1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Испраќање пари во странство

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од MartinGR1MR, 19 Август 2019.

 1. MartinGR1MR

  MartinGR1MR
  Gaining Experience

  146
  63
  14 Јуни 2014
  Машко
  Момци треба да испратам околу 4 илјади долари на наш резидент којшто е моментално во Америка?Дали некој може да ми помогне околу процедурата,која е и која е најлесна варијанта?
   
 2. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  938
  1,130
  9 Јуни 2011
  Машко
  1. Дали Пејпал му е опција?
  2. Дали има US bank account? (Routing Number (ACH or ABA) и Account Number?)
  3. Western Union ?
   
 3. MartinGR1MR

  MartinGR1MR
  Gaining Experience

  146
  63
  14 Јуни 2014
  Машко
  Пејпал може да му биде опција,ако направи.Ама јас немам Пејпал.
  Има сметка во америчка банка.
  Вестерн унион има месечен лимит за праќање на околу 2700 долари.
  Инаку основ на трансферот е трансфер по личен основ,блиски пријатели сме со човекот што е моментално во Америка.
   
  На vlado30 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  421
  597
  3 Јануари 2019
  Машко
  Xoom.com уплата директно на негова сметка. Xoom e под PayPal.
   
 5. efto

  efto
  Gaining Experience

  294
  253
  19 Април 2007
  Ќе го одерат со неповолна конверзија, околу 100 EUR на 4000 USD.
  @MartinGR1MR Праша во нашиве банки колку е трансферот? Пиши ми ПП па ќе видам што може да се среди.
   
 6. tonidn

  tonidn
  Intern

  28
  19
  13 Март 2016
  Машко
  На efto му/ѝ се допаѓа ова.
 7. efto

  efto
  Gaining Experience

  294
  253
  19 Април 2007
  Според @tonidn во Комерцијална Банка би те чинело 15 УСД:


  Плаќања со инструкции OUR за валута USD
  До 10.000,00 УСД

  15,00 УСД
   
 8. NanoCell

  NanoCell
  Gaining Experience

  347
  418
  10 oктомври 2011
  Машко
  Банкарскиот трансфер мислам дека не е пресметан во цената. Од лично искуство знам дека Комерцијална за банкарски трансфер на сметка во странство зема приближно 40 евра за уплата од 4000 српски динари. Не знам дали сумата пропорционално расте со големината на сумата што се праќа.

  Во контекст на темата, не толку лошо решение е да направиш сметка на твое име во македонска банка. Сметката/банката треба да има минимални провизии за повлекување на средства на банкомати во USA - мислам дека Халк банка има добри услови/мали провизии, ама не ме држи за збор. Ја надополнуваш сметката со соодветната сума, а картичката (Visa/Master) која следува со сметката, ја праќаш на пријателот во Америка. Осетливите податоци му ги кажуваш дополнително телефонски откако ќе ја прими картичката. Не заборавај да ја исклучиш можноста за интернет плаќање, за да не може да биде злоупотребена картичката на тој начин.
   
 9. tonidn

  tonidn
  Intern

  28
  19
  13 Март 2016
  Машко
  А колку ќе го кошта да ја прати таа картичка со брза пошта?
   
 10. MartinGR1MR

  MartinGR1MR
  Gaining Experience

  146
  63
  14 Јуни 2014
  Машко
  Vi blagodaram na site,transferot preku banka mi e oteznat zosto za licni transferi segde e 2500€ limit,za nad toa baraat dokumenti na notar ili pak dokazi kurci palci.A dali vo najlos slucaj preku WU iako i tamu e limitot 2500€,mozeme dve licnosti da mu ja ispratime sumata,na dva dela.
   
 11. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,706
  1,110
  28 ноември 2015
  Машко
  Прати му биткоин, тој преку paypal од coinbase ќе ги има веднаш парите.
  PayPal FAQ
   
 12. null_ptr

  null_ptr
  On your way to fame

  562
  526
  20 ноември 2013
  Машко
 13. MartinGR1MR

  MartinGR1MR
  Gaining Experience

  146
  63
  14 Јуни 2014
  Машко
  Може клуч на темава,проблемот решен :D
   
 14. krema

  krema
  Professor

  10,141
  9,747
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не е лошо да споделиш како си го решил проблемот, сигурно на некој ќе му биде од корист твоето решение.
   
  DonFrozex, lakiodsk, shooter и на уште 1 им се допаѓа ова.
 15. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  938
  1,130
  9 Јуни 2011
  Машко
  Ако сепак не си го решил проблемот сеуште поради Х причини, или има некој друг потреба од ваков трансфер - контактирајте ме.
  Можам директно да му ги пратам парите на USA банкарска сметка преку ACH, во долари, без банкарскиот момент со креирање сметки тука.
   

Сподели

Вчитување...