• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

it.com.mk легло на комунисти и цензори?!

Статус
Затворена за нови мислења.

Haribda

Intern
2 декември 2007
25
3
Момци,

Налетав на една тема која гласеше "Најдобар хостинг" или така нешто. Имаше дадено неколку хостинзи кои ги познавам, меѓутоа ја немаше мојата хостинг солуција која ја користам последниве 2 години - ProHost. Културно напишав дека јас сум презадоволен од проста причина што никогаш (ама баш никогаш) не сум начекал страната да ми биде даун и момците се неверојатно услужливи. Башка е најефтин од понудените на темата.

И сега, некое човече од форумов, веројатно "газда" на некое од тие хостинг понуди, се одлучи да ми го избрише постот и при тоа воопшто ништо да не изјави?! Па добро бе, уште на Голи Оток да ме пратевте, бетер комунистиве сте биле вие значи.

Ниту користев недоличен речник, ниту грубо изрекламирав, си го дадов мислењето на дадената тема...Кој ви е проблемот? Уствари, кој ти е тебе проблемот, нека се јави мажот кој ме избриша...

До каде вака бе? Сакате да бидете IT форум а скришум прави вакви малограѓански потези. Сакате народот да се информира за актуелните случувања од IT областа во Македонија? Сакате IT кремот од Македонија да се собира и да разменува мислења на овој форум? Сакате луѓето да научат нешто, да направат некоја страна, да се збогати шугавава интернет застапеност во Македонија?! Сакате? Или ќе продолжите со цензурирање на подобрите ретки страни на нашиот .MK веб простор?

Замислете се за мојава реакција и рзмислете што сакате IT.com.mk да стане. Сакате да остане биртија на 4 веб страни и 10 корисници или лидер во компјутерскиот македонски свет?

Ваше е да одберете.
 

drown

Master
8 март 2007
1.454
202
Куманово
iwmnetwork.com
Целата тема е избришана, затоа и ти го нема мислењето. Доколку не ти претставува проблем, истото можеш да го споделиш пак во оваа тема.

Претпоставувам дека никој не очекува од аминистраторите и модераторите да бидат 24/7 на форумот за да бришат несоодветни теми пред некој да постира на истите.

Твојот став, дека за форумот се задолжени комунисти, нема да го коментирам...
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Постот на @Haribda нема да го коментирам, зашто и не заслужува коментар. Само ќе му порачам пред да каже дека негов пост или тема се избришани непотребно, прво нека ги прочита Правилата кои важат на форумот.
Поздрав!:bye1:
 

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.947
www.iwmnetwork.com
И сега, некое човече од форумов, веројатно "газда" на некое од тие хостинг понуди, се одлучи да ми го избрише постот и при тоа воопшто ништо да не изјави?!

Како што ти рече Драун, целата тема е избришана а со тоа и твоето мислење, значи воопшто не било бришењето во врска со твојата омилена хостинг компанија која се обидуваш да ја рекламираш.

Ниту користев недоличен речник, ниту грубо изрекламирав, си го дадов мислењето на дадената тема...Кој ви е проблемот? Уствари, кој ти е тебе проблемот, нека се јави мажот кој ме избриша...
Јас сум "мажот". Дали препознаваш разлика помеѓу истакнување на лично мислење и вршење на реклама? Како што и самиот велиш, си изрекламирал... Кога влегуваш во нечија "куќа", мислам дека треба да го запознаеш првин и да го почитуваш "Куќниот ред", еве за пример правилото под реден број 1:

1. Строго се забранува било каков вид на спамирање.
Македонски ИТ форум не е место каде што ќе биде толериран СПАМ-от. Бесплатното рекламирање на Вашата компанија, сајт, фирми или било што друго проценето од модераторите/админите како СПАМ ќе биде отстрането и ќе се смета дека вршите злоупотреба на форумот за очајно рекламирање. Внимавајте како и на кој начин го истакнувате Вашиот вебсајт, компанија и др.Секое истакнување на друг форум повржан со ИКТ во потписите или во постовите, ќе се смета исто така како СПАМ.

Па добро бе, уште на Голи Оток да ме пратевте, бетер комунистиве сте биле вие значи.
Ке ги игнорирам (само овој пат) навредиве.
Прочитај го правилото под број 2, 3 и 12.

До каде вака бе? Сакате да бидете IT форум а скришум прави вакви малограѓански потези. Сакате народот да се информира за актуелните случувања од IT областа во Македонија? Сакате IT кремот од Македонија да се собира и да разменува мислења на овој форум? Сакате луѓето да научат нешто, да направат некоја страна, да се збогати шугавава интернет застапеност во Македонија?! Сакате? Или ќе продолжите со цензурирање на подобрите ретки страни на нашиот .MK веб простор?
No comment again.

Замислете се за мојава реакција и рзмислете што сакате IT.com.mk да стане. Сакате да остане биртија на 4 веб страни и 10 корисници или лидер во компјутерскиот македонски свет?
Ваше е да одберете.
:ua:
 

Haribda

Intern
2 декември 2007
25
3
Момци, факт е дека исчезнуваат мислења преку ноќ, без некоја посебна причина и објаснување, не сум прв а камо да сум последен што се жалам.

Има разлика меѓу дијалог и спам, да отворам по 3 теми на секој втор подфорум и да оставав линк од една страна = спам. Ако дискутираме за хостинг компании, веб страници, форуми или фабрики, ако не посочиме извор, линк или портфолио за фирмата за која разговараме, како ќе споредиме? Преку гулаби ќе си ги праќаме УРЛ линковите?

И јас се залагам за спамирањето да се постапува строго, ама прави разлика Д меѓу спамирање и дискутирање. Сепак, како администратор, треба да ги разликуваш овие поими.

Нема ништо лично против вас или форумот, убаво е што постои и се обидувам да допринесам колку што можам. Само треба да се променат некои работи, бидејќи зад секое мислење, стои неколку минутен труд на еден незнаен јунак...
 
M

Mr.Alien

Гостин
Види, незнаен јунаку. Да, незнаен, бидејќи го знаеме само твојот ник, а не цело има презиме и нема твоја слика.
За комунистите и нивната улога во поблиската историја можеме многу да дебатираме, но не на овој форум. Малку сум постар од тебе, па доволно памтам работи до распадот на КОМУНИСТИЧКАТА СФРЈ и можам да споредам со некои сега.
Не сум, нити сум бил комунист, ама затоа не потегнувај тема за која не верувам дека имаш доволно познавања.
За голи оток знаеш само од преданија и вероватно од филмот Црно Семе, правен според истоимената книга на Ташко Георгиевски. Колку е реално опишано тоа што навистина се случувало, тоа е тема за дискусија, која можат да ја водат само некои кои во своето семејство имале некој предок кој бил на полн пансион таму. Ако си од тие, бујрум. Ако не, не трескај!
Овде на овој форум нема ниту комунисти, ниту фашисти, ниту ВМРО-вци, СДСМ, ДУИ, ДПА и којзнае кои уште. Ова не е политички, туку ИТ форум.
Затоа, и од мене последно предупредување. Држи се до природата на форумот, биди конструктивен, давај свои мислења, полемизирај, но во рамките на ПРАВИЛАТА.
Поздрав.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Well, малку претерана реакција пред да се истражи претходно :)

Како што кажа drown, целата тема била избришана па со тоа и постот. End of the story.

За другите членови во иднина, еден совет: Имате право да прашате зошто ви е избришан пост, да критикувате, да давате сугестии и забелешки, меѓутоа воздржете се од неосновани напади кон форумот и администрацијата.
Имајте на ум дека сте се согласиле со правилото кое вели дека администраторите и модераторите имаат право да бришат и менуваат постови и мислења, а тоа се прави само за форумов да биде подобро место за Вас. Нема други причини за воведување на правилата.

Ја затворам темава бидејќи нема што повеќе да се дискутира тука.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.226
Членови
31.504
Огласи
34
Најнов член
formula-1
На врв Дно