1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Испраќање на пари за Италија и Словенија!Како?

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Dinamit, 2 Јуни 2015.

1. Dinamit

Dinamit
    Gaining Experience

371
    397
    25 Мај 2013
    Машко
    Момци треба да пратам пари 800 евра за Италија и исто толку за Словенија.
    Парите ги праќам на пријатели.

Western union bara okolu 60Evra provizija za Italija i 60 za Словенија.

Кажете ми дали има поевтина варијанта и дали можам да завршам работа преку ова moneybrokers И како оди баш начинов на плаќање и начинот на кој треба да ги прими пријателот парите.И се разбира дали има рок на пристигање и колку дена е тој

Последна промена: 2 Јуни 2015
  2. theee

theee
    Gaining Experience

86
    87
    19 Декември 2012
    Машко
    Мене неколку пати успешно ми испраќаа околу 700-800$ од Америка преку Moneygram, провизијата беше некои минимални 20-30$. Пробај и преку нив, мислам дека се поефтини од Western Union. Имаш кај нас Moneygram во Уни Банка и ТТК мислам.

На gligor му/ѝ се допаѓа ова.
  3. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

3,187
    2,706
    21 Јануари 2011
    Машко
    Преку пејпал ти е најбрзо, инстант, одма ги имаат на сметка. И најмала провизија имаат.

Последна промена: 2 Јуни 2015
  4. Dinamit

Dinamit
    Gaining Experience

371
    397
    25 Мај 2013
    Машко
    дa нo луѓевo немaaт пејпaл
    Мене ми требa дa прaтaм.дa кaже некoј штo кoристел кoлку време ќе ги чекaaт луѓевo пaрите

5. Kafka

Kafka
    Intern

128
    19
    8 Јуни 2007
    Машко
    Оди утре на автобуската во ск и барај го автобусот за Триест Италија. Најди некој шофер и дај му 10-20 евра да ти ги однесе. Ем нема да ти поминат низ банка некаде ем автобусот трга во 14 а стасува сабајлето кај 04-05 саатот Словенија а Италија - триесте е кај 10-11.

6. theee

theee
    Gaining Experience

86
    87
    19 Декември 2012
    Машко
    Мене ми стигаа парите за 10 минути, е сега не знам дали има некоја разлика од каде ги праќаш парите. Најубаво е да ги прашаш тие во банката, ама мислам дека и од тука кога праќаш е исто.

7. viktormkd

viktormkd
    Gaining Experience

314
    296
    31 Јули 2011
    Машко
    Озбилен си со муабетов ??? Не праќа 1000 ден. па така да ги прати преку шофер. Овде може да ги даде и да им рече збогум, веќе никогаш да не слушне ни за парите, ниту пак за шоферот. Па и да го сретнеш шоферот, оди докажи дека си му дал пари.

На Dinamit му/ѝ се допаѓа ова.
  8. krema

krema
    Professor

10,758
    10,317
    24 Јуни 2009
    Машко
    Шоферите се чесни и поштени :D

btw Може да се пратат пари преку банка на нивна сметка во нивна банка, провизијата би била далеку помала од овие што прават брз трансфер на пари !

9. Dinamit

Dinamit
    Gaining Experience

371
    397
    25 Мај 2013
    Машко
    Се е во ред ова,но работата е човекот да си ги земе одма парите,а не да шета пола Италија за да дојде до Триесте.Сепак добро е што ми спомена ова.Ќе ми користи за во иднина сигурно.Само ако не ти е проблем да ми пишеш за кој автобус се работи и кои денови вози поточно нагоре.

Средено преку моneygram.
    Ова се провизиите ако на некој му користи некогаш

до 750 евра се плаќа 40 евра
    од 750-900 евра се плаќа 45 евра

Western не прашав но ако е точно ова на стопанска сајтот цената за 800 евра пратени е 60 евра провизија

10. Kafka

Kafka
    Intern

128
    19
    8 Јуни 2007
    Машко

Чекај стоп. Јас имам праќано преку шофери и поголеми суми и еден куп делови и слично и имам 100% достава за 20 саати до Италија.. Има една работа што се вика доверба. Не е темата сега да бегаме од муабетот само јас понудив алтернатива. Земи или остави. И пак ќе пратам без да се секирам дали ќе стаса или не . Секако ќе стаса.

На Pyropwnage и gligor им се допаѓа ова.
  11. Kafka

Kafka
    Intern

128
    19
    8 Јуни 2007
    Машко

На Pyropwnage и Dinamit им се допаѓа ова.
  12. kirev

kirev
    Unstoppable

5,297
    3,702
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    WU и MoneyGram не се иста работа?

13. hmmm

hmmm
    Gaining Experience