ИТ Кариера истражување: Плати во ИТ индустријата

D

Администратор
31 март 2007
3,428
2,353
www.iwmnetwork.com
Во изминативе години ИТ секторот во Македонија расте со голема брзина, затоа сакаме да добиеме увид во реалната состојба на платите, начинот и условите во кои работат програмерите, девелоперите, дизајнерите и е-маркетерите во Македонија. Иако ДЗС нуди просечна плата во ИТ индустријата, истражувањата не навлегуваат во детали за користени платформи, алатки, клучни критериуми при одбирање на работно место и сл.

Со цел создавање на подобра слика за индустријата, ве повикуваме да ни помогнете да ги добиеме овие информации со пополнување на кратка анонимна анкета, а ние ветуваме дека резултатите ќе ги споделиме јавно штом бидат обработени.

За учество во анкетата: ИТ Кариера истражување ⋆ IT.mk
Напомена: анонимно + резултатите ќе бидат споделени јавно.

Би ценеле доколку го споделите овој линк и со колегите. :)
 

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,164
9,815
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Сакав да го пополнам, но 3 индустрии кои се прилично специфични?

Јас работам IT подсекција телекомуникации во светска организација од областа на медиумите (на сите, значи мултимедиум ТВ+Радио+Онлајн медиа). Што и да оберам, грешно е.
 

D

Администратор
31 март 2007
3,428
2,353
www.iwmnetwork.com
Сакавме да генерализираме, бидејќи се работи за прво вакво истражување. Но може да додадеме четврта општа анкета за сите што не се наоѓаат во една од трите.
 

D

Администратор
31 март 2007
3,428
2,353
www.iwmnetwork.com
Сакав да го пополнам, но 3 индустрии кои се прилично специфични?

Јас работам IT подсекција телекомуникации во светска организација од областа на медиумите (на сите, значи мултимедиум ТВ+Радио+Онлајн медиа). Што и да оберам, грешно е.

Додадено на: ИТ Кариера истражување ⋆ IT.mk
ова:
Работите во ИТ гранка која не е опфатена во горните три? Кликнете тука.
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
897
73
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Зошто како одговор на прашањето „Примарна технологија што користам е:“ дозволена е само една опција за обележување? Ако некој е Full-Stack користи и HTML+CSS/Javascript со Node/.NET/C#.

Edit: истото и со „Кој framework или library примарно го користиш во работата?“
 

Gilfoyle

Practice makes perfect
10 септември 2009
483
1,594
Сакавме да генерализираме, бидејќи се работи за прво вакво истражување. Но може да додадеме четврта општа анкета за сите што не се наоѓаат во една од трите.

Малце добронамерна критика.
Без разлика дали вас ви е прво истражување, кога сте решиле да го направите барем направете го да биде точно.

Во ИТ индустријата има премногу гранки/бранши и во ред е да генерализирате до одередно ниво ама да ставите во ист кош Програмирање-Девелопмент и цитирам "Систем администрација ни е во програмирање/девелопмент" е глупост.

Oсновна поделба на ИТ структурата од прилика е ваква:

Programmer (Analyst/ App. developer/ Web developer)
System Engineer (Analyst / System Administrator)
Network Engineer (Telecom. Engineer / Network Administrator / Architect)
Database Administrator (Analyst / DevOps)
Project Manager (Consultant / Marketing)
Help Desk (Technician / Analyst / Support)

Можеби имам испуштено нешто но главните гранки се тие, од тие гранки има помали гранки и на крај од тие помали гранки има лисја(точни позиции).
 
Последна промена:

D

Администратор
31 март 2007
3,428
2,353
www.iwmnetwork.com
Малце добронамерна критика.
Без разлика дали вас ви е прво истражување, кога сте решиле да го направите барем направете го да биде точно.

Во ИТ индустријата има премногу гранки/бранши и во ред е да генерализирате до одередно ниво ама да ставите во ист кош Програмирање-Девелопмент и цитирам "Систем администрација ни е во програмирање/девелопмент" е глупост.

Oсновна поделба на ИТ структурата од прилика е ваква:

Programmer (Analyst/ App. developer/ Web developer)
System Engineer (Analyst / System Administrator)
Network Engineer (Telecom. Engineer / Network Administrator / Architect)
Database Administrator (Analyst / DevOps)
Project Manager (Consultant / Marketing)
Help Desk (Technician / Analyst / Support)

Можеби имам испуштено нешто но главните гранки се тие, од тие гранки има помали гранки и на крај од тие помали гранки има лисја(точни позиции).

Tnx на сугестијата, планираме да се годишни овие анкети и мапирања. Бидејќи до сега веќе има над 800 учесници во анкетава, нема простор за менување на анкетите.
Гледавме да симплифицираме и групираме - бидејќи премногу опции можат да бидат главоболка на сите.

Програмирање/Девелопмент/Администрација е всушност првата анкета, затоа и sys admins се ставени таму и од таа причина не е глупост напишаното, ке смениме да гласи така. А за следната година, ќе имаме во предвид.
 
O

Oliver!

Гостин
Потпишав :)

Можело и подобро, ама пак и не гледам нешто лошо во целата работа.
Покрива повеќе работи во главнината.

Впрочем, за статистика толку е и потребно.
Има "other" опција и пополнуваш тоа што си, надвор од однапред дефинираните титули. :)
 

D

Администратор
31 март 2007
3,428
2,353
www.iwmnetwork.com
Малце добронамерна критика.
Без разлика дали вас ви е прво истражување, кога сте решиле да го направите барем направете го да биде точно.

Во ИТ индустријата има премногу гранки/бранши и во ред е да генерализирате до одередно ниво ама да ставите во ист кош Програмирање-Девелопмент и цитирам "Систем администрација ни е во програмирање/девелопмент" е глупост.

Oсновна поделба на ИТ структурата од прилика е ваква:

Programmer (Analyst/ App. developer/ Web developer)
System Engineer (Analyst / System Administrator)
Network Engineer (Telecom. Engineer / Network Administrator / Architect)
Database Administrator (Analyst / DevOps)
Project Manager (Consultant / Marketing)
Help Desk (Technician / Analyst / Support)

Можеби имам испуштено нешто но главните гранки се тие, од тие гранки има помали гранки и на крај од тие помали гранки има лисја(точни позиции).

CTRL + F5:
upload_2019-2-8_23-51-32.png
 

D

Администратор
31 март 2007
3,428
2,353
www.iwmnetwork.com
Потпишав :)

Можело и подобро, ама пак и не гледам нешто лошо во целата работа.
Покрива повеќе работи во главнината.

Впрочем, за статистика толку е и потребно.
Има "other" опција и пополнуваш тоа што си, надвор од однапред дефинираните титули. :)

Секогаш може подобро, и ќе се подобруваме. :)
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,088
1,194
Потпишано.

Ајде да видеме малце порелевантни и точни информации на темава :)

Имаше еден обид за слична анкета неодамна во една ФБ група, но поради малиот одзив - резултатите од небо се гледаше дека беа многу не-реалистични за многу категории.

Се надевам оваа анкета ќе даде по-прецизни и релевантни информации на тема.
 

D

Администратор
31 март 2007
3,428
2,353
www.iwmnetwork.com
Кога ќе бидат споределени резултатите?

Анкетата планираме да трае до кај 20.02, зависно од одзивот, ако треба и да се продолжи до крај на месец. Резултатите ќе бидат објавени во прва половина од март.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,032
5,308
Сега ја гледам темава, ја пополнив анкетата од колегијалност. Не гледам како дигитален маркетинг е дел од ИТ индустрија?
 

D

Администратор
31 март 2007
3,428
2,353
www.iwmnetwork.com

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,032
5,308
Што е ИТ индустрија според тебе?


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација

Companies in the information technology field are often discussed as a group as the "tech sector" or the "tech industry".[39][40][41][42]

In a business context, the Information Technology Association of America has defined information technology as "the study, design, development, application, implementation, support or management of computer-based information systems".[43][page needed] The responsibilities of those working in the field include network administration, software development and installation, and the planning and management of an organization's technology life cycle, by which hardware and software are maintained, upgraded and replaced.

Според тебе што е?
 

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,164
9,815
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Не смета дизајн, него што ги нема основните работи System Admin/Networking Infrastructure/Field deployment и секако User Support :)

Ајде следната.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,329
13,206
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Другари, многу непотребно тупење. Некој е навреден зошто баш неговото го немало, некој е навреден зошто па некое друго го имало, некој работел три технологии, некој смета дека иос не е девелопер пошто тоа е дрег анд дроп, некој смета дека... некој едноставно смета :) Внеси бројка, одбери "Друго" и кулирај.
Кога анкетата би ги имала сите можни опции и сценарија никој не би ја пополнил затоа што ке биде преголема, вака е некојси разумен компромис. Еве нека се нафати некој друг да направи анкета како што мисли дека треба да изгледа па да видиме како ке помине. Секогаш ке има поинакви мислења и ке има незадоволни.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,032
5,308
Другари, многу непотребно тупење. Некој е навреден зошто баш неговото го немало, некој е навреден зошто па некое друго го имало, некој работел три технологии, некој смета дека иос не е девелопер пошто тоа е дрег анд дроп, некој смета дека... некој едноставно смета :) Внеси бројка, одбери "Друго" и кулирај.
Кога анкетата би ги имала сите можни опции и сценарија никој не би ја пополнил затоа што ке биде преголема, вака е некојси разумен компромис. Еве нека се нафати некој друг да направи анкета како што мисли дека треба да изгледа па да видиме како ке помине. Секогаш ке има поинакви мислења и ке има незадоволни.

@Oktar , сосема си во право дека е лесно да се збори отпосле. Сепак, ситуацијата е таква што анкетата е споделена со членовите на ИТ.мк откако е објавена јавно, така што не можеме проактивно да делуваме.

Дигиталниот маркетинг апсолутно нема никаква допирна точка со ИТ, како прво маркетингот сам за себе си е индустрија и како второ маркетингот како смер (а со тоа и дигиталниот маркетинг под него) се учи на Економски факултети. Да се ставаат маркетери како дел од ИТ кариера е во најмала рака смешно.

Веројатно логиката било „користат нови платформи, користат фотошоп“, ама во тој случај секоја кариера што користи компјутер е дел од ИТ индустрија.
 

goranzoran

Unstoppable
21 јануари 2011
3,316
2,775
скопје
@Oktar , сосема си во право дека е лесно да се збори отпосле. Сепак, ситуацијата е таква што анкетата е споделена со членовите на ИТ.мк откако е објавена јавно, така што не можеме проактивно да делуваме.

Дигиталниот маркетинг апсолутно нема никаква допирна точка со ИТ, како прво маркетингот сам за себе си е индустрија и како второ маркетингот како смер (а со тоа и дигиталниот маркетинг под него) се учи на Економски факултети. Да се ставаат маркетери како дел од ИТ кариера е во најмала рака смешно.

Веројатно логиката било „користат нови платформи, користат фотошоп“, ама во тој случај секоја кариера што користи компјутер е дел од ИТ индустрија.
Па богами тешко ќе биде да дадеш дефиниција. Уште потешко сите да ја прифатат. А да се направи анкета на нешто "недефинирано" и "генерализирано"... едноставно немам термин за опис. Така да незнам какви очекувања имате тие што критикувате? Може да се добие некоја општа слика, повеќе од тоа каква и анкета да направите, колку и да е таа по сите прописи и опфатени милиони испитаници, резултатите од нејзе никогаш неможе да се земат како точни. Тие се само показател, ништо повеќе затоа што врз нив влијаат премногу варијабли кои неможе да се контролираат.
 

D

Администратор
31 март 2007
3,428
2,353
www.iwmnetwork.com
@Oktar , сосема си во право дека е лесно да се збори отпосле. Сепак, ситуацијата е таква што анкетата е споделена со членовите на ИТ.мк откако е објавена јавно, така што не можеме проактивно да делуваме.

Дигиталниот маркетинг апсолутно нема никаква допирна точка со ИТ, како прво маркетингот сам за себе си е индустрија и како второ маркетингот како смер (а со тоа и дигиталниот маркетинг под него) се учи на Економски факултети. Да се ставаат маркетери како дел од ИТ кариера е во најмала рака смешно.

Веројатно логиката било „користат нови платформи, користат фотошоп“, ама во тој случај секоја кариера што користи компјутер е дел од ИТ индустрија.

upload_2019-2-10_10-9-1.png

upload_2019-2-10_10-9-35.png


Според нас, дигиталниот маркетинг е дел од ИТ индустријата, исто како што е и дизајнот. При мапирање на ИТ индустријата кај нас ги идентификувавме овие три почетни точки со цел да се добие слика каква е состојбата околу плати, фриленсинг, домашни vs. странски компании. Не сметаме дека ИТ го сочинуваат само програмери и девелопери.

Не е се ставено во една анкета, разгрането е токму со улога да не се мешаат работите, ама од друга страна е пак генерализирано во тие три дејности со цел да немаме 100 анкети или комплексни прашалници.

Доколку сметаш дека е смешно тоа, тоа е сосема во ред, твое право.


Интересно размислување, сигурен сум дека во блиска иднина ќе има прилика да го тестираме овој метод на работа каде што проактивно ќе споделиме некоја активност со членовите со цел нивен инпут.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,035
11,485
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Во анкетата недостасува декларација како Бизнис аналитичар, Системс архитект, ERP консултант. Тоа е мојата струка, ако се додадат можам да пополнам и да споделам со колегите.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,329
13,206
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
На толку аналитичари, архитекти и консултанти работи ли некој во државава? Практикантите? Сите после година дена работа стануваат сениори, а после две консултанти...и сите сеуште куцаат код и монтираат сервери и кликаат некст, некст, финиш.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,035
11,485
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
На толку аналитичари, архитекти и консултанти работи ли некој во државава? Практикантите? Сите после година дена работа стануваат сениори, а после две консултанти...и сите сеуште куцаат код и монтираат сервери и кликаат некст, некст, финиш.
Не ти го разбирам баш прашањево. Прашуваш дали аналитичарите работат нешто? После година дена не се станува сениор. После 10 години можеби, зависи колку сериозно си ја сфаќаш работата.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,029
Мислења
870,503
Членови
30,365
Најнов член
Meri2310
На врв Дно