1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Испраќање на пари за Италија и Словенија!Како?

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Dinamit, 2 Јуни 2015.

 1. Dinamit

  Dinamit
  Gaining Experience

  371
  397
  25 Мај 2013
  Машко
  Момци треба да пратам пари 800 евра за Италија и исто толку за Словенија.
  Парите ги праќам на пријатели.

  Western union bara okolu 60Evra provizija za Italija i 60 za Словенија.

  Кажете ми дали има поевтина варијанта и дали можам да завршам работа преку ова moneybrokers И како оди баш начинов на плаќање и начинот на кој треба да ги прими пријателот парите.И се разбира дали има рок на пристигање и колку дена е тој
   
  Последна промена: 2 Јуни 2015
 2. theee

  theee
  Gaining Experience

  86
  87
  19 Декември 2012
  Машко
  Мене неколку пати успешно ми испраќаа околу 700-800$ од Америка преку Moneygram, провизијата беше некои минимални 20-30$. Пробај и преку нив, мислам дека се поефтини од Western Union. Имаш кај нас Moneygram во Уни Банка и ТТК мислам.
   
  На gligor му/ѝ се допаѓа ова.
 3. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,187
  2,706
  21 Јануари 2011
  Машко
  Преку пејпал ти е најбрзо, инстант, одма ги имаат на сметка. И најмала провизија имаат.
   
  Последна промена: 2 Јуни 2015
 4. Dinamit

  Dinamit
  Gaining Experience

  371
  397
  25 Мај 2013
  Машко
  дa нo луѓевo немaaт пејпaл
  Мене ми требa дa прaтaм.дa кaже некoј штo кoристел кoлку време ќе ги чекaaт луѓевo пaрите
   
 5. Kafka

  Kafka
  Intern

  128
  19
  8 Јуни 2007
  Машко
  Оди утре на автобуската во ск и барај го автобусот за Триест Италија. Најди некој шофер и дај му 10-20 евра да ти ги однесе. Ем нема да ти поминат низ банка некаде ем автобусот трга во 14 а стасува сабајлето кај 04-05 саатот Словенија а Италија - триесте е кај 10-11.
   
 6. theee

  theee
  Gaining Experience

  86
  87
  19 Декември 2012
  Машко
  Мене ми стигаа парите за 10 минути, е сега не знам дали има некоја разлика од каде ги праќаш парите. Најубаво е да ги прашаш тие во банката, ама мислам дека и од тука кога праќаш е исто.
   
 7. viktormkd

  viktormkd
  Gaining Experience

  314
  296
  31 Јули 2011
  Машко
  Озбилен си со муабетов ??? Не праќа 1000 ден. па така да ги прати преку шофер. Овде може да ги даде и да им рече збогум, веќе никогаш да не слушне ни за парите, ниту пак за шоферот. Па и да го сретнеш шоферот, оди докажи дека си му дал пари.
   
  На Dinamit му/ѝ се допаѓа ова.
 8. krema

  krema
  Professor

  10,758
  10,317
  24 Јуни 2009
  Машко
  Шоферите се чесни и поштени :D

  btw Може да се пратат пари преку банка на нивна сметка во нивна банка, провизијата би била далеку помала од овие што прават брз трансфер на пари !
   
 9. Dinamit

  Dinamit
  Gaining Experience

  371
  397
  25 Мај 2013
  Машко
  Се е во ред ова,но работата е човекот да си ги земе одма парите,а не да шета пола Италија за да дојде до Триесте.Сепак добро е што ми спомена ова.Ќе ми користи за во иднина сигурно.Само ако не ти е проблем да ми пишеш за кој автобус се работи и кои денови вози поточно нагоре.

  Средено преку моneygram.
  Ова се провизиите ако на некој му користи некогаш

  до 750 евра се плаќа 40 евра
  од 750-900 евра се плаќа 45 евра

  Western не прашав но ако е точно ова на стопанска сајтот цената за 800 евра пратени е 60 евра провизија
   
 10. Kafka

  Kafka
  Intern

  128
  19
  8 Јуни 2007
  Машко

  Чекај стоп. Јас имам праќано преку шофери и поголеми суми и еден куп делови и слично и имам 100% достава за 20 саати до Италија.. Има една работа што се вика доверба. Не е темата сега да бегаме од муабетот само јас понудив алтернатива. Земи или остави. И пак ќе пратам без да се секирам дали ќе стаса или не . Секако ќе стаса.
   
  На Pyropwnage и gligor им се допаѓа ова.
 11. Kafka

  Kafka
  Intern

  128
  19
  8 Јуни 2007
  Машко
   
  На Pyropwnage и Dinamit им се допаѓа ова.
 12. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  WU и MoneyGram не се иста работа?
   
 13. hmmm

  hmmm
  Gaining Experience

  1,242
  81
  30 ноември 2007
  Јок.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. newpain01
  Одговори:
  20
  Прегледи:
  2,768
 2. NERD.
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,885
 3. SBIT
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,495
 4. Buno
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,302
 5. Vampo
  Одговори:
  20
  Прегледи:
  2,269
Вчитување...

Сподели

Вчитување...