1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Искуство со машина за перење-сушење алишта?

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од skullmonkey, 21 Февруари 2017.

 1. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,164
  3,295
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Сакам да земам две во едно сушење-перење машина за алишта. Глеам една LG од 1000€, најскапа. Има некој искуство со ваков тип на уред?
   
  На SaleSk му/ѝ се допаѓа ова.
 2. covek01

  covek01
  Intern

  28
  5
  9 Февруари 2017
  Машко
  земи си горење,сите се исти,ама горење имаат најдобар сервис во македонија
   
 3. smole

  smole
  Unstoppable

  3,267
  3,794
  18 Април 2007
  Горење ниту на најголем непријател не би му препорачал да земе. Тежок шит, 3 од 4 купени Горење уреди во последниве 2 години се сјебаа, па сервиси, па "намерно си го расипал уредот" , па чекање 3-4 недели за плоча за шпорет да стигне (дали од Словенија или Кина незнам). Многу Горење производи се мејд ин чајна, ретко ако уопште нешто сеуште се прави во Словенија.

  LG има некои со direct drive (без каиш за пренос на силата од мотор до барабан), ги фалат.

  Моооожда и Бош, ако има во МК германска производња.

  Ако го сакаш врвот - Miele (не сум имал но по тоа што сум читал по нет треба да е без утка, само што во светот даваат 10 години гаранција а кај нас само 2 мислам).
   
  На SaleSk, Krkac, Lokvan и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,352
  1,038
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Јас ја имам оваа од Горење, WD94141
  Нов модел е. За првите 6 месеци користење, се покажа доста добра.
  100% ги суши алиштата и кога е наместена за пократко/послабо сушење.
  Покрај другото, си има сензори за тежина и автоматски си го прилагодува времето за перење сушење.
  Нема потреба за чистење од влакна од сушењето, и после 6 месеци филтерот беше чист, немаше никакви отпадоци, цел отпад го исфрла во одводот.

  Избрав горење заради 5 години гаранција и нивен сервис. Сакав да ги избегнам видео дата и слични сервиси.
   
 5. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  982
  1,715
  20 Јануари 2015
  Машко
  Имам посебно машина за перење и машина за сушење.
  Еден уред со две функции е практично, меѓутоа од искуство и препорака на неколку наши пријатели зедов два различни уреда, од причина што ако е еден уред многу често се расипувал.
  Можеш ако имаш простор (во висина) да ги ставиш уредите една врз друга, машина за перење доле.За буџет од 1000 евра земаш две квалитетни машини.
  Машина за сушење ми е HOTPOINT-ARISTON, две години се користи 2-3 пати неделно и нема галје. ја земав негде 350 евра.
  Како и да е гледај машината за сушење/независно од тоа дали е две во едно или посебно да има сензор за сушење(автоматски да се гаси или да го продолжи циклусот ако алиштата не се суви).
  ЕДИТ : овој модел HOTPOINT-ARISTON RSG-925JS
   
  causevd, Lokvan и на Oktar им се допаѓа ова.
 6. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  643
  824
  25 Февруари 2016
  Машко
  MAS.ZA PER. CANDY GVW 5107 LWHC-S - 33.000 (TOP CENA)  •Машина за перење и сушење
  •Полнење: фронтално
  •LCD touch дисплеј
  •Вртежи:1500 врт./min
  •Регулација на центрифуга
  •Капацитет:10kg
  •До 10kg перење+7kg сушење
  •Автоматски програм за перење и сушење:7+7kg
  •Perfect Rapid 59
  •Енергетска класа ААА
  •Одложен старт
  •Детектор за килограми
  •Ниво на бучава 64/82dB
  •Димензии: 85x60x60cm  Dzengis Ibraim

  Wholesale Manager

  ______________________


  NEPTUN MAKEDONIJA DOO

  ul. Kacanicki pat br. 56

  1000 Skopje


  [​IMG]
  Барај го овој модел земен пред година ипол, презадоволни две фамилии ја опслужувавме речиси година дена, машината е ѕвер. Има супер програми. Споредено со Daewoo DWC LD 1413 ја имам и нејзе пере 9 суши 7 кг., Кандито е мерцедес.
  Се надевам помогнав.
   
 7. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  643
  824
  25 Февруари 2016
  Машко
  Горење се произведува во Кина, во погоните на Горење во Австрија, Шпанија и Словенија се произведува Сименс и АЕГ.
   
  На DrMTR и smole им се допаѓа ова.
 8. covek01

  covek01
  Intern

  28
  5
  9 Февруари 2017
  Машко
  препорачав Горење од прва рака,работев сервисер таму,број еден сервис,никаков проблем не прават,Значи машините се прават во Словенија,е сеа,има и некои поскапи пере-суши мејдин турција,бојлерите се прават у србија,а сите мали апарати како фенови правосмукалки,блендери се прават у кина само со бренд Горење.иначе горење работи во германија под друго име,исто и на рускиот пазар е со друго име.
   
 9. architect

  architect
  Unstoppable

  1,972
  2,360
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Машина што пере и суши алишта ок, но за пеглање после носиш литро зејтин у црква за да може женати да ги испегла тие алишта :)
   
  На Speedster, ilkata, FLEGMA и уште 4 други им се допаѓа ова.
 10. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  643
  824
  25 Февруари 2016
  Машко
  За алишта кои се сушат и треба да се пеглаат постои опција да излезат со одреден степен на влажност, така да ако имаш топ машина со добри програми, ова што го наведуваш нема да биде проблем. Сите овие модерни машини имаат инустриско плц вградено кое ја мониторира целата машина и еден куп сензори. На даеву машината погоре наведена сега го сменив плц-то рикна после 3 години ме чинеше промената 150 евра и 3 месеци чекање на делот. Пошто Румунците се регионални за овој дел од Европа, и се шљам од народ, 100 меила и резултат нула. Делот сервисерот го увезе од Франција и се заврши работата. Инаку Горење верувам дека е добар сервисот, и сигурно е покриен со делови, но сум имал и со нив неколку горки искувства и никогаш повеќе Горење.
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 11. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,397
  3,118
  4 Септември 2008
  Горење е срање тешко бегај како од ѓавол. Во последниве пар години, машина за перење и шпорет се по неколку пати сервисирано и на крај си ибаа мамата.
   
  На Harrabed, Krkac, StOrMK и уште 2 други им се допаѓа ова.
 12. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,239
  3,631
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  +1

  6 години имам ваква две во едно, и многу ретко ја користиме за сушење, не ги вади како што треба алиштава, изгужвани се. Не многу, но сепак. Можеби појак модел би бил подобар, не знам, оваа беше околу 600 евра, Индесит.

  Најбољи што сум користел воопшто машина е Миеле, во странство на постдипломски, ама тука кога отидов до кај нив не ми се даваа 2к еура за машина за парење.

  Проблемот со ствариве бела техника е што рисејл велју им е шит, ќе лупнеш 1000 евра и ако не ти прави мерак ќе си ја чуваш.

  Испратено од Nexus 6P преку IT.mk форум апликација
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Bravo

  Bravo
  Gaining Experience

  211
  320
  12 Декември 2015
  Машко
  Ако сакаш врвен производ, само LG direct drive.
   
 14. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,516
  14 Мај 2008
  Машко
  Горење никако, од лично искуство со една од нивните машини за перење и combat experience со нивниот сервис.

  Јас би идел на Candy (лично презадоволен) ако не си при пари или Miele ако си при пари.
   
  Krkac, smole и на Oktar им се допаѓа ова.
 15. maci

  maci
  On your way to fame

  2,910
  656
  2 Април 2008
  И јас сум за опција пере суши,нсјверојатно оваа ќе биде.[​IMG]

  Има опција сушење со пареа,да нема потреба да се пегла.
   
 16. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,646
  4,135
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Gorenje и јас не би препорачал повеќе.... Нова купена машина после 1 месец користење ми пукаа 2 каиши сменети нови. Не се тоа што беа порано квалитетни.
   
  На Krkac и smole им се допаѓа ова.
 17. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,164
  3,295
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Земав LG. Скапо али добро. Кога е пик на вентрифуга е прилично гласна и вибрира али на 1400 обртаи работи.
  Коа суши воипшто не ја грее околината.
   
  На kirev и Bravo им се допаѓа ова.
 18. Whisky Vishera

  Whisky Vishera
  Гостин

  и фармерките и кошуљите како? :)

  Испратено од BTV-DL09 преку IT.mk форум апликација
   
 19. Bravo

  Bravo
  Gaining Experience

  211
  320
  12 Декември 2015
  Машко
  Одлични се! Не си згрешил.
   
 20. gego

  gego
  Gaining Experience

  254
  273
  6 Декември 2009
  Машко
  Телекомуникациски Техничар
  И #scullmonkey? Што зема? Модел?Искуство? Нешо и мене ме чеша раката да зеам машина пере/суши, иако е најдобро одделно.
   
 21. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,164
  3,295
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  На gego му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  643
  824
  25 Февруари 2016
  Машко
  Би ти ја препорачал
  CANDY GVW 596 LWC-S
  пере 9 суши 6кгр.
  или нејзиниот поголем брат ако ја најдеш
  CANDY GVW 5107 LWНC-S
  пере 10 суши 7кгр.
  Машината е змај (зборувам за поголемата), немаш представа кое чудо е, тоа рапид програмата пере за 59мин суши + 59 минути, или народски за 2 часа имаш гардероба чиста и спремна за носење.
  Сервисерот кој е овластен за неа кога ја виде, а беше да ја сервисира Даевуто што ја имам, само прокоментира штета за оваа никогаш нема да ме викаш;).
  Инаку ја купив од Нептун исто по препорака на еден од директорите таму.
   
  На Krkac и maci им се допаѓа ова.
 23. maci

  maci
  On your way to fame

  2,910
  656
  2 Април 2008

Сподели

Вчитување...