1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

IT и Gender Balance?

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од Vavo, 2 ноември 2007.

 1. Vavo

  Vavo
  Intern

  270
  14
  20 oктомври 2007
  Машко
  Мој личен впечаток е дека има многу малку женски свет кој се занимава со компјутерски науки и слични технологии. Точно е дека ги има ама и добар дел од тие што ги знам..се далеку зад своите колеги, покрај нив ќе чујат нешто но не сум видел девојка што стварно навлегла..да чепка нешто..ко што повеќето колеги прават. Ваше искуство? Ставови?
   
 2. _EAX

  _EAX
  Intern

  827
  6
  17 Август 2007
  srce mi se ispolnuva koa ke upoznaam nekoja takva :p

  i ja mislam deka ima slabo, .... koa ke vidis, kaj ti sedi devojce 24 casa na kompjuter...molim ti se :)
   
 3. vik

  vik
  Intern

  1,936
  31
  14 Април 2007
  100% se slozuvam. Ama i kako da nejkat da naucat nesto novo samo msn, gledanje filmovi i tolku e od zenskite. Kako da nemaat nikakov interes (barem ite ja so gi poznavam)
   
 4. S

  S
  pwnz0r1lla

  1,550
  52
  8 Март 2007
  Vo posledno vreme rabotite podrastichno se menuvaat. Edvaj chekam balansot da se dostigne (ako mozhe da se izrazam taka). Definitivno togash ke celata industrija ke bide poefikasna, po produktivna, po sovrshena.

  Imajte go praviloto broj 2 na um ...
   
 5. Andrijeski

  Andrijeski
  Gaining Experience

  2,599
  65
  1 Март 2007
  Balance има и тоа како :) Зависи како гледаш на балансот. Точно е тоа дека малку има "жени компјутерџии" ама нели има исклучоци.

  Зошто е тоа така, целосно објаснува графикот тука: http://it.com.mk/forum/showthread.php?t=318

  [​IMG]

  Јасно се гледа дека има баланс :)
   
 6. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  Da bidam iskren imam edna koleska (asistentka na fakultet) ja biva so kompjuteri nema sto samo sto ima malce problemi so karakterot:D
   
 7. _EAX

  _EAX
  Intern

  827
  6
  17 Август 2007
  od grafikonov zakluciv deka zenata raboti samo na edna frekvencija :)
   
 8. Andrijeski

  Andrijeski
  Gaining Experience

  2,599
  65
  1 Март 2007
  Многу лош и погрешен заклучок :)
   
 9. _EAX

  _EAX
  Intern

  827
  6
  17 Август 2007
  it was just a joke :)
   
 10. Vavo

  Vavo
  Intern

  270
  14
  20 oктомври 2007
  Машко
  Повеќе личи дека графикот го направил некој компјутерџија кој повеќе се разбира од excel одколку од жени
   
 11. LiquidWorm

  LiquidWorm
  Администратор

  2,667
  183
  26 Март 2007
 12. _EAX

  _EAX
  Intern

  827
  6
  17 Август 2007
  this hurts, vavo are you girl? :)
   
 13. Alexandar

  Alexandar
  Gaining Experience

  2,514
  90
  21 Мај 2007
  Точно колега, ама од 39 запишани студенти во прва година, имаме само три женски.
   
 14. Jaia^^

  Jaia^^
  Intern

  146
  2
  22 Април 2007
  Pozdrav do site kompjuterdzii na forumov (i maski i zenski)....a samo za maskite: Bidete srecni sto zenskite ne se vkluceni tolku vo kompjuterski nauki i slicni tehnologii kolku sto "bi sakale" vie zasto ke ostanete bez rabota vo idnina:p ...Ne deka zenskite ne se sposobni... samo se mrzlivi:) :rolleyes:
   
 15. _EAX

  _EAX
  Intern

  827
  6
  17 Август 2007
  :LOL::LOL::LOL::LOL::LOL:
   
 16. Alexandar

  Alexandar
  Gaining Experience

  2,514
  90
  21 Мај 2007
  :isplashen:
   
 17. vik

  vik
  Intern

  1,936
  31
  14 Април 2007
  :LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL: Kolku e tocno!!!!!!
   
 18. _EAX

  _EAX
  Intern

  827
  6
  17 Август 2007
  pocnuvam da mislam deka ima poveke zeni na forumov odkolku mazi
   
 19. Jaia^^

  Jaia^^
  Intern

  146
  2
  22 Април 2007
  I ova mi padna ineteresno isto taka...se odnesuva na maskite isto taka: Ste pomislile li nekogas deka da ne e toj msn (koj sto nie zenskite go znaeme perfektno so se site slatki smalji sto gi ima) kako ke uspeeme da dopreme do vas kompjuterasite koi sedite po 24 h pred kompjuter i da ve osvoime a??? :LOL:
   
 20. _EAX

  _EAX
  Intern

  827
  6
  17 Август 2007
  hot on-line msn razgvori :)))
   
 21. igorkrst

  igorkrst
  Intern

  400
  1
  13 Јули 2007
  Ај шала на страна нема баш жени на форумов. Центарот за естетика им е поразвиен, можат да придонесат.
  Еве прашање: Кои делови од ИТ би се истакнале жените повеке, а кои мажите?
   
 22. drown

  drown
  Master

  1,454
  208
  8 Март 2007
  Машко
  Нинџа
  :tainstven:
   
 23. DimitarMK

  DimitarMK
  Гостин

  :LOL: :LOL: :LOL: :LOL: :LOL: :LOL: :bravo: :bravo: :bravo:
   
 24. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  u pravo si kolega ama ka marika zena nema da se najde kako samo dobro moze da go zae*e cueka nemas pojma :tainstven:
   
 25. Andrijeski

  Andrijeski
  Gaining Experience

  2,599
  65
  1 Март 2007
  Или тоа целото во The IT Crowd изгледа вака:

  [ame="http://youtube.com/watch?v=CKTwKLA_cyQ"]YouTube - The IT Crowd - Jen Interview[/ame]

  :D

  Само обична шега, нека не се вреѓаат припадничките на понежниот пол :)
   
Слични теми
 1. Dario Korolija
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,244
 2. ARMac
  Одговори:
  20
  Прегледи:
  4,642
Вчитување...

Сподели

Вчитување...