• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Искуство со овие две клими?

 • Ја почнал/а темата
 • #1

echonox

Intern
19 ноември 2017
14
2
Дали има некој искуство со овие две клими:

Hisense Apple 3.5kW

 • Тип на единицата: Внатрешна единица
 • Тип на монтажа: На ѕид
 • Далечинско управување: Далечински управувач
 • Работна температура во режим на греење : -15- 24
 • Опсег на работна температура во режим на ладење: -15 - 43
 • Опсег на поставување на температура: 16-30
 • Компактен дизајн
 • Копче за рачно управување
 • Режим на работа: Инвертер
 • Разладно средство: R32
 • Меморија на позицијата на насочувачите
 • Двоен одвод на кондензатот: Лево или десно
 • EER: 3,5
 • Енергетска класа - ладење: А++
 • Енергетска класа - греење: А+
 • Брзина на надворешниот вентилатор: 3
 • Брзина на внатрешниот вентилатор: 7
 • Моќност за ладење (BTU/h): 12000
 • Моќност за ладење (BTU/h): 12000
 • Далечински управувач како собен термостат
 • Скриен ЛЕД дисплеј
 • Јонскиот генератор на студена плазма
 • Затемнување на екран
 • Само-дијагностика
 • Автоматски внатрешен вентилатор
 • Моќност за ладење: 3,5 kW
 • Капацитет на одвлажнување: 1,2 L/h
 • Дијаметар на кондензациската цевка: 18 mm
 • Филтер Витамин C - каталитичен + сребрени јони
 • Автоматско работење
 • Автоматско повторно вклучување (при прекин на електрична енергија)
 • Заштита од замрзнување
 • Ноќен режим на работа - Night mode
 • Турбо функција
 • Ладење
 • Греење
 • Функција за отстранување на влага
 • Вентилирање - проветрување
 • Приклучна моќ(V): 220-240 V
 • Минимална јачина на звукот: 56 dB(A)re1pW
 • Грејна моќност: 4.000 W
 • Потрошувачка на електрична енергија во режим на мирување: 1 W
 • Фреквенција: 50 Hz
 • Разладна моќност: 3.500 W
 • Полнење на фреон: 0,76 gr
 • Минимален звучен притисок: 31 dB(A)2x10-5Pa
 • Максимален звучен притисок: 40 dB(A)2x10-5Pa
 • Потрошувачка на ел. енергија при греење: 1.025 W
 • Потрошувачка на ел. енергија при ладење: 1.000 W
 • Минимален проток на воздух: 450 m³
 • Проток на воздухот: 600 m³
 • Цевка за течност: 6,35 mm
 • Дијаметар на цевката за разладен медиум: 9,53 mm
 • Максимална должина на цевките: 15 m
 • Максимална висинска разлика: 5 m
 • Номинална вредност на струјата при ладење: 4,4 A
 • Номинална вредност на струјата при греење: 4,5 A
 • Сооднос SEER - ладење: 6,1
 • Сооднос SCOP - греење: 4
 • Коефициент COP: 3,9
 • Минимален звучен притисок: 31 dB(A)2x10-5Pa
 • Максимален звучен притисок: 40 dB(A)2x10-5Pa
 • Димензии (ШxВxД): 95 × 27,2 × 20,7 cm
 • Димензии на амбалажата (ШxВxД): 100 × 33,5 × 26 cm
 • Нето тежина на апаратот: 9 kg
 • Бруто тежина на апаратот: 10,3 kg
 • Потрошувачка на електрична енергија во режим на мирување: 1 W
 • Приклучна моќ: 1.500 W
 • Осигурувач: 6 A
 • Код: 20000846
 • EAN Код: 6946087356354

Haier Tundra Green 3.5kW

 • Греење: -15°C ÷ +24°C;
 • Ладење: -10°C ÷ +43°C
 • Капацитет: 2,6 ÷ 8,1 kW
 • A++ / A+ висока енергетска класа на ладење / греење
 • 180° sine wave DC Inverter технологија со Intelligent Air
 • Super Quiet mode, Comfortable sleep mode-режими на работа
 • Aнтибактериски филтер
 • Функција на самочистење и самодијаг-ностицирање
 • Auto-restart, 24h тајмер
 • Eurovent сертификат за квалитет

За Hisense читам дека работела како "трактор" била многу бучава, е сега дали истиот проблем е и со овој модел, или едноставно такви се климите, првпат ќе купувам клима па ми треба сугестија помеѓу овие два.. еве линкови од двете клими, од клими.мк:


според ова Haier е таа што треба да бучи како трактор.. повеќе ме влече hisense, генерално разлика што имам воочено помеѓу овие две се:

- Hisense има подетални спецификации и некои features што haier изгледа ги нема или не се споменати
- Haier може да загрее од -25 степени, додека Hisense од -15 (-20)
- Haier е за едно илјадарче поевтина
- според клими.мк Haier е побучава
- Hisense има само 2 години гаранција со 5 години гаранција на компресор, а Haier има само 3 години (не е спомената дополнителна гаранција за компресорот)

Секое мислење или искуство е добредојдено

П.С: Се извинувам за кој било stupid points во постот бидејќи сево ова е ново за мене :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,673
Мислења
830,156
Членови
28,671
Најнов член
digado133
На врв Дно