1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

ИТ Историја

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од IntelAmd, 19 Мај 2012.

 1. IntelAmd

  IntelAmd
  Gaining Experience

  740
  197
  18 Јануари 2012
  Значи ми текна нешто па можеби ке се сложите, значи вака јас би сакал да се отвори подфорум нека се смести таму некаде кај борачки клуб и оф топик темите, значи вака, пример да се пишуваат значајните датуми за се поврзано со ИТ(кое кога се случило), кој колку знае, Пример:На денешен ден пред толку и толку години е претставен на јавноста Play Station 2, за луѓето кои придонеле за развиток на технологијата, да се пише пример ако денеска е роден, на тоа и тоа дато е роден тој научник кој придонел за тоа и тоа, Пример: На денешен ден е роден Bill Gates, негови позначајни откритија се.... итн
   
  На RIKSON, Bozter, Koen и уште 11 други им се допаѓа ова.
 2. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,291
  702
  9 Мај 2012
  Машко
  интересна идеја еве јас ќе почнам

  Минатата недела 20 мај 2012 год. почина изумителот Јуџин Поли на 96 години. Изумил ТВ контролер се започна во 1955 год.се појави првиот Flash-Matic на Поли е предок на денешни ТВ контролер неговиот изум бил луксуз во тоа време и со текот на време стана неопходен дел за нашиот живот,а во 1997 год. Јуџин Поли и уште еден инжинер Роберт Адлер беа наградени за нивното дело во развој на далечински управувачи.

  патем темата Историја треба да се додаде ИТ зашто има секакви истории.
   
  На IntelAmd му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ZZTop

  ZZTop
  Intern

  50
  29
  2 Јуни 2012
  Машко
  Mislim da je pravljenje zasebnog dela foruma na ovu temu bezveze, prosto zato sto znanje u informatici danas nesto vredi, a sutra nista. Milslim koja je poenta praviti ne hronoloske postove o necemu sto je za enciklopediju? Bolje bi bilo napraviti tzv. "timeline" na zadatu temu, pa te slike postavljati kao banere na sajt, gde bi korisnik retrospektivno mogao da vidi razvoj nekog dela IT industrije. Recimo da se te slike otvaraju na random izbor. Hrvatski IT magazini BUG i Vidi koriste ovaj stos vrlo cesto i vrlo drsko, pa sa time umeju da popune i nekoliko stranica u jednom broju, a u sustini citalac dobija informaciju koja se ne moze iskoristiti i koja nema nikakav znacaj.

  Recimo: S3 Trio32 je 1995. godine bio najmasovniji graficki cip. Kome je ova informacija relevantna ili na koji nacin ce pruzanje ove inforamcije nekome nesto pomoci [predpostavljam da je to namena foruma]?
   
 4. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,334
  987
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  „Компјутерите во иднина ќе тежат не повеќе од 1,5 тони.“ - Popular Mechanics за постојаниот раст на науката, 1949 год.

  „Мислам дека во светот има пазар за можеби 5 компјутери.“ - Томас Вотсон, директор на IBM, 1943 год

  „Нема причина зошто некој би сакал компјутер за домашна употреба.“ - Кен Олсон, претседател на Digital Equipment Corp., 1977 год

  „Овој ’телефон’ има премногу грешки кои мислиме дека се сериозни за нашиот начин на комуникација. Направата не ни е од корист.“ - Western Union, 1876 год

  „Безжичната музичка кутија не е од комерцијална вредност. Кој би платил за порака која ќе биде испратена на никого?“ - Давид Сарнов при неговиот одговор за инвестирање во радиото во 1920 год.

  „Кој по ѓаволите сака да ги слуша актерите како зборуваат?“ - Х.М. Ворнер, 1927 год

  „Машини кои се потешки од воздухот, а летаат? Тоа е невозможна работа.“ - Лорд Келвин, 1895

  „Па отидовме до Atari и им рековме ’Еј, имаме една неверојатна работа, направена од некои ваши делови. Што мислите да не финансирате? Или да ви ја дадеме? Ние само сакаме да ја направиме. Дадете ни плата и ќе работиме за вас. А тие рекоа ’НЕ’. Потоа отидовме до Hewlett-Packard и тие рекоа ’Не ни требате. Уште не сте завршиле факултет.’ - Основачот на Apple Computer Inc. Стив Џобс во обид да ги заинтересира компаниите за неговиот PC

  “Авионите се интересни играчки, но од никаква вредност за армијата“ - Маршал Фердинанд Фох, професор по стратегија

  “Се што можеше да се измисли е измислено“ - Чарлс Дуел

  “640К би требало да биде доволно за секого“ - Бил Гејтс, 1981 год.
   
  На RIKSON, the.w, Shutter и уште 6 други им се допаѓа ова.
 5. gokica

  gokica
  Модератор

  8,477
  10,464
  13 Јуни 2009
  Одлично. Знам за ова последното дека Бил Гејтс упорно го отфрла дека воопшто било кажано од негова страна но го има секаде на нет.
   
 6. Astro

  Astro
  Guru

  6,274
  8,688
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Така викаа и за Ајнштајн дека почнал да се моли на „Господ“ пред да умре за да можела душата да му оди во рајот. Секако дека многу лаги кажани по милион пати стануваат „вистини“
   
 7. IntelAmd

  IntelAmd
  Gaining Experience

  740
  197
  18 Јануари 2012
  Taurus :bravo: супер е на ова мислев мада јас како човек што ја даде идеата не постирам на ова малку непријатно од моја страна али нема некои позначајни датуми за мене :)
   

Сподели

Вчитување...