Реторичко е прашањето, не очекувам одговор. А зошто фали магационер на листата? Според мене, клучен е, неможам да земам сервер за инсталација без амин од него.


  Едит: полето друго не е соодветнп за астро, толку титули заслужуваат посебна анкета а не поле разно или друго. Бреј колку се нежни овие од ајти индустријава, не заслужуваат да стои индустрија до тоа ајти, индустрија асоцира на мажи! :D
   
  На JasSum и lynx им се допаѓа ова.
 3. Astro

  Astro
  Guru

  6,156
  8,483
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  И робот може да биде магационер. Sales спрема документи, додека одиш го магацин да си го земеш, робот ќе ти го најде и испорача до рака. :)
   
 4. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,354
  9,840
  23 oктомври 2012
  Машко
  Астро...ке те сменам со скрипта брат. Не со визард, со скрипта. :D
   
 5. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,358
  3,049
  4 Септември 2008
  Астро се чувствува загрозено, свесен е дека AI-то ќе го замени консултантот и аналитичарот.
   
  На Astro и Oktar им се допаѓа ова.
 6. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,078
  3,408
  7 ноември 2014
  Машко
  Како што политичар е јавна функција, со правење на јавна анкета вие сте подложни на критика и треба да бидете компетентни за работите што ги правите.

  Овие две дефиниции што ми ги пастираше не знам како успеа да ги поврзеш, ама она што можам да го заклучам е дека ти не си доволно компетентен и не сте доволно компетентни да правите вакви анкети, иако намерата ви е добра. Ако за нешто не си компетентен (на пример дигитален маркетинг), тогаш треба да се консултирате со луѓе што се компетентни. Ваква кардинална грешка на вклучување на дигитален маркетинг во ИТ ИНДУСТРИЈА нема да се случи ако било кој од вклучените во проектот имале и најмала компетентност во соодветната област.

  Дигиталниот маркетинг вклучува МАРКЕТИНГ НА ДИГИТАЛНИ ПЛАТФОРМИ, ама ултимативно тоа е пак маркетинг. Маркетингот не вклучува само создавање на Instagram Story како нова платформа, туку анализа на пазар, СТП, формирање цени, стратегии за позиционирање, креативи за реклами, избор на канали и слично. Маркетингот е индустрија сама по себе, а дигиталниот маркетинг ако е дел од некоја индустрија, тогаш ќе биде дел од маркетинг индустријата. Тоа што дигиталниот маркетинг повеќе се заснова на нови технологии е факт, но сам по себе не ги генерира новите технологии како ИТ индустријата.

  Односно, маркетер се рекламира на Инста Стори, но тој не го направил Инстаграм сторито како платформа, туку само го користи како алатка. Ако компанијата Хаусмајстор користи 20 комбиња, не значи дека е дел од автомобилска индустрија, а ако некој користи фотошоп, исто не значи дека автоматски е дел од ИТ.
   
  На Zippo, spiritBreaker, The-spiki и уште 3 други им се допаѓа ова.
 7. D

  D
  Администратор

  3,239
  1,657
  31 Март 2007
  Tnx на критиката.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
  Маша, igor_xxxx и на Oktar им се допаѓа ова.
 8. Astro

  Astro
  Guru

  6,156
  8,483
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Аналитичарот е татко на роботот :)
  Ако е аналитичарот глуп да дозволи роботот да го замени, па и нека го замени.
   
 9. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,358
  3,049
  4 Септември 2008
  Скајнет е неминовен, треба да се плашиме. :-D
   
 10. pecko95

  pecko95
  Gaining Experience

  91
  66
  5 Април 2018
  Машко
  А ако некој работи маркетинг (или еве поконкретно дигитален маркетинг) во некоја ИТ компанија, тогаш што? Не се рачуна човекот? :)
   
 11. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,162
  6 Декември 2016
  Машко
  Работи маркетинг во ИТ фирма. Зема плата која се споредува во маркетинг индустријата, не во ИТ.

  И магационер и сметководител е исто во тој поглед.
   
  На TylerMkD му/ѝ се допаѓа ова.
 12. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,774
  1,884
  8 Мај 2007
  Машко
  Само насловот на анкетата е грешен.
  Земени е дека ај-ти се сите што користат компјутер како алатка за работа.
  Дизајн не е ај-ти туку е маркетинг.
  Дигитал маркетинг е.... Да да маркетинг.
  Може да се стави подобар наслов:
  Плати во дигиталната индустрија, па да ги опфати и ај-ти и дигитал маркетинг и дизајн.
  Ај-ти за мене е се што е создавање и одржување на дигиталниот систем. Дизајн и дигитал само го користат системот.
   
 13. Astro

  Astro
  Guru

  6,156
  8,483
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Дизајн не е ни маркетинг, каков маркетинг побогу.
  На времето кога дизајнот имаше квалитет, се студираше на факултет за уметност. Луѓето кои беа надарени учеа техники, биваше нешто од нив.
   
 14. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,774
  1,884
  8 Мај 2007
  Машко
  Напишав голем одговор, ама се премислив. Луѓето што ги бива разбираат што е дизајн и што значи за маркетингот. Ти гледам не си од тие.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Astro

  Astro
  Guru

  6,156
  8,483
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Па јас не сум дизајнер, што ти е чудно? Убаво ќе беше да пишеш и објасниш, ако си сигурен во тоа. Затоа служи форумот. Задоволен сум кога некој ќе ми докаже дека грешам.
  Патем, јас не реков дека дизајнот не значи ништо за маркетингот, напротив.
   
 16. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,774
  1,884
  8 Мај 2007
  Машко
  Реши се.
   
 17. Astro

  Astro
  Guru

  6,156
  8,483
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Решен сум. ДИЗАЈН НЕ Е МАРКЕТИНГ.

  Дизајн е самостоен дел кој може да биде во функција на маркетинг а може и не. Маркетингот е само една област на користење на дизајнот. Дизајн имаш во индустриски дизајн, графички дизајн, анимација, уметност и друго. Моето мислење беше во оваа насока.
   
  The-spiki, mdeni, moongose и на уште 1 им се допаѓа ова.
 18. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  262
  201
  13 Март 2017
  Машко
  Баш на фб видов прашаа за резултативе, ќе се споделат или?
   
 19. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,358
  3,067
  24 Септември 2012
  Додека се споделат резултатите ќе се смени состојбата во општеството и некои професии може и да не постојат после капитализмот.


  Post-capitalism includes a number of proposals for a new economic system to replace capitalism, examine more advanced forms, or otherwise speculate on the fate of the current form of the social order. According to some evolutionary theories, post-capitalist societies may come about as a result of spontaneous evolution as capitalism becomes obsolete. Others propose models to intentionally replace capitalism. The most notable among them is socialism.
   
  На D му/ѝ се допаѓа ова.
 20. D

  D
  Администратор

  3,239
  1,657
  31 Март 2007
  На shifty и coNNectMKD им се допаѓа ова.
 21. D

  D
  Администратор

  3,239
  1,657
  31 Март 2007
  На Costigan_Jr, Banjifiko, Sharlovski и уште 22 други им се допаѓа ова.
 22. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  Добар! Има доста инфо што не сум знаел или пак сум мислел дека е малку повеќе различно од ова, на пример делот со број на вработени во фирми.

  Вредеше чекањето, делете ова на сите дневни весници!
  (Немам фецбук, инаку и самиот би) :)
   
  coNNectMKD, tupacan, mkextremer и на уште 1 им се допаѓа ова.
 23. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,947
  2,185
  19 Јули 2013
  Анализата вели „Најголеми примања пак имаат Motion Graphics дизајнерите, просечно 86.400 ден."
  Од друга страна, во листата користени софтвери, единствен софтвер за Motion Graphics e After Effects. Подолу, каде се примањата по софтвер вели „Дизајнерите во After Effects имаат 56.000 ден. просечни примања, потоа Photoshop со 42.112 ден."
  Toa e разлика поголема од 50%. Нешто не ми штима тука?!
   
  На Oliver! и JasSum им се допаѓа ова.
 24. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  702
  377
  25 Јули 2015
  Машко
  Икономист
  Може да се добијат податоците за изработка на стручни трудови/дипломски и останати трудови за студенти?
   
 25. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  692
  2,293
  27 Јануари 2014
  Машко
  Па и делот дека Графички Дизајн заработуваат исто со 3Д е малку чуден. Или немаме 3Д артисти многу во анкетава или дизајнерите работат у ептен јаки компании... :D
   

Сподели

Вчитување...