1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

ИТ Кариера истражување: Плати во ИТ индустријата

Дискусија во форумот 'IT.mk известувања' започната од D, 5 Февруари 2019.

 1. D

  D
  Администратор

  3,228
  1,606
  31 Март 2007
  Во изминативе години ИТ секторот во Македонија расте со голема брзина, затоа сакаме да добиеме увид во реалната состојба на платите, начинот и условите во кои работат програмерите, девелоперите, дизајнерите и е-маркетерите во Македонија. Иако ДЗС нуди просечна плата во ИТ индустријата, истражувањата не навлегуваат во детали за користени платформи, алатки, клучни критериуми при одбирање на работно место и сл.

  Со цел создавање на подобра слика за индустријата, ве повикуваме да ни помогнете да ги добиеме овие информации со пополнување на кратка анонимна анкета, а ние ветуваме дека резултатите ќе ги споделиме јавно штом бидат обработени.

  За учество во анкетата: ИТ Кариера истражување ⋆ IT.mk
  Напомена: анонимно + резултатите ќе бидат споделени јавно.

  Би ценеле доколку го споделите овој линк и со колегите. :)
   
  На DynamicMK, JensenInterceptor, emsss и уште 8 други им се допаѓа ова.
 2. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,871
  6,476
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Сакав да го пополнам, но 3 индустрии кои се прилично специфични?

  Јас работам IT подсекција телекомуникации во светска организација од областа на медиумите (на сите, значи мултимедиум ТВ+Радио+Онлајн медиа). Што и да оберам, грешно е.
   
 3. D

  D
  Администратор

  3,228
  1,606
  31 Март 2007
  Сакавме да генерализираме, бидејќи се работи за прво вакво истражување. Но може да додадеме четврта општа анкета за сите што не се наоѓаат во една од трите.
   
 4. D

  D
  Администратор

  3,228
  1,606
  31 Март 2007
  Додадено на: ИТ Кариера истражување ⋆ IT.mk
  ова:
  Работите во ИТ гранка која не е опфатена во горните три? Кликнете тука.
   
 5. Blagojce

  Blagojce
  Gaining Experience

  873
  58
  26 Декември 2007
  Машко
  Програмер
  Зошто како одговор на прашањето „Примарна технологија што користам е:“ дозволена е само една опција за обележување? Ако некој е Full-Stack користи и HTML+CSS/Javascript со Node/.NET/C#.

  Edit: истото и со „Кој framework или library примарно го користиш во работата?“
   
 6. ivan1500

  ivan1500
  Practice makes perfect

  435
  1,253
  10 Септември 2009
  Машко
  MCSA / MCITP / CEH / CCENT
  Малце добронамерна критика.
  Без разлика дали вас ви е прво истражување, кога сте решиле да го направите барем направете го да биде точно.

  Во ИТ индустријата има премногу гранки/бранши и во ред е да генерализирате до одередно ниво ама да ставите во ист кош Програмирање-Девелопмент и цитирам "Систем администрација ни е во програмирање/девелопмент" е глупост.

  Oсновна поделба на ИТ структурата од прилика е ваква:

  Programmer (Analyst/ App. developer/ Web developer)
  System Engineer (Analyst / System Administrator)
  Network Engineer (Telecom. Engineer / Network Administrator / Architect)
  Database Administrator (Analyst / DevOps)
  Project Manager (Consultant / Marketing)
  Help Desk (Technician / Analyst / Support)

  Можеби имам испуштено нешто но главните гранки се тие, од тие гранки има помали гранки и на крај од тие помали гранки има лисја(точни позиции).
   
  Последна промена: 7 Февруари 2019
  draganamon, martin17, The-spiki и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. D

  D
  Администратор

  3,228
  1,606
  31 Март 2007
  Tnx на сугестијата, планираме да се годишни овие анкети и мапирања. Бидејќи до сега веќе има над 800 учесници во анкетава, нема простор за менување на анкетите.
  Гледавме да симплифицираме и групираме - бидејќи премногу опции можат да бидат главоболка на сите.

  Програмирање/Девелопмент/Администрација е всушност првата анкета, затоа и sys admins се ставени таму и од таа причина не е глупост напишаното, ке смениме да гласи така. А за следната година, ќе имаме во предвид.
   
 8. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  Потпишав :)

  Можело и подобро, ама пак и не гледам нешто лошо во целата работа.
  Покрива повеќе работи во главнината.

  Впрочем, за статистика толку е и потребно.
  Има "other" опција и пополнуваш тоа што си, надвор од однапред дефинираните титули. :)
   
  На D и krema им се допаѓа ова.
 9. D

  D
  Администратор

  3,228
  1,606
  31 Март 2007
  CTRL + F5:
  upload_2019-2-8_23-51-32.png
   
 10. D

  D
  Администратор

  3,228
  1,606
  31 Март 2007
  Секогаш може подобро, и ќе се подобруваме. :)
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 11. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  891
  1,042
  9 Јуни 2011
  Машко
  Потпишано.

  Ајде да видеме малце порелевантни и точни информации на темава :)

  Имаше еден обид за слична анкета неодамна во една ФБ група, но поради малиот одзив - резултатите од небо се гледаше дека беа многу не-реалистични за многу категории.

  Се надевам оваа анкета ќе даде по-прецизни и релевантни информации на тема.
   
 12. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,730
  1,806
  8 Мај 2007
  Машко
  Кога ќе бидат споределени резултатите?
   
 13. D

  D
  Администратор

  3,228
  1,606
  31 Март 2007
  Анкетата планираме да трае до кај 20.02, зависно од одзивот, ако треба и да се продолжи до крај на месец. Резултатите ќе бидат објавени во прва половина од март.
   
  На JasSum му/ѝ се допаѓа ова.
 14. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,045
  3,362
  7 ноември 2014
  Машко
  Сега ја гледам темава, ја пополнив анкетата од колегијалност. Не гледам како дигитален маркетинг е дел од ИТ индустрија?
   
 15. D

  D
  Администратор

  3,228
  1,606
  31 Март 2007
  Што е ИТ индустрија според тебе?


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 16. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,045
  3,362
  7 ноември 2014
  Машко
  Companies in the information technology field are often discussed as a group as the "tech sector" or the "tech industry".[39][40][41][42]

  In a business context, the Information Technology Association of America has defined information technology as "the study, design, development, application, implementation, support or management of computer-based information systems".[43][page needed] The responsibilities of those working in the field include network administration, software development and installation, and the planning and management of an organization's technology life cycle, by which hardware and software are maintained, upgraded and replaced.

  Според тебе што е?
   
 17. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,871
  6,476
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Не смета дизајн, него што ги нема основните работи System Admin/Networking Infrastructure/Field deployment и секако User Support :)

  Ајде следната.
   
  На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,309
  9,563
  23 oктомври 2012
  Машко
  Другари, многу непотребно тупење. Некој е навреден зошто баш неговото го немало, некој е навреден зошто па некое друго го имало, некој работел три технологии, некој смета дека иос не е девелопер пошто тоа е дрег анд дроп, некој смета дека... некој едноставно смета :) Внеси бројка, одбери "Друго" и кулирај.
  Кога анкетата би ги имала сите можни опции и сценарија никој не би ја пополнил затоа што ке биде преголема, вака е некојси разумен компромис. Еве нека се нафати некој друг да направи анкета како што мисли дека треба да изгледа па да видиме како ке помине. Секогаш ке има поинакви мислења и ке има незадоволни.
   
  На Draynor, goranzoran, dimsa и уште 3 други им се допаѓа ова.
 19. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,045
  3,362
  7 ноември 2014
  Машко
  @Oktar , сосема си во право дека е лесно да се збори отпосле. Сепак, ситуацијата е таква што анкетата е споделена со членовите на ИТ.мк откако е објавена јавно, така што не можеме проактивно да делуваме.

  Дигиталниот маркетинг апсолутно нема никаква допирна точка со ИТ, како прво маркетингот сам за себе си е индустрија и како второ маркетингот како смер (а со тоа и дигиталниот маркетинг под него) се учи на Економски факултети. Да се ставаат маркетери како дел од ИТ кариера е во најмала рака смешно.

  Веројатно логиката било „користат нови платформи, користат фотошоп“, ама во тој случај секоја кариера што користи компјутер е дел од ИТ индустрија.
   
  На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
 20. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,902
  2,451
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Па богами тешко ќе биде да дадеш дефиниција. Уште потешко сите да ја прифатат. А да се направи анкета на нешто "недефинирано" и "генерализирано"... едноставно немам термин за опис. Така да незнам какви очекувања имате тие што критикувате? Може да се добие некоја општа слика, повеќе од тоа каква и анкета да направите, колку и да е таа по сите прописи и опфатени милиони испитаници, резултатите од нејзе никогаш неможе да се земат како точни. Тие се само показател, ништо повеќе затоа што врз нив влијаат премногу варијабли кои неможе да се контролираат.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 21. D

  D
  Администратор

  3,228
  1,606
  31 Март 2007
  upload_2019-2-10_10-9-1.png

  upload_2019-2-10_10-9-35.png


  Според нас, дигиталниот маркетинг е дел од ИТ индустријата, исто како што е и дизајнот. При мапирање на ИТ индустријата кај нас ги идентификувавме овие три почетни точки со цел да се добие слика каква е состојбата околу плати, фриленсинг, домашни vs. странски компании. Не сметаме дека ИТ го сочинуваат само програмери и девелопери.

  Не е се ставено во една анкета, разгрането е токму со улога да не се мешаат работите, ама од друга страна е пак генерализирано во тие три дејности со цел да немаме 100 анкети или комплексни прашалници.

  Доколку сметаш дека е смешно тоа, тоа е сосема во ред, твое право.

  Интересно размислување, сигурен сум дека во блиска иднина ќе има прилика да го тестираме овој метод на работа каде што проактивно ќе споделиме некоја активност со членовите со цел нивен инпут.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 22. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,902
  2,451
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  ДЗС анкетата прикачена доле
   

  Прикачени датотеки:

  • IKT_1.pdf
   Големина:
   148.8 KB
   Прегледи:
   41
  На D му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Astro

  Astro
  Guru

  6,107
  8,297
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Во анкетата недостасува декларација како Бизнис аналитичар, Системс архитект, ERP консултант. Тоа е мојата струка, ако се додадат можам да пополнам и да споделам со колегите.
   
 24. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,309
  9,563
  23 oктомври 2012
  Машко
  На толку аналитичари, архитекти и консултанти работи ли некој во државава? Практикантите? Сите после година дена работа стануваат сениори, а после две консултанти...и сите сеуште куцаат код и монтираат сервери и кликаат некст, некст, финиш.
   
  moongose, dimsa, martin17 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 25. Astro

  Astro
  Guru

  6,107
  8,297
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Не ти го разбирам баш прашањево. Прашуваш дали аналитичарите работат нешто? После година дена не се станува сениор. После 10 години можеби, зависи колку сериозно си ја сфаќаш работата.
   
  На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...