• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Источна Европа се повеќе купува оригинален софтвер

Kuzma

Баниран/a
18 јуни 2008
52
0
gamingmk.org
Стапката на пиратскиот софтвер на персоналните компјутери во Хрватска во минатата година изнесуваше 54 отсто, со што се следи трендот во повеќет земји од Источна Европа, кои се членки на Европската Унија.
Во истражувањето што го спроведе ИДЦ, независна компанија за глобални истражувања на пазарите и прогнози за информатичката технологија, сепак, се наведува дека пиратскиот софтвер на националната економија и нанел штета од 322 милиони куни.
Во истражувањето беа опфатени 108 земји, од кои стапната на софтверското пиратство паднала во 67, а се зголемила во 8 држави. Но, со оглед на растот на светскиот пазар на персонални компјутери, во минатата година на глобално ниво стапката на пиратство се искачила на 38 проценти.
Според ИДЦ, земји со највисок степен на софтверско пиратство се Молдавија и Азербејџан(92%), а по нив следи Украина(83%). Држави со најнизок степен на пиратство се Чешка(39%), Унгарија(42%) и Словачка(45%).
На Балканот пак, стапката е повисока, во Босна, Бугарија, Романија. Македонија користи 68 проценти пиратстки софтвер, во Србија 76%, Албанија 78%, а во Црна Гора дури 83% од апликациите што се користат се нелегални.

Извор: Дневник
 

Kupe3

Intern
2 јуни 2008
138
1
оф топик забелешка: можеби поприкладно би било да напишат лиценциран отколку оригинален :)
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
тука не стадат прватни компјутери барем така јас мислам

а и поголем дел од јавните се на "Linux" на папир само
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
Vo istocna evropa stapkata se namalila zatoa sto poveke zemji vlegoa vo NATO i EU.
A za Makedonija brojka od 68% i ne mi e mnogu verodostojna. Kako prvo vrz baza na kogo se odnesuva ova istrazuvanje? Za obicnite korisnici ili firmite?
Ako e za obicni korisnici apsolutno nema blage veze.......posto jas ne znam kako im vrsele analiza. Ako gi prasuvale na zimi majka da doma imam licenciran softver..........mozam i jas da kazam taka........iako se na PC-to mi e piraterija (osven besplatni raboti)
A ako e za firmi togas treba da se kaznat tie 32% sto koristat piratski softver........posto kolku sto znam ima takov zakon:)
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1.154
617
@trakilaki не верувам дека ги прашувале на жими мајка. Сигурно на лиценциран софтвер се мисли на лиценциран Windows а денес во Македонија скоро сите компјутери се продаваат со лиценциран Windows. Мислам дека податоците се собирани од фирмите кои продаваат компјутери. Тие знаат колку компјутери продале со Windows а колку не. Дури стапката вака ми се чини многу голема. Инаку не верувам дека во Босна, Бугарија и Романија користат повеќе легален софтвер, без разлика дали последниве се во ЕУ, сепак се светлосни години подалеку од нас :)

тука не стадат прватни компјутери барем така јас мислам

а и поголем дел од јавните се на "Linux" на папир само

Не се сложувам со тебе, знам доста фирми кои користат лиценциран софтвер. Мислам дека би добиле добри казни ако користат пиратски. :isplashen:
 
1 јуни 2008
112
0
www.boki003.piczo.com
...а денес во Македонија скоро сите компјутери се продаваат со лиценциран Windows
Ne ne tuka si zgresil nes..
Ne e toa taka imam tetin raboti vo firma za pravenje komputeri gi sostavuvaat ne kazuvamkoa e ama ne e mala i on kazuvase samo 1 windows e originalen site drugi se piuratski...
Makedonska firma:bravo::ha:
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1.154
617
Ако имаш налепница на компјутерот со сериски број тогаш Windows-от ти е оригинален. Не е битно cd-то, туку е битна налепницата. :D
А инаку не ме чуди тоа со македонските фирми :D
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
@trakilaki не верувам дека ги прашувале на жими мајка. Сигурно на лиценциран софтвер се мисли на лиценциран Windows а денес во Македонија скоро сите компјутери се продаваат со лиценциран Windows. Мислам дека податоците се собирани од фирмите кои продаваат компјутери. Тие знаат колку компјутери продале со Windows а колку не. Дури стапката вака ми се чини многу голема. Инаку не верувам дека во Босна, Бугарија и Романија користат повеќе легален софтвер, без разлика дали последниве се во ЕУ, сепак се светлосни години подалеку од нас :)Не се сложувам со тебе, знам доста фирми кои користат лиценциран софтвер. Мислам дека би добиле добри казни ако користат пиратски. :isplashen:

Apsolutno nema vrska ova sto go kazuvas. Ne e tocno deka site kompjuteri se prodavaat so licenciran Windows..........a za ova znam posto toa rabotam.
Se prodava licenciran Windows samo za tie sto sakaat da si kupat. A tie se 1 od 100 ( brojkava ja izvadiv od corapi....ali tuka negde e :) )prodadeni kompjuteri. Za ova ti garantiram so glava. Znaci od 100 prodadeni na samo 1 ima licenciran Windows.
E pa sega od kaj im se brojkive za legalen i nelegalen softver.......koga utvrdivme deka ne e toj princip sto go spomna.

A za firmite sega ke ti kazam. Do skoro rabotev vo edna golema firma i samo serverite imaa licenciran microsoft server 2003 drugite pc-a bea so piratski XP.
A taa ne e edinstvena firma mnogu gi ima takvi.
Toa e edna rabota a vtora e deka i da ima licenciran Windows ima mnogu nelegalni programi na istiot kompjuter instalirano.
Taka da suma sumarum........ na vakvi naracani i maloumni anketi i tvrdenja ne im veruvam ama bas ic:)
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1.154
617
Па нели ако те фатат како продаваш компјутер со Windows на него а не е лиценциран ќе те казнат? Не сум сигурен, јас не го работам тоа, ама штом ти лепат налепница на компјутерот со сериски број тоа треба да значи и дека имаш инсталирано оригинален Windows. Серискиот број го прави оригинален Windows-от. Во Македонија има закон, ако комјутерот има Windows, а нема налепница со сериски број и ако те фатат тогаш си окркал казна :)
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
Па нели ако те фатат како продаваш компјутер со Windows на него а не е лиценциран ќе те казнат? Не сум сигурен, јас не го работам тоа, ама штом ти лепат налепница на компјутерот со сериски број тоа треба да значи и дека имаш инсталирано оригинален Windows. Серискиот број го прави оригинален Windows-от. Во Македонија има закон, ако комјутерот има Windows, а нема налепница со сериски број и ако те фатат тогаш си окркал казна :)

Tokmu taka ako ima nalepnica PC-to znaci ima legalen operativen sistem.........ama ne znaci deka ako nema nalepnica ima piratski operativen sistem.........zatoa sto mozes kompjuter da dobies i bez operativen sistem (posle sam da si instaliras) sto znaci deka na nego nema nalepnica.
Vo makedonija ima ne eden tuku mnogu zakoni..............samo nikoj ne e vo upotreba:LOL::LOL::LOL:
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1.154
617
Епа налепницата ти доаѓа со оперативниот систем. Ја иам оригинална Vista и налепницата ми е залепена на кутијата од DVD-то, само што ме мрзи да ја инсталирам, плус лиценцата ми е само за Vista Starter :(
И законите се во употреба, ние домашните корисници не ги користиме, но затоа оди во сериозните фирми и во школите и ќе видиш дека на секој компјутер има налепница.

п.с. утре ќе поставам слика да видите дека со цедето има и налепница, ме мрзи сеа :)
 

BLizArD

Intern
2 декември 2007
77
0
www.downmk.mkd.net
тоа добро во тие земји
ама кај нас да имаше лиценциран (оригинал) софт. или игри ке ги купувавме, и да бараш кај нас ги има на неколку места а на др места све пиратерија
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1.154
617
Еве слики за лиценциран софтвер
img4297ab8.jpg


img4298rs0.jpg


После ние во Македонија не сме користеле легален софтвер :D

Таа налепницата се лепи на копјутерот и ако еден ден ти дојде инспекција дома, таа ти претставува доказ дека користиш лиценциран софтвер, хехехе, пази, ако ти дојде некој дома.
Сепак мислам дека тие што користат лап-топ компјутери треба да внимаваат на тоа :)
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Еве слики за лиценциран софтвер
img4297ab8.jpg


img4298rs0.jpg


После ние во Македонија не сме користеле легален софтвер :D

Таа налепницата се лепи на копјутерот и ако еден ден ти дојде инспекција дома, таа ти претставува доказ дека користиш лиценциран софтвер, хехехе, пази, ако ти дојде некој дома.
Сепак мислам дека тие што користат лап-топ компјутери треба да внимаваат на тоа :)

A нели налепницата се лепи позади на куќиштето а не на хард дискот?:ermm:
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1.154
617
Wow, се исплашив, на хард-дискот. Не за друго, да знаев дека е хард диск ќе си го стаев во куќиштето, и така имам малце gb:D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.298
Мислења
892.134
Членови
31.476
Огласи
18
Најнов член
catsap123
На врв Дно