1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Исти интернет пакет на 2 локации

Дискусија во форумот 'LAN // WAN // MAN // PAN // CAN' започната од AstroBoy, 7 Септември 2019.

 1. AstroBoy

  AstroBoy
  Intern

  142
  28
  29 Јули 2012
  Машко
  Здраво, користам интернет од ВИП
  е сега сакам да прашам дали е можно да се купи уште еден рутер и тој пакет да се "дели" на друго место а пакетот(претплатата) да си остане иста.

  Ми треба ова за кај моите родители кога одам да имам интернет и таму. Поздрав.
   
 2. Boco1987

  Boco1987
  Gaining Experience

  126
  89
  25 Март 2017
  Машко
  Не
   
  На AstroBoy и Oktar им се допаѓа ова.
 3. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  845
  538
  20 Декември 2015
  Машко
   
  На AstroBoy му/ѝ се допаѓа ова.
 4. undergrounde

  undergrounde
  Gaining Experience

  411
  325
  11 Декември 2009
  Можеш ако рутерот ти е со 4г, го земаш со тебе кај сакаш и ако има мрежна покриеност ќе имаш и интернет
   
  На AstroBoy му/ѝ се допаѓа ова.
 5. dashbog

  dashbog
  Gaining Experience

  147
  76
  24 Јуни 2008
  Машко
  За вакво нешто може и казна да си лапне.
   
  На AstroBoy му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  900
  714
  29 Март 2011
  Како не 2 казни :D го имам шетано од Битола до Кавадарци неколку дена и локално во Битола на мн места и никому ништо :))
  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
  На AstroBoy и Oktar им се допаѓа ова.
 7. AstroBoy

  AstroBoy
  Intern

  142
  28
  29 Јули 2012
  Машко
  дали може повеке информации за ова

  рутерот како се конфигурира(или како да тражам на гугл за ова)

  бидејки јас сакам и таму и таму да има да не го местам рутерот туку друг рутер да купам
   
 8. krema

  krema
  Professor

  10,036
  9,658
  24 Јуни 2009
  Машко
  Побарај пристап до некој комшиски вифи кај твоите родители, се разбира за некоја мала надокнада.
  Ова што си го наумил е невозможно.
   
  На AstroBoy му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Mao

  Mao
  On your way to fame

  976
  509
  5 Јуни 2007
  Машко
  За да го користиш истиот интернет, треба истиот кабел да го поделиш од дома и да го однесеш до кај родителите, таму треба да ставиш docsis рутер модем со иста mac адреса како дома, али секако ова не ти гарантира пристап.
   
  На AstroBoy му/ѝ се допаѓа ова.
 10. undergrounde

  undergrounde
  Gaining Experience

  411
  325
  11 Декември 2009
  Зошто казна, за мобилниот ти пишуваат казна ако не го користиш во градот во кој што живееш?
   
  На AstroBoy и artweb им се допаѓа ова.
 11. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,402
  3,734
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Земи си вип комбо бокс пакетот со нет преку 4г мрежата и можеш низ цела мкд да го носеш.
   
  На AstroBoy му/ѝ се допаѓа ова.
 12. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,059
  3,145
  2 Септември 2012
  Машко
  Пред два месеца мислам беше ми се јавија од Вип и ми понудија некое рутерче нешо као 4г ли беше.
  Некоја опција беше дека можам да го шетам кај сакам во државава и да имам секаде интернет на веќе постоечката претплата со некоја минимална корекција нагоре.

  Јави се во Вип прашај мислам дека имаат таква опција, пошо ми го нудеа мене.
  Не земав затоа што немам потреба, ама еве ти имаш. :)
   
  На AstroBoy му/ѝ се допаѓа ова.
 13. SmartGuru

  SmartGuru
  Gaining Experience

  350
  334
  27 Јануари 2013
  Машко
  Junior Ruby on Rails Developer
  ОП сака со ЕДНА претплата да има интернет на две различни (оддалечени) места во исто време.
  Едноставен одговор, неможе.
   
  AstroBoy, ARMac и на Oktar им се допаѓа ова.
 14. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  900
  714
  29 Март 2011
  Зависи колку е оддалечена едната локација од другата зошто да не би можело со уште еден рутер да преземе веќе од постоечкиот рутер

  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
  На AstroBoy му/ѝ се допаѓа ова.
 15. krema

  krema
  Professor

  10,036
  9,658
  24 Јуни 2009
  Машко
  Можно е ако живеат во иста зграда или исто маало, но што ако членот живее во Ѓорче а родителот во Лисиче?
   
  На AstroBoy му/ѝ се допаѓа ова.
 16. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,675
  1,091
  28 ноември 2015
  Машко
  Не знам дали тролаш или вистински веруваш дека ова е возможно, освен ако имаш антена и преносник наоколу ќе те кошта повеќе него претплата на неотел 800 денари оптички интернет...
   
  На AstroBoy му/ѝ се допаѓа ова.
 17. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  388
  305
  1 Февруари 2017
  Машко
  Isto kako Crni Bombarder
  MV5BZGNlZGE0YTktNjAxYy00YTNjLTg4MzYtNzQ2OTk4ZGY2ODIzXkEyXkFqcGdeQXVyMzIwMTIwODc@._V1_.jpg
   
  На AstroBoy му/ѝ се допаѓа ова.
 18. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,477
  1,155
  2 Јануари 2012
  Машко
 19. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  900
  714
  29 Март 2011
  1 никогаш не тролам 2 од приградска населба сум во Битола и има луѓе кои си делат помеѓу себе ако му треба за подолг период се исплаќа да купи една Тенда или нано станица до 3000 денари ќе го кошта за ќе се земам за пример јас плаќам 2600денари во А1 :)

  Испратено од DRA-L21 преку IT.mk форум апликација
   
  На AstroBoy му/ѝ се допаѓа ова.
 20. despotovikj

  despotovikj
  On your way to fame

  1,039
  504
  7 Март 2014
  Машко
  Ако погоре мислите на а1 комбо бокс рутерот со 4г, за жал тој неможете да го шетате каде сакате, односно може да се користи само на 2 локации и дополнително да пријавите во а1 за 2ра адреса, пр викендица.Ова е изводливо само со некој уред како усб што беа па во него да се стави картица па да се користи каде што сакаш.
   
  На AstroBoy му/ѝ се допаѓа ова.
 21. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,199
  7,124
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ве истрола сите Astro и џенем :)
   
  На AstroBoy му/ѝ се допаѓа ова.
 22. AstroBoy

  AstroBoy
  Intern

  142
  28
  29 Јули 2012
  Машко
  какво тролање сериозен бев, фала за информациите дечки значи неможе тоа е тоа.
   
 23. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  341
  290
  21 Мај 2017
  Машко
 24. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,199
  7,124
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Па пиша човекот во првиот пост сака една конекција да дели на две места, а не да шета безжична конекција на две места. Пола форум само одговара колку да се рече.
   
  AstroBoy, SmartGuru, despotovikj и на уште 1 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...