• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Искуство со PlayStation Classic

  • Ја почнал/а темата
  • #1

SonicMK

Gaining Experience
12 јуни 2012
24
51
Скопје
SonicMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-4570
Motherboard
Asus H97 Pro Gamer
Storage
Hitachi 500 GB 7200 RPM SATA-II + Samsung SSD 860 EVO 250GB
RAM
4 x 4GB Kingston HyperX Predator DDR3 2400MHz XMP
Video card
Asus Strix GTX 960 4GB
Case
Cooler Master Elite 335U
Mouse
Cooler Master Devastator (Red Edition) set
Keyboard
Cooler Master Devastator (Red Edition) set
Audio
Realtek HD ALC1150
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Windows 10 Pro
Поздрав дечки

Just my 2 cents и една мала сторија од моја страна :)

Уште кога излезе SNES Classic конзолата од Nintendo бев хајпнат да ја купам.
Како голем фан на SNES библиотеката, посебно RPG игрите (Chrono Trigger, Terranigma, Donkey Kong Country, Secrets Of Mana, Seiken Densetsu 3 итн) и пошто одамна пекав за конзола без кертриџи со HDMI порта која можам да ја поврзам на модерен ТВ, ова за мене беше идеална ствар. Има и евтини rip-offs на AliExpress но бев решен да инвестирам во квалитет.

Таман кога решив да ја нарачам преку Амазон (во МК не беше ни продавана, ја утепав од барање локално), SONY решија да издадат своја мини верзија на PS1.
Е тука веќе бев во двоумица.
Додека истражував што е подобра варијанта, сватив дека PS Classic е боље опција, башка што го имаше во лимитирана количина кај нас, што ценовно беше поевтин и што хардверски е помоќен од SNES Classic.

И двете конзоли доаѓаа со по ~20-на stock игри кои не беа ништо посебно.
Двете конзоли користат вграден емулатор.

Нинтендо направи добар потег што креираше целосно нов емулатор, хардверски оптимизиран специјално за својата конзола и беше далеку подобар и постабилен од оној на PS Classic.
Поради тоа се крена фама како може на SNES Classic да се играат игри од PS1 и да работат боље него на PS Classic !


Ова не беше знак дека PS Classic е хардверски слаб, туку дека користи многу лош емулатор, т.н. PCSX ReARMed "позајмен" од страна на Sony пошто е open source. Дечките не се ни замарале да ја оптимизираат конзолата како што треба, али брза заработка беше во прашање, а Нинтендо веќе лапна голем дел од колачот.

Fast forward.... начекав евтин PS Classic за 1900 бона на огласи, перфектно сочуван.
Знаев дека џабе ќе го купам ако ги оставам само оригиналните 20-на игри што одат со него на тој шугав емулатор и прашање на време ќе беше кога ќе го продадам.

Се решив да го модувам и воопшто не жалам што го направив тоа.

Во моментот на него имам BleemSync верзија 1.2 во склоп со RetroArch за олдскул класици (PS1, Arcades, NES, SNES, DS, Atari итн...) и вметнато над 50-на PS1 игри како и над 1000 ROMови од разни конзоли.
Откако ги тестирав сватив дека буквално СЕ работи подобро на RetroArch, дури и PS1 игрите ги пуштам преку него.

Има мал милион опции за подесување како резолуција, HQ филтри, Game Genie codes, башка се download-ираат ковери и artworks за истите.

Наскоро за некој месец ќе излезе нова подобрена верзија на емулатор наречена PROJECT ERIS за PS Classic, само чекам да ја пуштат 1.0 стабилна верзија, ќе го модувам па ќе ви пренесам мислење :)

За крај, се токмам да земам USB WiFi / Bluetooth dongle наречено 8BitDo за да можам да приклучам wireless џојстици. Оригиналните си се супер но каблите се кратки и е нешто што знае да иритира.

Доколку начекате PS Classic и се мислите дали да купите - нема потреба од двоумење, се додека сте решени да го модувате за најдобро искуство и голема библиотека на игри.
Одлична ствар за тепање време :)

Доколку имате некое прашање или ви треба помош, тука сум да ви пишам.

Неколку слики од конзолата: 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,424
2,268
Поздрав дечки

Just my 2 cents и една мала сторија од моја страна :)

Уште кога излезе SNES Classic конзолата од Nintendo бев хајпнат да ја купам.
Како голем фан на SNES библиотеката, посебно RPG игрите (Chrono Trigger, Terranigma, Donkey Kong Country, Secrets Of Mana, Seiken Densetsu 3 итн) и пошто одамна пекав за конзола без кертриџи со HDMI порта која можам да ја поврзам на модерен ТВ, ова за мене беше идеална ствар. Има и евтини rip-offs на AliExpress но бев решен да инвестирам во квалитет.

Таман кога решив да ја нарачам преку Амазон (во МК не беше ни продавана, ја утепав од барање локално), SONY решија да издадат своја мини верзија на PS1.
Е тука веќе бев во двоумица.
Додека истражував што е подобра варијанта, сватив дека PS Classic е боље опција, башка што го имаше во лимитирана количина кај нас, што ценовно беше поевтин и што хардверски е помоќен од SNES Classic.

И двете конзоли доаѓаа со по ~20-на stock игри кои не беа ништо посебно.
Двете конзоли користат вграден емулатор.

Нинтендо направи добар потег што креираше целосно нов емулатор, хардверски оптимизиран специјално за својата конзола и беше далеку подобар и постабилен од оној на PS Classic.
Поради тоа се крена фама како може на SNES Classic да се играат игри од PS1 и да работат боље него на PS Classic !


Ова не беше знак дека PS Classic е хардверски слаб, туку дека користи многу лош емулатор, т.н. PCSX ReARMed "позајмен" од страна на Sony пошто е open source. Дечките не се ни замарале да ја оптимизираат конзолата како што треба, али брза заработка беше во прашање, а Нинтендо веќе лапна голем дел од колачот.

Fast forward.... начекав евтин PS Classic за 1900 бона на огласи, перфектно сочуван.
Знаев дека џабе ќе го купам ако ги оставам само оригиналните 20-на игри што одат со него на тој шугав емулатор и прашање на време ќе беше кога ќе го продадам.

Се решив да го модувам и воопшто не жалам што го направив тоа.

Во моментот на него имам BleemSync верзија 1.2 во склоп со RetroArch за олдскул класици (PS1, Arcades, NES, SNES, DS, Atari итн...) и вметнато над 50-на PS1 игри како и над 1000 ROMови од разни конзоли.
Откако ги тестирав сватив дека буквално СЕ работи подобро на RetroArch, дури и PS1 игрите ги пуштам преку него.

Има мал милион опции за подесување како резолуција, HQ филтри, Game Genie codes, башка се download-ираат ковери и artworks за истите.

Наскоро за некој месец ќе излезе нова подобрена верзија на емулатор наречена PROJECT ERIS за PS Classic, само чекам да ја пуштат 1.0 стабилна верзија, ќе го модувам па ќе ви пренесам мислење :)

За крај, се токмам да земам USB WiFi / Bluetooth dongle наречено 8BitDo за да можам да приклучам wireless џојстици. Оригиналните си се супер но каблите се кратки и е нешто што знае да иритира.

Доколку начекате PS Classic и се мислите дали да купите - нема потреба од двоумење, се додека сте решени да го модувате за најдобро искуство и голема библиотека на игри.
Одлична ствар за тепање време :)

Доколку имате некое прашање или ви треба помош, тука сум да ви пишам.

Неколку слики од конзолата:Мене така ми дреме PS Classic-от. Не можам да се натерам да го модувам, цело време си ја одложувам таа обрска. Ова ме натера што поскоро да го средам и тоа.

Thank you for sharing your thoughts, good sir!
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,050
1,553
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Ако си сакал SNES игри требало да бркаш SNES Mini. :)
Самиот факт што играш на официјален хардвер со автентичен изглед треба да ти дава сатисфакција. Во спротивно играње SNES игри на PS1 Mini не е ништо поразлично од играње на Андроид уред, на компјутер, или кој било друг уред за емулација.

ИНаку како е ситуација со PS1 Mini? Функционира PGXP на тоа срањенце?
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,665
8,988
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Со здравје да го играш мада јас сепак би одел на Rpi 4 со мање-више истите емулатори/цел ос + бонус блутут и усб порти за вајрлес контролери.
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
132
Топ си вози ERIS, не чекај понова верзија да го пробаш, супер си цепа ретроарч и ги вклучува сите драјвери за контролери. Така ми работи фајт стикот на класикот.

USB Wireless Adapter for PS classic edition | 8BitDo е супер во комбинација со свич про/пс4 контролер.
Стандардните џојстици се шит и нема поента да се користат. Ако не се слагаш земи си кит и направи ги бежични 8BitDo Mod Kit for Original PlayStation Class Controlle али во секој случај ps classic е топ за ретро игри.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

SonicMK

Gaining Experience
12 јуни 2012
24
51
Скопје
SonicMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-4570
Motherboard
Asus H97 Pro Gamer
Storage
Hitachi 500 GB 7200 RPM SATA-II + Samsung SSD 860 EVO 250GB
RAM
4 x 4GB Kingston HyperX Predator DDR3 2400MHz XMP
Video card
Asus Strix GTX 960 4GB
Case
Cooler Master Elite 335U
Mouse
Cooler Master Devastator (Red Edition) set
Keyboard
Cooler Master Devastator (Red Edition) set
Audio
Realtek HD ALC1150
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Windows 10 Pro
Ако си сакал SNES игри требало да бркаш SNES Mini. :)
Самиот факт што играш на официјален хардвер со автентичен изглед треба да ти дава сатисфакција. Во спротивно играње SNES игри на PS1 Mini не е ништо поразлично од играње на Андроид уред, на компјутер, или кој било друг уред за емулација.

ИНаку како е ситуација со PS1 Mini? Функционира PGXP на тоа срањенце?
Имам веќе SNES оригинален со неколку кертриџи дома и тоа ми е повеќе ќеф да го чувам од што ми е мило него да го играм. Не го шиткам за ич пари :D Затоа земав PS Classic, ценовно највеќе ми се испплати.

Мислам дека PGXP веќе може да се имплементира во понова RetroArch верзија, но сметам дека Classic не е доволно моќен да го поднесе тој ефект.
BTW, PGXP е нешто најбољи што се десило на PS1 емулатори :)
 
Топ си вози ERIS, не чекај понова верзија да го пробаш, супер си цепа ретроарч и ги вклучува сите драјвери за контролери. Така ми работи фајт стикот на класикот.
Го чекам 1.0 поради апликацијата што ќе биде за PC, ќе може многу полесно да се додаваат игри директно на конзолата.
Супер е што го имаш тестирано, одвај чекам да го модувам.... again.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,692
Мислења
855,797
Членови
29,735
Најнов член
agjeka
На врв Дно