• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

IT.com.mk натпревари !

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
Што викате,да се одржуваат натпревари на форумов за одредени области ? Би можеле да си помагаме,споделуваме мислења знаење итн . Еве на пример натпревари за :


  • Програмирање
  • Графички дизајн
  • Веб дизајн
  • Безбедност
И др ...

И награди такви работи за победниците ке нема (нормално) :)
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Јас сум за.
На почетокот имаше еден натпревар.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Администраторите би можеле да дадат награда и нешто како пофалница (или слично) од it.com.mk и трудот да биде изложен на порталот?!?
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.682
30.133
kalco.ru
Ne e losa ideata...a za nagradi moze na primer da se napravi sekoj ucesnik za da ucestvuva da treba da plaka nekoi 50den i so sobranite pari da se dade nagrada na najdobriot ili takvo nesto neznam:bravo:
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
Еее па сеа ти да плаќа,сложен процес,кај ке дава пари,треба да иде у банка итн,мислам дека нема да се сложат за тоа да се плаќа,така учеството на наптреварите ке биде помало,за награда на пример сеа ми текна може да се дава репутација :)
 

GigaC

Intern
23 април 2008
344
7
www.xeezi.com
Не. ова со наградите отпаѓа. Немора да има награда. Барем да биде интересно и да научиме по нешто. :)
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
И јас се слагам немора награда битно е нешто дека ке се научи. И покрај тоа ќе биде интересно.. Може победникот со својата фаца или аватар да ја краси насловната НА форумот :LOL::LOL:
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Натпревари се планирани уште од поодамна.. Награди не се проблем ама спонзори се добродојдени.

Како и да е, награди секако ќе има. (и не, немора никој да вложува по 50 денари за награден фонд, сепак ова не е бинго :LOL:)

Имаше прилично голем застој (во однос на натпреварите) после првиот, меѓутоа наскоро се надевам дека ќе има нов натпревар и такви ќе се одржуваат често.

Не се оптеретувајте со тоа дали ќе има или нема награда туку давајте предлози каков тип на натпревар да има и слично :bravo:
 

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1.064
74
Одлична идеа, јас сум за. А сеа дали да има или да нема награда, мислам дека би требало да има, зашто мислам е убаво да се има некаков стимул за работа, иако нели, најбитната работа и највредната награда што би се добила овде е знаењето и искуствата што можеби ќе ни се најдат во понатамошните професионални кариери. За награда би можело да бидат сите работи што ги кажаа членовите претходно:
-Доделување на некаков сертификат или дипломичка од it.com.mk, секако доколку админите имаат време да ги праќаат по пошта и такви ствари
-Custom Title
-некои слични работи што би можеле да се сметаат за награда
 

Ago

Intern
10 септември 2008
257
2
abe kako nagrada moze da ima neso kako pofalnica i nekoja oznaka tuka kaj avatarot da se znae deka si dobar vo nesto pa ako na nekoj mu treba pomos na tebe da ti se obrati
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
Дечки ај ако може ставете анкета со опции :

Да
Не

Заборавив да ставам :lut2:
 

Spaski91

Intern
26 септември 2008
59
0
www.forum.mkdinfo.com
И јас сум за натпревар
на пример може натпревар во WebDesign стриктно само со html
Или пак Фотошоп натпревар вие дајте некој слика и таа да се модифицира и на неа да се работи и кој ќе ја направи најдобро ќе биде победник
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
И јас сум за натпревар
на пример може натпревар во WebDesign стриктно само со html
Или пак Фотошоп натпревар вие дајте некој слика и таа да се модифицира и на неа да се работи и кој ќе ја направи најдобро ќе биде победник

Не се сложувам да биде стриктно со хтмл, треба да има и цсс,но тоа сега не е важно,важно дали ке се одобри идејата,а доколку мислеше за тоа да бидат маркирани страните во текстуален едитор,и јас мислев на тоа :)
 

Spaski91

Intern
26 септември 2008
59
0
www.forum.mkdinfo.com
Не се сложувам да биде стриктно со хтмл....:)

Не, не мислев да биде само со хтмл и толку, го дадов како идеа на пример еден самосо хтмл(да се види што можеш да направиш само со тоа)
или само со некој друг
а може да има и неколку натпревари по веб дизајн а различни по содржина како што наведов погоре
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
Не сакам да критикувам, али се што е во врска со форумов некако споро се одвива.
Се даваат предлози, али не се исполнуваат....:chudenje:
 

ac1d

Intern
24 септември 2008
410
14
jas ne se slozuvam so idejata na spaski za grafika i webdesign poso sepak toa e do negde stvar na vkus moze nekoja strana za mene ke bide najdobra za nekoj katastrofa i tako dajle toa se raboti koj sekoj covek ke glea razlicno. Spored mene graficki dizajn treba celosno da otpadne a za webdesign primer ako receme deka stranata ke bide css i html ke se dade gotova strana so namerno vmetnati greski i ke se postira source kodot onoj sto prv ke gi uvidi greskite i normalno ke gi ispravi ke bide pobednik. Sto se odnesuva na programiranje toa e sirok poim i treba da se odluci vo koj programski jazik ke se odviva toa natprevaruvanje poso primer nekoj raboti so mozat da se pravat vo C nemoze vo pascal taka da i za toa treba da ima podkategorii :) bezbedbost ne go kapiram bas i nema da go komentiram :) ova e moe mislenje se nadevam ke bide prifateno :)
 

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1.064
74
А бе шо се однесува до програмирањето, битен е начинот на кој програмерот пристапува до проблемот и неговото решавање. Тука усвари се најбитни алгоритмите. Не е важно дали проблемот ќе биде решен во С, С++, Java, Basic, . . . битен е алгоритамот, а тој не мора да биде напишан во никој од овие јазици, а може и да си измислиме некој т.н. “мета јазик“ со кој ќе ги претставиме алгоритмите, и на тој начин нема да има врска кој каков јазик владее, а сите алгоритмите ќе ги претставиме преку тој мета-јазик :)
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
Хмм не се сложувам со идејата да има грешки и ние да ги наоѓаме поради тоа што некој може да ја валидира страната и автоматски да ги пронајде грешките ,и не знам зошто не ти се допаѓа идејата за графички дизајн :ermm:
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
Кој е тој прв натпревар? Не се сеќавам или не бев член тогаш...
Не беше член. Ако добро се сеќавам, не ни бев регистриран тогаш, но знам дека следев нешто такво, и мислам дека беше нешто околу дизајн, па еден корисник доби кориснички наслов.. Одамна беше.. Нека потврди некој ..
Бидејки имам гледано доста натпревари и на други форуми, се надевам дека не сум се измешал со друг форум :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.298
Мислења
892.130
Членови
31.475
Огласи
18
Најнов член
DAVID BOMBATA
На врв Дно