• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Исталирање на Fedora Core 8 Linux

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Исталирање на Fedora Core 8 Linux
Детален туторијал

Ова ми е првиот туторијал на новиот IT, се надевам дека ќе му послужи на некој.

Денеска ќе инсталираме Fedora Линукс на компјутер. Јас ќе ја инсталирам во витруелна машина оти веќе ја имам инсталирано на компјутер. Постапката е ТОТАЛНО иста и во витруелна и на самиот компјутер.

Потребни работи: Едно DVD/CD со Fedora Core 8 и малку време.

Прво што треба да направите е да го подесете BIOSот да бутира прво од CD/DVD ромот а после од другите медиуми. Откако ќе го направите тоа, едноставно ставете го Fedora CDто и рестартирајте го компјутерот. После вчитувањето на CDто ќе ви се појави овој екран:Кликаме на првата опција оти сакаме да инсталираме Fedora. Потоа почнува да се лоадира системот нешто слично на ова:Времетраењето за лоадирање на системот зависи од конфигурирацијата на вашиот компјутер ама не би требало да биде предолго. Откако ќе се лоарира првото нешто што ќе не праша е дали сакаме да го провериме CDто за некоја грешка. Ова е ставено како мерка за претпазливост, ако е уништено CDто или делукно уништено ќе пријави грешка сега, отколку кога ќе се инсталира системот на пола пат да заглави и ништо не сме направиле. Еве слика од тој дел:Јас ќе одберам да се провере за секој случај, значи кликаме ОК па TEST и почнува тестирањето:Откако ќе се провери CDто ако нема никаква грешка ќе ни се појави информација дека CDто е добро и дека од него може да се инсталира:После кликање ОК CDто ќе се извади, ама не се грижете, тоа е ако сакате да тестирате други медиуми (CDња). Повторно го затворете CDромот (со CDто во него се разбира) и кликните CONTINUE. Сега ќе почне да го лоадира X серверот кој ќе ни даде убав GUI пред нас за полесна инсталација на Fedora.Кликаме NEXT и првото нешто за што ќе не праша е за одбирање на јазик за текот на инсталацијата и за одбирање на соодветниот модел на тастатура (се мисле на кој јазик и каква е распоредбата на копчињата, ако не сте сигурни тука само кликнете NEXT).

Следно што ни доваѓа на ред е да направиме партиција на која ќе можеме да го инсталираме Линуксот и една SWAP партиција. Значи овде ќе селектираме “Create custom layer” и кликаме NEXTЌе ни се отвори ова:Кај мене оти имам празен HDD нема никаква партиција, кај вас може да има, значи ако ви е полн хард дискот, т.е. немате празно место, со помош на алатките за едитирање скратете некоја партиција и направете две, една ќе ни е главна и ќе е со ext2 формат а другата ќе ни е SWAP партиција која служе за запишување на податоците од RAM меморијата на таа партиција во случај на недостик на RAM меморија. Сватете ја на некој начин SWAP партицијата како RAM на хард диск и пожелно големината на оваа партиција да е двапати поголема од големината на RAM меморијата што ја имате на компјутерот. После средување кај мене изгледа вака:Запазете на главната партиција mount point да специфицирате како “/”. Одиме NEXT.

Следен чекор е инсталирање на boot лоадер, за boot лоадери имам спомнато повеќе во еден друг туторијал, значи ако имаме Windows или друг Linux овде boot лоадерот автоматски ќе се конфигурира, а доколку не се конфигурира сам, кликаме ADD и ја местеме партицијата на која ни е инсталиран другиот OS.
Следно доваѓа конфигурирањето на network, доколку имате директна конекција на интернет а не преку рутер или switch, т.е. ако компјутерот е директно поврзан со модемот овде кликнете NEXT.

Доколку не е кликаме EDIT, одбираме IPv4/manual и ја местеме локаната IP т.е. Ipадресата на нашиот компјутер и Netmask. Кликаме ОК, потоа го пишуваме хост имато на нашиот компјутер (Set Hostname), и ги пополнуваме информациите за Gateway, DNS1 DNS2.Одеме NEXT, сега треба да ја одбереме нашата времеска зона, со помош на глувчето и со опциите за Zoom најдете го Скопје и кликнете на него и ја исклучуваме таа опција “System clock uses UTC”Сега е време да го наместиме root пасвордот, ставете го оној кој мислете е доволно јак и кликнете NEXT.

 
  • Ја почнал/а темата
  • #2

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
На наредниот чекор одбираме за што ќе го користиме Линуксто, дали за домашна употреба, за Development, за веб сервер етц... Јас ќе одберам Office and Productivity, а за веб сервер ќе објаснувам во друг туторијал.Значи ова е крајот на нашата preinstall конфигурирација, кликаме NEXT и почнува инсталацијата.

Процесот на инсталација истотака зависи од конфигурирацијата на вашиот компјутер. Јас го инсталирам на “компјутер” со 256 RAM меморија.

Откако ќе заврши инсталацијата CDто автоматски ќе се извади и ќе се појави Congratulations. Кликнете reboot за да го рестартирате компјутерот и да го bootирате новоинсталираниот OS.Сега ќе ни се појави другиот дела од инсталацијата, овде ќе ги средиме некои од деталите како firewall, нормален user, времето етц...Вториот чекор е за лиценцата, и информации за неаТретиот чекор е за огнениот ѕид. Под default во табелата SSH (Secure Shell) ќе биде уклучено, но доколку го користите компјутерот како десктоп компјутер за нормални работи (Интернет, музика , слики) би ви препорачал да го исклучите. И се разбира, Firewall: Enabled. Кликаме Forward и одбираме сетинзите да се зачуваат.Следен чекор е за конфигурирање на SELinux. Ова е еден вид на полиси за безбедност. Јас го оставив како што е.Следен чекор е за местење на времето и датата. Доколку сакате да го превземате сегашното време од специфициран интернет сервер за време, кликнете на Network Time Protocol и подесете ги потребните барања.На следниот чекор ќе можеме да го видеме нашиот хардверски профил и сите уреди кои ги имаме приклучено на компјутерот.Следниот и финалниот чекор е за креирање на нормален user преку кој ќе работете на вашиот Fedora компјутер. Доколку вашиот компјутер е дел од некој network каде што има еден централен сервер за контрола на userите на сите компјутери ќе треба да подесете Network login.Кликаме Finish и ќе ни се појави Login прозорецот за да се логираме во системот.

Толку е. Со среќа со вашиот нов оперативен систем.

Поздрав, Алекс.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Како кец на десетка. Утре треба да ставам Линукс а се мислев помеѓу федора и убунту ама ќе размислам. Инаку супер туторијалче
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,038
Мислења
855,000
Членови
29,644
Најнов член
Ogi1990
На врв Дно