Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Искуство со нептун

stojatoni

Intern
3 декември 2012
78
48
Miami, Florida
Колку што имам инфо, веќе подолго време аитоникс не сервисира лаптопи, туку за тоа задолжен е fixio во кисела вода. Во Fixio еднаш отидов и одма негативно искуство, додека со Аitonix неколку пати сум носел и тоа за банални работи. (како неисталирани драјвери итн.) Секогаш испаднале коректни и професионални.

За разлика од нив во Fixio еднаш влегов. Не ми признаа гаранција иако во гаранцијата пишуваше дека тој дел е под гаранција. Дифтарски сервис. Еднаш отидов и јасно ми стана за што се работи.
 

JasSum

Unstoppable
8 мај 2007
2.167
2.504
Колку што имам инфо, веќе подолго време аитоникс не сервисира лаптопи, туку за тоа задолжен е fixio во кисела вода. Во Fixio еднаш отидов и одма негативно искуство, додека со Аitonix неколку пати сум носел и тоа за банални работи. (како неисталирани драјвери итн.) Секогаш испаднале коректни и професионални.

За разлика од нив во Fixio еднаш влегов. Не ми признаа гаранција иако во гаранцијата пишуваше дека тој дел е под гаранција. Дифтарски сервис. Еднаш отидов и јасно ми стана за што се работи.
fixio e ќерка фирма на аитоникс. Аитоникс не се замараат оти наплатија 25 милиони евра за воздух *наводна ит безбедност на минситерства и ред други работи....

Бев во инет. Овластен сервис за леново. Им кажав дека гаранцијата ми е од фиксио. Ми кажаа дека тоа е небитно. Битно е дека уредот е под гаранција и дека корисникот си го бира сервисот.
 

2AM

Intern
22 април 2024
36
25
Skopje
Зашто Нептун не дозволуваат да се искористат повеќе од 2 ваучери при онлајн купување?
 

bogdan.j

Gaining Experience
16 февруари 2018
148
416
Гостивар
ntpmk.net
Приказна што ми се деси со Нептун пред некој ден:
Се селиме во Скопје во нов стан, и одлучуваме место во Сетек да купиме комплет техника во Нептун преку 220к. Плаќам и премиум достава. Плаќам и монтирање на монофоазен кабел и монофазна приклучница(иако знам сам, ете да не се замарам, демек Премиум). Е сега тука почнува интересното..Идат двајца, ни едно ни две ми викаат "Здраво, ние НЕ сме од Нептун, ние работиме ЗА Нептун".Ок незнам како тоа мене ми е гајле, ама ајде. Почнуваат да ја качуваат опремата. Стигаат до фрижидерот. Дво-крилен, огромна кутија. Почнува едниот да го влече од влезна врата до кујна. Ок, си викам, се надевам знае што прави, има стипор од доле или сл. Додека едниот ја распакува опремата во кујна другиот остана во бања да ја монтира машината за перење. Стигаме до монофазниот кабел. Типот ми вика, "ја имам трофазен кабел и монофозазна приклучница, што да правам сега со ова"-what? Се вртиме збориме се оправаме, на крај не ми намести, затоа што ова било многу комплицирано (да споиш две фази инаку). Си заминаа.
Влагам во бања и што да видам, тој сам си ја мрдал машината до местото каде што треба да седи и плочките изгребани !
Излудев-нов стан. Мејлови, чуда јавувања жалби. Сега сум на чекање. На крај ми мириса на класична Македонска приказна, ништо нема да биде, а и реално што можат да ми направат сега, пари да ми дадат не ми требаат, сакам плочките да ми бидат како што беа !
И така..
 

JasSum

Unstoppable
8 мај 2007
2.167
2.504
Приказна што ми се деси со Нептун пред некој ден:
Се селиме во Скопје во нов стан, и одлучуваме место во Сетек да купиме комплет техника во Нептун преку 220к. Плаќам и премиум достава. Плаќам и монтирање на монофоазен кабел и монофазна приклучница(иако знам сам, ете да не се замарам, демек Премиум). Е сега тука почнува интересното..Идат двајца, ни едно ни две ми викаат "Здраво, ние НЕ сме од Нептун, ние работиме ЗА Нептун".Ок незнам како тоа мене ми е гајле, ама ајде. Почнуваат да ја качуваат опремата. Стигаат до фрижидерот. Дво-крилен, огромна кутија. Почнува едниот да го влече од влезна врата до кујна. Ок, си викам, се надевам знае што прави, има стипор од доле или сл. Додека едниот ја распакува опремата во кујна другиот остана во бања да ја монтира машината за перење. Стигаме до монофазниот кабел. Типот ми вика, "ја имам трофазен кабел и монофозазна приклучница, што да правам сега со ова"-what? Се вртиме збориме се оправаме, на крај не ми намести, затоа што ова било многу комплицирано (да споиш две фази инаку). Си заминаа.
Влагам во бања и што да видам, тој сам си ја мрдал машината до местото каде што треба да седи и плочките изгребани !
Излудев-нов стан. Мејлови, чуда јавувања жалби. Сега сум на чекање. На крај ми мириса на класична Македонска приказна, ништо нема да биде, а и реално што можат да ми направат сега, пари да ми дадат не ми требаат, сакам плочките да ми бидат како што беа !
И така..
Си оставил „мајстори“ сами да работат без да надгледуваш?
Не знам од кај се доселуваш во Македонија, ама ние тука така не правиме.
Плочките ќе останат изгребани. Збори со тие што ја граделе зградата, ако ти кажат од каде да си купиш плочки па сам да си местиш.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.395
7.601
mikrotikmacedonia.online
Приказна што ми се деси со Нептун пред некој ден:
Се селиме во Скопје во нов стан, и одлучуваме место во Сетек да купиме комплет техника во Нептун преку 220к. Плаќам и премиум достава. Плаќам и монтирање на монофоазен кабел и монофазна приклучница(иако знам сам, ете да не се замарам, демек Премиум). Е сега тука почнува интересното..Идат двајца, ни едно ни две ми викаат "Здраво, ние НЕ сме од Нептун, ние работиме ЗА Нептун".Ок незнам како тоа мене ми е гајле, ама ајде. Почнуваат да ја качуваат опремата. Стигаат до фрижидерот. Дво-крилен, огромна кутија. Почнува едниот да го влече од влезна врата до кујна. Ок, си викам, се надевам знае што прави, има стипор од доле или сл. Додека едниот ја распакува опремата во кујна другиот остана во бања да ја монтира машината за перење. Стигаме до монофазниот кабел. Типот ми вика, "ја имам трофазен кабел и монофозазна приклучница, што да правам сега со ова"-what? Се вртиме збориме се оправаме, на крај не ми намести, затоа што ова било многу комплицирано (да споиш две фази инаку). Си заминаа.
Влагам во бања и што да видам, тој сам си ја мрдал машината до местото каде што треба да седи и плочките изгребани !
Излудев-нов стан. Мејлови, чуда јавувања жалби. Сега сум на чекање. На крај ми мириса на класична Македонска приказна, ништо нема да биде, а и реално што можат да ми направат сега, пари да ми дадат не ми требаат, сакам плочките да ми бидат како што беа !
И така..
Јас типувам дека ниту плочките нема да ти ги поправат, нити ке те рефундираат. Македонска Класика
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.759
1.594
Скопје
Јас типувам дека ниту плочките нема да ти ги поправат, нити ке те рефундираат. Македонска Класика
има право да им врати се .. мене со фрижидер слични зезанции со нив, дојдоа ко двајца у цивилка, со една расклатена штрафилица без ништо алат да прават промена на ориентација на вратата на фрижидерот. Го изгребаа 5 пати пошто им леташе штрафилицата со не соодветен бит :D и на крај дур се откажаа дека неможе да го сменат .. се тоа сликано директно во приговор назад, си го спакуваа назад фрижидерот (прво нудеа замена и дека ќе дошла од официјален сервис екипа овој пат хаха)

за разлика од нив со сетек после тоа, директно си дојдоа мајстори од официјален сервис, со униформички, со алат се што треба, сменија без проблем ориентација за 5 минути со ектра пазење и вратија се во првобитна состојба.

п.с. мајсторите неќеа да пишат ништо на работниот налог, у стил ја не пишувам ништо тоа у нептун ќе си внесат после .. и сакаа да си отидат така, со оштетен, и неуспешно извршен налог :)
 

head1

Gaining Experience
15 ноември 2016
77
83
има право да им врати се .. мене со фрижидер слични зезанции со нив, дојдоа ко двајца у цивилка, со една расклатена штрафилица без ништо алат да прават промена на ориентација на вратата на фрижидерот. Го изгребаа 5 пати пошто им леташе штрафилицата со не соодветен бит :D и на крај дур се откажаа дека неможе да го сменат .. се тоа сликано директно во приговор назад, си го спакуваа назад фрижидерот (прво нудеа замена и дека ќе дошла од официјален сервис екипа овој пат хаха)

за разлика од нив со сетек после тоа, директно си дојдоа мајстори од официјален сервис, со униформички, со алат се што треба, сменија без проблем ориентација за 5 минути со ектра пазење и вратија се во првобитна состојба.

п.с. мајсторите неќеа да пишат ништо на работниот налог, у стил ја не пишувам ништо тоа у нептун ќе си внесат после .. и сакаа да си отидат така, со оштетен, и неуспешно извршен налог :)
алал да им е на Сетек , ко спонзориран ми се гледа постов
 

bogdan.j

Gaining Experience
16 февруари 2018
148
416
Гостивар
ntpmk.net
Си оставил „мајстори“ сами да работат без да надгледуваш?
Не знам од кај се доселуваш во Македонија, ама ние тука така не правиме.
Плочките ќе останат изгребани. Збори со тие што ја граделе зградата, ако ти кажат од каде да си купиш плочки па сам да си местиш.
Во право си, очекував "премиум" во Македонија.
п.с Од Гостивар во Скопје се доселувам.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.759
1.594
Скопје
алал да им е на Сетек , ко спонзориран ми се гледа постов
еве нов фрижидер ми даваат спонзорство хахаха

еве нептун .. спремни дупки од фабрика, не успеаа да ја преместат вратата! Пошто им рипаше штрафилицата (гребаниците на сликата хаха)

значи да ја преместа немаше да им го вратам пошто тој модел го сакав, гребаниците реално ќе беа под шарката на вратата ..

IMG_20221115_114139.jpg IMG_20221115_114011.jpg
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.506
12.936
Приказна што ми се деси со Нептун пред некој ден:
Се селиме во Скопје во нов стан, и одлучуваме место во Сетек да купиме комплет техника во Нептун преку 220к. Плаќам и премиум достава. Плаќам и монтирање на монофоазен кабел и монофазна приклучница(иако знам сам, ете да не се замарам, демек Премиум). Е сега тука почнува интересното..Идат двајца, ни едно ни две ми викаат "Здраво, ние НЕ сме од Нептун, ние работиме ЗА Нептун".Ок незнам како тоа мене ми е гајле, ама ајде. Почнуваат да ја качуваат опремата. Стигаат до фрижидерот. Дво-крилен, огромна кутија. Почнува едниот да го влече од влезна врата до кујна. Ок, си викам, се надевам знае што прави, има стипор од доле или сл. Додека едниот ја распакува опремата во кујна другиот остана во бања да ја монтира машината за перење. Стигаме до монофазниот кабел. Типот ми вика, "ја имам трофазен кабел и монофозазна приклучница, што да правам сега со ова"-what? Се вртиме збориме се оправаме, на крај не ми намести, затоа што ова било многу комплицирано (да споиш две фази инаку). Си заминаа.
Влагам во бања и што да видам, тој сам си ја мрдал машината до местото каде што треба да седи и плочките изгребани !
Излудев-нов стан. Мејлови, чуда јавувања жалби. Сега сум на чекање. На крај ми мириса на класична Македонска приказна, ништо нема да биде, а и реално што можат да ми направат сега, пари да ми дадат не ми требаат, сакам плочките да ми бидат како што беа !
И така..

Жалосно. Се надевам ќе успееш во твоето барање. Со мајстори често има нечесни игри и невнимание.

Неисплатливо е да платиш и надзор фирма која може и асално со електричар да среди инсталација. Плус и прашање е дали ќе дојдат само за тоа.
 

FatCat

Gaining Experience
4 март 2022
122
68
земав едно пасаторче, и кога го купував за 60 денари доплатив премиум замена , и се разлабави нешто, бев во продавницата од кај што го купив, вика ке го смениме, само го нема сега на залиха да почекаш кога ке го има дојди....
уште 2 месеца му истекува гаранцијата. кај да се јавувам, да го пратат одма, не ми се верува дека ке стигне ако чекам на нив.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.298
Мислења
978.030
Членови
35.584
Најнов член
sataniskov
На врв Дно