• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

IT факултети во МК - преглед

  • Ја почнал/а темата
  • #1

zorang

Intern
24 декември 2007
6
0
Jas kako profesor po informatika na privaten Univerzitet - mozam da dadam svoe mislenje za sostojbata so IT fakultetite vo zemjava.
Do skoro bev profesor na Evropski univerzitet, a od fevruari zaedno so 5 drugi kolegi i 4 asistenti preminavme na FON.
Znaci FON - pokraj opremenosta so laboratorii, sega raspolaga i so svoj kadar - non stop dostapen za studentite, nudi izveduvanje praksa po IT firmi, odnosot kon sekoj student e individualen, vezbite se vo mali grupi itn.
Na Evropski ostananaa samo 2 profesori, taka sto nastavata ja pokrivaat vo glavnom asistenti od drugi fakulteti, i studentite nemaat moznost za konsultacii, prakticna rabota isl.
Isto taka, od moi prijateli koi studiraat na Shtulov - mozam da kazam deka ne se najzadovolni od pokrienosta na nastavata - i tamu se pretezno viziting profesori sto gi gledaat ednas nedelno.
Sostojbata na FEIT e takva sto od prebukiranost - ne moze da dojde do izraz poedinecniot kvalitet na sekoj student, a na PMF profesorite se rastrcani po tezgi i slabo se vrtat na Fakultet.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
, a na PMF profesorite se rastrcani po tezgi i slabo se vrtat na Fakultet.
Не би се сложил со Вас професоре
PMF има најстручни професори во македонија можеби понекогаш е тешко да ги најдете за консултации или нешто слично но по мене и цел ден да го утепал за чекање а да разговарам до некој проф 30 мин се исплати

додека асистентите исто така се стручни и секогаш ти се на располагање
имам ситуација каде со асистент се дописувавме во 4 наутро :D

а да не ме сватите погрешно но на ФОНсе само оние проф кои се лакоми за пари и не е битно колку се на располагање на студентите кога нив ги интересира само кеш

секоја част на некои проф и таму

има некои кои од кај нас отидоа да предаваат таму
еве еден пример
проф ДР Ѓорѓи Ј.
тој проф на секое предавање нај нас имаше проблеми со проектор не умеше да го уклучи
последен програмски јазик кој го знае е Pascal а предаваше програмирање C++ кај нас и алгоритми

доколку на испит или колоквиум кај него напишеш алгоритам или програма но доколку си ја решил на поинаков начин од неговиот
нема везе и доколку ти е подобар не ги го признава
еве каков проф предава на ФОН :bravo: за студентите таму
ке имаат само диплома за гледање :LOL: и да се фалат
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

zorang

Intern
24 декември 2007
6
0
Не би се сложил со Вас професоре
PMF има најстручни професори во македонија можеби понекогаш е тешко да ги најдете за консултации или нешто слично но по мене и цел ден да го утепал за чекање а да разговарам до некој проф 30 мин се исплати

додека асистентите исто така се стручни и секогаш ти се на располагање
имам ситуација каде со асистент се дописувавме во 4 наутро :D

а да не ме сватите погрешно но на ФОНсе само оние проф кои се лакоми за пари и не е битно колку се на располагање на студентите кога нив ги интересира само кеш

секоја част на некои проф и таму

има некои кои од кај нас отидоа да предаваат таму
еве еден пример
проф ДР Ѓорѓи Ј.
тој проф на секое предавање нај нас имаше проблеми со проектор не умеше да го уклучи
последен програмски јазик кој го знае е Pascal а предаваше програмирање C++ кај нас и алгоритми

доколку на испит или колоквиум кај него напишеш алгоритам или програма но доколку си ја решил на поинаков начин од неговиот
нема везе и доколку ти е подобар не ги го признава
еве каков проф предава на ФОН :bravo: за студентите таму
ке имаат само диплома за гледање :LOL: и да се фалат
Samo za informacija - Jovanchevski ne predava na FON - tuku na American college, pozdrav
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
Тогаш едно sorry од мене не сум доволно информиран
или пак погрешно.

кадарот на ФОН и на Американ Колеџот се на едно исто ниво според мене
лугето се таму само поради пари и ништо више

доколку не сум во право поправete ме

и да секаде има исклучок
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Професоре, рековте дека на другите факултети професорите тезгарошат. Ме интересира дали сите професори на ФОН се редовно тука? А за Штуловиот во право бевте дека има визитинг професори, но има термин за консултации кој е почитуван и од едната и од другата страна.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Зошто ова ми изгледа на фалење за ФОН факултетот?:chudenje:
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
Зошто ова ми изгледа на фалење за ФОН факултетот?:chudenje:
се надевам дека проф ке изјасни некој став зошто мисли така за фон
а така за другите факултети
и дека ке ни се претстави

и
a na PMF profesorite se rastrcani po tezgi i slabo se vrtat na Fakultet.
сте биле проф на пмф или имате информација од прва рака
 

macedonia

Intern
1 јануари 2008
78
2
Зошто ова ми изгледа на фалење за ФОН факултетот?:chudenje:
Па следат уписи и веќе е време за матурантите да одлучат каде ќе студираат

Од една страна тоа го гледам како доста позитивна работа, затоа што гледам дека се повеќе луѓето се одлучуваат за кампањи на интернет, односно интернетот и кај нас почнува да се смета за некаков медиум
Од друга страна па начинот на кој што се одвива оваа кампања оди во доста негативен правец затоа што треба повеќе да гледаат во својот двор наместо да плукаат по туѓи
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Не се согласувам за она што го напиша професорот за Штул.
Како што наведе Александар, можеби не се секогаш тука но си има точно одредени термини кога можеш да ги најдеш и да ти разјаснат се што не ти е јасно.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
По се изгледа, ова е уште една очајна македонска реклама од типот " јас не сум најдобар, но другите не се подобри ". Има многу подобри начини за рекламирање. Го поздравувам рекламирањето на интернет и на форуми каде навраќа голем дел од таргетираната група, но не на ваков начин. А ова најмалку го очекував од еден професор на факултет за кој многу сум слушал и го почитувам.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Не фала. За мене е понижување декан да ми биде некој како Фијат или Бојо.


Sostojbata na FEIT e takva sto od prebukiranost - ne moze da dojde do izraz poedinecniot kvalitet na sekoj student, a na PMF profesorite se rastrcani po tezgi i slabo se vrtat na Fakultet.


Професоре, дали образованието на ФОН и Европски Универзитет е 10 пати подобро од тоа на ФЕИТ и ПМФ? (бидејќи цената е 10 пати повисока).
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Професоре, дали образованието на ФОН и Европски Универзитет е 10 пати подобро од тоа на ФЕИТ и ПМФ? (бидејќи цената е 10 пати повисока).
Прешањето е многу добро. Баш ме интересире како ќе биде одговорено. Професоре?
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Јас мислам дека горе-долу знаењето што ќе го добиеш па приватни или државни факултети е исто. Е сега различно ќе е то што појќе време можат да му посветет професорите на студентите во приватни оти студенти се помалку.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Целиот принцип на работа на приватните и државните факултети е различен, од начин на предавање до начин на оценување. Професорите на приватните се полиберални отколку на државните, дури истите професори различно се однесуваат на државните и приватните. Не можам да зборам во глобала, но за мојот факултет (ШТУЛ) можам да кажам дека полесно се добива 6 отколку на државните. Со помош на поени од присуство, од домашни, од семинарски некако се ваѓа 6. Но за 9-10 треба работа, желба и посветеност. Секаде има по некој катиљ професор, што се замара со ситници и комплекси, но тоа е реалноста, професори и асистенти се тие највише што учат и мислат дека сите треба како нив да бидат. Што се однесува до признаеноста на дипломата, во една прилика, еден професор кој е меѓу елитата во земјава а и многу пошироко, рече: "Некои велат нашата диплома е призната во земјава, некои велат нашата е призната во Европа, некои во Америка... Дипломата колеги ви е само пемпеле дека вие нешто сте учеле. Ако немате знаење, од цел свет имајте колекција на дипломи - џабе Ви е. Затоа седнете и учете за да утре, во реалниот свет успеете."
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Што се однесува до признаеноста на дипломата, во една прилика, еден професор кој е меѓу елитата во земјава а и многу пошироко, рече: "Некои велат нашата диплома е призната во земјава, некои велат нашата е призната во Европа, некои во Америка... Дипломата колеги ви е само пемпеле дека вие нешто сте учеле. Ако немате знаење, од цел свет имајте колекција на дипломи - џабе Ви е. Затоа седнете и учете за да утре, во реалниот свет успеете."
Како што кажа мојот колега, така и јас само ќе надополнам. Ако не седнете да учите ни бог не ви помага да си добиете 6-ка. А да и да не заборавам, некој велат дека на Штул имало мало,бедно,мизерно скриптиче за учење. На штул многу од книгите се на англиски јазик, и не се како што некој велат скриптиче туку се цела книга од 600 и повеќе страни.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Зошто ова ми изгледа на фалење за ФОН факултетот?:chudenje:
Neznam zoshto tebe ti izgleda taka .. :)
Sosema e normalno, i jas lichno go razbiram stavot na @zorang. Sekoj bi go napravil istoto za svoeto rabotno mesto, dokolku e zadovolen normalno.. I ti da rabotish nekade, normalno kje e da si go falish svoeto rabotno mesto, i kje gledash za pogolem pridones na istoto.. Verojatno ne kje sakash da si gi brkash svoite klienti..
A za toa dali e podobar fon ili evropski ili neznam koj, toa i ne mi e tolku bitno.. Treba site da znaete deka, dokolku pogolemi pari dadete i pogolemi privilegii kje imate.. Toa barem voopshto ne treba da ve chudi..A za toa deka pogolemiot broj na profesori koi shto se vraboteni na privatnite univerziteti i fakulteti odat samo za pari toa e chisti fakt.. Nikoj nemozhe da me ubede deka toa ne e taka..
Samo za kraj, moram da recham edno posebno bravo za ovoj del od postot na Aleksandar
Дипломата колеги ви е само пемпеле дека вие нешто сте учеле. Ако немате знаење, од цел свет имајте колекција на дипломи - џабе Ви е. Затоа седнете и учете за да утре, во реалниот свет успеете."
[/QUOTE]
a dodeka pak za ova
Ако не седнете да учите ни бог не ви помага да си добиете 6-ка.
Tuka lichno ne se slozhuvam bash.. Neznam kolku e toa kaj tebe na fakultet prisutno, ama treba da znaesh deka kaj shto bushi parata, ni burgija ne bushi.. Taka da, potplatisi i kje si dobiesh.. i toa mnogu povekje od 6ka..:)) Sad But True..
No sepak.. Diplomata kje vi zavrshi rabota mozhebi samo pri zapishuvanje na nekoe rabotno mesto.. No dokolku nemate nikakvo znaenje, slobodno mozhete da si ja iskinite taa diploma.. Ne zaboravajte deka sega e vreme na privatizacija.. Dokolku jas znam deka si sposoben i se razbirash od rabotata shto ti ja nudam, togash kje te zemam na rabota kaj mene, A dokolku pak znam deka vrska nemash i so pari si go zavrshil fakultetot, ako sakash ne edna, tuku 100 diplomi imaj.. dzabe ti e..
 
  • Ја почнал/а темата
  • #19

zorang

Intern
24 декември 2007
6
0
Nekoi odgovori

Znaci dobro bese kazano od aleksandar_te:
Vo idnina nikoj nema da vi bara diploma - ke ve testira i ke vidi sto znaete da srabotite.
Deka uslovite za rabota se pokvalitetni na privatnite Fakulteti - toa e evidentno.
Deka se raboti vo mali grupi (a ne vo amfiteatar so 200 dusi) - i toa e evidentno.
A dali vredi 10 pati poveke - toa ke pokaze vremeto.
I nasite studenti ke izlezat na berza na trudot, pa ke vidime kako ke se pokazat.
 

D

Администратор
31 март 2007
3,297
2,014
www.iwmnetwork.com
Znaci dobro bese kazano od aleksandar_te:
Vo idnina nikoj nema da vi bara diploma - ke ve testira i ke vidi sto znaete da srabotite.
Deka uslovite za rabota se pokvalitetni na privatnite Fakulteti - toa e evidentno.
Deka se raboti vo mali grupi (a ne vo amfiteatar so 200 dusi) - i toa e evidentno.
A dali vredi 10 pati poveke - toa ke pokaze vremeto.
I nasite studenti ke izlezat na berza na trudot, pa ke vidime kako ke se pokazat.
Според вас освен студирање информатика на ФОН, каде другде би препорачале идните студенти да се насочат... која е најдобрата алтернатива на ФОН?

ИТ планира изготвување на еден водич за ИТ факултети во Македонија.. па се надевам и лично ќе се сретнеме во средината на мај кога и планираме да започнеме со изготвување на овој репорт па ќе продискутираме.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Мислам дека поентата на zorang беше дека на ФОН повеќе се посветува време на студентите и условите од технички карактер се задоволени.

Незнам кој универзитет е најдобар, ама секако во целост се согласувам дека што подобар однос професор-студент толку подобро се совладува матерјалот.
Имам информации дека таму се работи во помали групи, така да, нема запоставени студенти.
Кога овој елемент е задоволен, не е толку важно колку големо знаење има професорот, многу е поважно да го знае тоа што треба да го предава и да знае како најдобро да го предаде. Тоа е моќта на професорите, за мерило на знаењето и успешноста на некој човек, постојат други институции и полиња каде што може да се дојде до израз.
Колку што сватив, тука е темата образование.

Да се дискутираат вакви теми оди во прилог на сите :)
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
Некој доколку сака да научи не научи и во групи одпо 200 студенти и во групи од по 20 дури и дома да седне ке научи

а кој не сака џабе му е све тој

И те како игра улога стручноста на професорите
што ако некој седне дома го обработи материјалот и ти го предава кога нема да знае да ги даде примери во пракса
негови искуства.

И според мене на приватни одат татини/мамини мазе кои имаат доволно пари а сакаат да имад диплома.

Ајде проф кажете како се одвива колоквиумската недела
(до пред некое време беше отидат на екскурзија :bravo:)
 

D

Администратор
31 март 2007
3,297
2,014
www.iwmnetwork.com
И според мене на приватни одат татини/мамини мазе кои имаат доволно пари а сакаат да имад диплома.

Ајде проф кажете како се одвива колоквиумската недела
(до пред некое време беше отидат на екскурзија :bravo:)
Многу неосновано генерализирање на работите. Поскапа едукација немора да значи дека оди само тој што има пари... па еве ФОН додели 200 стипендии минатата недела... размислете пред да постирате со револт.

Во САД една образовна година на приватен факултете е во просек од 35 до 40,000 долари... споредено со нашите 2,000 евра за едукација не е ништо.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Не го оспорувам тоа дека работењето во помали групи е попродуктивно, но се додека Бојо, Фијат и компанија си прават бизнис со студентите нема да ги бива тие универзитети. Се додека си проаѓаат студенти на испити онака... ради лепота, нема да ги бивас. Јасна ни е на сите причината поради која си заминаа професори од Европски Универзитет.
Имам другари, комшии, пријатели кои студираат на тие два универзитети и гледам колку они учат и знаат. Искрено, јас сум многу против тие универзитети. Не се сомневам дека во иднина работите ќе се променат т.е. ќе МОРА да се променат, ако сакаат нивната диплома да почне да вреди како и од државните. Општо познато е дека на тие факултети се поминува мижејќи и искрено јас не би вработил некој со таква диплома. Токму тоа е и причината зошто најголемиот дел од дипломираните работат кај мама и тато во фирма. И еве сега реклама - 50 стипендисти, вработувања. Факултетот мора да потпише договор со фирмите за да им ги примаат студентите. На ПМФ и ФЕИТ не им треба таков договор...

Од друга страна, мило ми е што се отворија повеќе универзитети. Повеќе конкуренција ќе значи и повеќе квалитет. Но, професоре, не е до кадарот, не е до опременоста, не е до малите групи, туку до политиката на универзитетот е. Тука е проблемот. Многу подобро би било на Европски кога декан би бил некој како Вас, кој си ја знае работата и кој си ја заслужил со макотрпна работа титулата доктор на науки.

Бидејќи завршувам на ЕТФ (јас сеуште си го викам така пошто на таков се запишав и таа програма ја учев) знам што значи Електро инженер. Имам уште еден дома, еден ми е кум и уште неколку другари. It's about the way of thinking, the way of approaching and solving the problems. Тоа е она што го дава тој факултет, а приватните не. Не е се во другарскиот однос, малите групи и LCD мониторите.

Пред неколку години победник на републичкиот натпревар во англиски јазик беше девојче од гимназијата во Пробиштип, а не од НОВА (иако они учат на англиски).
 

D

Администратор
31 март 2007
3,297
2,014
www.iwmnetwork.com
Не го оспорувам тоа дека работењето во помали групи е попродуктивно, но се додека Бојо, Фијат и компанија си прават бизнис со студентите нема да ги бива тие универзитети.
Па што има врска ако се прави бизнис? Ако се прави бизнис немора да значи нема да постои квалитетна настава и сл. Пак ќе потенцирам, факултетите во САД се сфатени како чист бизнис, а САД имаат еден од најдобрите образовни системи во светот.

Се додека си проаѓаат студенти на испити онака... ради лепота, нема да ги бивас. Јасна ни е на сите причината поради која си заминаа професори од Европски Универзитет.
Е тоа е проблемот ако навистина се практикува, а не ако се води факултет како бизнис.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,722
Мислења
856,075
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно