• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

IT.com.mk IRC Канал

Статус
Затворена за нови мислења.

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Како што веќе ви е познато, поради заинтересираноста на членовите за дискусии во реално време, пред (веќе) 5 недели креиравме IRC канал, лоциран на freenode.org серверите, со име #it.com.mk

Серверот не е случајно одбран. Се работи за IRC сервери кои се со IT карактер. Скоро сите посериозни проекти поврзани со IT, имаат канал на тој сервер.
Повеќето од каналите таму се за дискусии и помош (Пример канали ##php ; #html ; #ubuntu ; #gentoo ; #css ; ##java ; #perl ; #xml и така натаму)
Значи, корисникот на овој сервер, во секое време може да добие *техничка поддршка* во скоро секое IT поле со едноставна посета на соодветниот канал.

Од друга страна, стабилноста, сериозноста, техничката организираност и одличната администрација, според мене се најдобри во однос на другите IRC сервери.


Моментално каналот е скоро празен :) Лично, ќе се обидам да доаѓам што е можно почесто.
Сите членови кои се љубители на real time дискусии се поканети да присуствуваат на каналот.

Доколку некој има дополнителни прашања или не му е јасно како да пристапи на каналот, слободно нека праша во оваа тема :)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Bi mozele da registrirame i kanal na undernet bidejki undernet serverot e eden od najposetenite server na mIRC.

mIRC е IRC клиент.

Undernet е популарен во Македонија, ама намерно е избегнат поради несериозноста на повеќето од луѓето што го посетуваат, ниската сигурност и лошата администрација. Како што кажав погоре, Freenode е одбран заради неговиот карактер и филозофија..

From Wikipedia, the free encyclopedia

freenode, formerly known as Open Projects Network, is a popular IRC network used to discuss peer-directed projects. Their servers are all accessible from the DNS name chat.freenode.net, which sends the users to the server in rotation that is best able to accept new connections.

freenode is the largest FOSS IRC network in existence, encompassing more than 70,000 users and 10,000 channels.

Од официјалниот сајт на freenode:
freenode is a special-purpose, not a general-purpose, discussion network, currently implemented on Internet Relay Chat (IRC). It exists to support specific communities. It provides an interactive environment for coordination and support of peer-directed projects, including those relating to free software and open source. Our aim is to help our participants to improve their communicative and collaborative skills and to maintain a friendly, efficient environment for project coordination and technical support. For more information about the network philosophy, please take a look here. http://freenode.net/philosophy.shtml

Мислам дека е доволно јасно зошто одлуката е каналот да биде на freenode :)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Vidi ako imas problem so undernet ne znam sto da ti odgovoram.

Администрацијата на Undernet e катастрофална, на серверот владее хаос и неправда. Премногу е далеку од ИТ светот и има премногу script kiddies.
Во тоа е проблемот :p
 

Goroner

Intern
28 април 2007
313
13
undernet kako sto kaza andrijeski e neseriozen i ne nalikuva eden vakov it forum da ima irc kanal na undernet, dobar izbor vo sekoj slucaj samo ne undernet..
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
273
17
Skopje
Јас навраќам ама нема многу „гужва“ :) ама добро место за ИТ муабет, не да пишувате постови се 5 збора
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Јас навраќам ама нема многу „гужва“ :) ама добро место за ИТ муабет, не да пишувате постови се 5 збора

Каналот малку живна, се почесто доаѓаат луѓе, а рекорд соборивме пред некој ден (13мина приклучени во исто време).
Знам дека не е некоја цифра, ама во секој случај е забавно :)

Сега има и бот кој автоматски во реално време ги прикажува насловите на најновите теми на форумов (заедно со линкот) директно на канал, па полесен начин е да се биде "up to date" и да се дискутираат некои теми (за разлика од форумов, таму е дозволено да се забега off topic :)))
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Сега има и бот кој автоматски во реално време ги прикажува насловите на најновите теми на форумов (заедно со линкот) директно на канал, па полесен начин е да се биде "up to date" и да се дискутираат некои теми (за разлика од форумов, таму е дозволено да се забега off topic :)))

Good work Master Andrijeski! :bravo:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.556
Мислења
926.077
Членови
33.172
Огласи
1.278
Најнов член
Roci
На врв Дно