• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

iStyle МК - лажна промоција

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,801
11,320
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Објавија отворање на нивната продавница во Ист Гејт Мол со големи попусти.

Во 11 часот група луѓе наредени за да купат Mac Mini по промотивна цена од 300 евра. На влезна врата обезбедување кои пуштаат по неколку мина. Кружат сниматели со камери да прикажат каква гужва има на отворањето.

Во 11:10 часот, после неколку купувачи, објавуваат дека Мек Мини повеќе нема. Очигледно имало две три парчиња.

Луѓето со разочарување се разидуваат и пред влез не останува никој.

Моќта на маркетингот е голема. Успеаа да доловат голем интерес на фотографиите.

Но за жал нивниот газда не земал во предвид дека не се живее за еден ден. Разочарувањето ќе одврати многумина. Плус ќе има негативен фидбек по социјалните мрежи.

Чисто како информација ако некој не беше да не му биде мака. Плус и немој да одите ако сте намислиле да проверите дали има уште залиха.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,051
5,341
@gokica имаше и беа резервирани, можам од прва рака да ти потврдам. Тоа е тоа, јасно беше од авион дека ова ќе се случи и комплетно се согласувам со тебе за безвезниов потег што го направија.

Еве и Сетек и Нептун официјално носат од Епл, гласајте со новчаник и секогаш купувајте од кај нив.
 

Gucci

On your way to fame
5 јули 2011
862
753
Очекуван исход, знаев дека ќе биде вака и затоа не ни отидов да си ја пробам среќата.
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
1,010
986
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Па убаво ви пишуваше, ограничени количини. Што е овој плач.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,801
11,320
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Влегоа пет шест души и снема залихи. Прашање е дали тие не беа нивни платеници и договор со обезбедувањето кој прв да влезе. Смешно. Целта беше само да се слика гужва и да се користи за промотивни цели.
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,092
1,603
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3,125
3,592
Влегоа пет шест души и снема залихи. Прашање е дали тие не беа нивни платеници и договор со обезбедувањето кој прв да влезе. Смешно. Целта беше само да се слика гужва и да се користи за промотивни цели.
Имаше оформено редица и пуштаа по ред или пуштија по нивен избор? Тие што излегоа имаа купено мек?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,667
29,657
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Кога е Apple во прашање до утре оправдувања ќе се бараат, ама ова ама она, дали беше вака или онака да беа SET, 40 страни ќе имаше без никој нешто да праша.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,801
11,320
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Имаше оформено редица и пуштаа по ред или пуштија по нивен избор? Тие што излегоа имаа купено мек?

Од тие што излегоа само еден беше со кесичка. Имаше ред и први влегоа тие што беа најблизу до врата. Дали биле купувачи или платеници за да стојат први можам само да шпекулирам.

Но имаше стратегија. Девојчињата што работат таму имаа стикери во разни бои. Им беше кажано некој ако бара, да не прави сцена, туку да се запише на стикерчињата, по име и презиме со телефон, па ако излезеле уште залихи ќе го контактирале.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,051
5,341
Кога е Apple во прашање до утре оправдувања ќе се бараат, ама ова ама она, дали беше вака или онака да беа SET, 40 страни ќе имаше без никој нешто да праша.

Нема оправдувања, како прво самиот попуст беше сомнителен зашто јас не сум видел Епл производ на повеќе од 30%. Едноставно нивната политика не сака таква девалвација. Дали биле стари залихи не знам, ама факт е дека ден пред отварањето (вчера) на сајтот тој модел на Мек Мини по 57.900 денари ГО НЕМАШЕ НА ЗАЛИХА.

И батали ги епл, ова е масло на iStyle, мислам зашто им навлегоа другиве на пазарот.

Нема што да дискутираме, се однесуваат кретенски и треба да ги казнуваме со тоа што ги боли - продажбата. Скоро сите официјални продукти ги има и во Нептун (од таму земав Apple Watch 7), купуваме само од нив и тоа е.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,333
13,229
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Искрено, не очекував да е поинаку, безмалку сум сигурен дека немало ниедно и дека станува збор за маркетиншки трик. Деновиве и на вебсајтот тој модел не беше на залиха, а еве го нивниот одговор во 14 часот иако знаат дека го нема. Фејл.


F91D6210-928C-4B88-A87F-4CE69BD604A9.jpeg
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,051
5,341
Од тие што излегоа само еден беше со кесичка. Имаше ред и први влегоа тие што беа најблизу до врата. Дали биле купувачи или платеници за да стојат први можам само да шпекулирам.

Но имаше стратегија. Девојчињата што работат таму имаа стикери во разни бои. Им беше кажано некој ако бара, да не прави сцена, туку да се запише на стикерчињата, по име и презиме со телефон, па ако излезеле уште залихи ќе го контактирале.

Гокица, јас ти кажувам дека вчера и завчера имаше многу јавувања кај нив, а јас можев да добијам мек мини по таа цена. Верувам дека можеби имало 10-20, повеќето се отидени по резервација, а сигурно пуштиле нешто за дента на првите.
Мислењето е автоматски споено:

Искрено, не очекував да е поинаку, безмалку сум сигурен дека немало ниедно и дека станува збор за маркетиншки трик. Деновиве и на вебсајтот тој модел не беше на залиха, а еве го нивниот одговор во 14 часот иако знаат дека го нема. Фејл.


Погледнете го атачментот 106396


Е ова де, еве да сакав ден претходно да го купам по нормална цена го немаше на залиха. Нели е ова сомнително?
 

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,182
9,848
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Влегоа пет шест души и снема залихи. Прашање е дали тие не беа нивни платеници и договор со обезбедувањето кој прв да влезе. Смешно. Целта беше само да се слика гужва и да се користи за промотивни цели.

И да биле и да не биле, лоша промоција. Стави едно 30 комада минимум да му се невиди, па ќе ги врати тие пари во партнерство со епл.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,667
29,657
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Нема оправдувања, како прво самиот попуст беше сомнителен зашто јас не сум видел Епл производ на повеќе од 30%. Едноставно нивната политика не сака таква девалвација. Дали биле стари залихи не знам, ама факт е дека ден пред отварањето (вчера) на сајтот тој модел на Мек Мини по 57.900 денари ГО НЕМАШЕ НА ЗАЛИХА.

И батали ги епл, ова е масло на iStyle, мислам зашто им навлегоа другиве на пазарот.

Нема што да дискутираме, се однесуваат кретенски и треба да ги казнуваме со тоа што ги боли - продажбата. Скоро сите официјални продукти ги има и во Нептун (од таму земав Apple Watch 7), купуваме само од нив и тоа е.

Во право си, но контекстот е тој, таков ефект имаат продуктите нивни на повеќе теми. Ти си напиша убав пост на темава.
 

chroot

Intern
12 ноември 2021
9
17
Утре на реклама5 и пазар3, Mac Mini 500 евра, купен од iStyle со една година гаранција, неотворен :D
Мислењето е автоматски споено:

@gokica имаше и беа резервирани, можам од прва рака да ти потврдам. Тоа е тоа, јасно беше од авион дека ова ќе се случи и комплетно се согласувам со тебе за безвезниов потег што го направија.

Еве и Сетек и Нептун официјално носат од Епл, гласајте со новчаник и секогаш купувајте од кај нив.
Зошто биле резервирани? Нели можеше да се купат лично во молот на отварање во 11 саат?
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
6,018
9,799
Скопје
Пак да глумите Амери и да чекате таму редици пред Apple бе, пред Apple.
Може требало неколку дена унапред со шатори да се ставите таму.
Ем сакаш да гагаш, ем Apple. Нече мочи.
Арно ви се сторило.
И уште поарно ако сте ја извлекле лекцијата да не пазарите нивни уреди.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,051
5,341
Утре на реклама5 и пазар3, Mac Mini 500 евра, купен од iStyle со една година гаранција, неотворен :D
Мислењето е автоматски споено:


Зошто биле резервирани? Нели можеше да се купат лично во молот на отварање во 11 саат?

Ех па и ти зашто...знаеш како функционира ова, Епл (или АјСтаил HQ) дава ваква можност за промо, кај нас додека пројде на сите нивоа (директор, шефови, вработени) и да дојде до народот сите сакаат да грабнат.

Истото е со скоро секој уред, јас не знам ако сте верувале дека дента ќе отидете и ќе земете стварно сте наивни. Па јас и во Плаисио во Грчка имам врски за да земам уреди и да ми резервираат шефовите на смена таму.

Катастрофа е, ама реалноста е таа.
 

Вајкинг

Practice makes perfect
9 јуни 2015
1,089
1,346
Скопје
@gokica имаше и беа резервирани, можам од прва рака да ти потврдам. Тоа е тоа, јасно беше од авион дека ова ќе се случи и комплетно се согласувам со тебе за безвезниов потег што го направија.

Еве и Сетек и Нептун официјално носат од Епл, гласајте со новчаник и секогаш купувајте од кај нив.

Резервирани за кого ? Во четвртокот им пишав.
1637419896558.png
 

Вајкинг

Practice makes perfect
9 јуни 2015
1,089
1,346
Скопје
Абе Вајкинг, сеа не збориме за ваква резервација. Знаеш и ти ај :)

имаше и беа резервирани, можам од прва рака да ти потврдам. Тоа е тоа, јасно беше од авион дека ова ќе се случи и комплетно се согласувам со тебе за безвезниов потег што го направија.

Ако ИМАЛО и биле резервирани за нивни претставници што веднаш потоа ќе ги сторнираат, е потполно еднакво како да НЕМАЛО. игра на зборови.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,051
5,341
Ако ИМАЛО и биле резервирани за нивни претставници што веднаш потоа ќе ги сторнираат, е потполно еднакво како да НЕМАЛО. игра на зборови.

Епа да де, позадински резервации беа, тоа зборам цело време. Да беа на сајтот немаше да го правиме муабетов.
Само некој да размислел подобро ќе сфател дека со ваков потег само контра-промоција може да си направат, ама тоа е.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44,069
Мислења
871,240
Членови
30,405
Најнов член
FenomenX
На врв Дно