• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

IT факултети и образовни центри во Македонија

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

SwIPE

Intern
29 мај 2007
346
5
Мислам дека оваа тема може да има голема корист за сите оние кои сакаат да го продолжат своето образование во некој од IT образовните центри и факултети во Македонија. На пример да речеме дека некој сака своето образование да го продолжи, односно да се запише на некој факултет од областа на IT, но не може да се одлучи на кој, или не е доволно информиран во врска со тоа - ШТО БИ ГО ПОСОВЕТУВАЛЕ ВИЕ ?
Јас мислам дека оваа тема е повеќе од јасна.
 

AlexOFMacedon

Intern
5 мај 2007
65
0
Убедливо Етф има најдобар план и програма за студирање, прво ќе научите нешто во врска со тоа што го сакате (на што смер сте се запишале) и плус ќе ве заоштри во животот, т.е. ќе ве научи на какви гомна можете да нагазите (метафора). ПМФ е ок, али само за компјутерски науки е, т.е. софтвер, така да нема да научите за хардверскиот дел и тоа да можете добро да го разберете. УЈЕ според мене е малце по мек, али и таму нема да останете без знаење. МИТ е нов универзитет, можеби името му е како massachusetts institute of technology, но нема врска со споменатиот, така да немојте да се излажете дека МИТ е дел од огромниот универзитет во САД. Постојат неколку други факултети, при приватните универзитети, но тие се гола вода во однос на ЕТФ, ПМФ и УЈЕ, така да размислете, што сакате да студирате и што најмногу ќе ви се исплати. Мој план е да завршам на ЕТФ, да одам во Александрија на специјализација и да одам на до специјализација во странство.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,802
Мислења
850,659
Членови
29,488
Најнов член
nikojov
На врв Дно