• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Искуство со FedEx

Daniel86

Guru
28 мај 2013
3.273
8.851
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVME & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
G-Skill Ripjaws 3200Mhz
Video card
Intel UHD730
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Некои слични искуства имав и јас со нив, чуј, не им го отвара .rar фајлот, гарант инсталирана winrar верзија од пред 7 години. :D Screenshot_1.png
 

null_ptr

On your way to fame
20 ноември 2013
691
628
да се надоврзам на @noc32 - не е за иста компанија но спаѓа во иста бранша... ми пратија пратка по Упс, за 3 дена стигна од Израел, целосен тракинг што како е и кога превземаа нашите тука ајдааа, 2 недели мотање, царинет/не е, готов само што не е стигнат, уфф.... а уствари не беше ни почната процедурата...
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.159
1.950
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Откако ТНТ го земаа Fedex во Македонија, ни на телефон не можеш да ги добиеш. Ниво на услуга, непостоечко.
моево искуство не е поврзано (за сега) со FedEx Македонија :)
ќе видиме после среда
Некои слични искуства имав и јас со нив, чуј, не им го отвара .rar фајлот, гарант инсталирана winrar верзија од пред 7 години. :D
Глеј, рака на срце RAR не треба да постои, не знам како стана популарно тоа :)
или .zip или .tar.zst
 

coNNectMKD

On your way to fame
13 март 2017
838
917
Skopje
Абе каков Федекс шарлатанти. Вакви глупости не прави ни локалец со 500 евра месечен промет. Со месеци не ни одговараа и на крај се заборави цела ситуација, со испраќачот да сме се договореле не биле одговорни они. Цел живот ќе ги ругам и нив и сите вработени што се таму бидејќи и они се препотентни.

Да ви пратам скрин од цел маил со нивни контакти, монолог си правиме. Никад да не зимате роба со Федекс пошто се тешки аматери.
Screenshot_1.jpg
 
Последна промена:

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.159
1.950
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Да разбијам монотонија на само жалење од македонски пошти … нарачувам нешто од UK фирма на 26ти јуни, на 27ми ми праќаат мејл „Your order is being picked and packed“.

сума сумарум и не е некое искуство, среќа не ми се брза, а знам дека секако ќе се радувам кога ќе ми стигне пратката :)
sigh
еве денес стигна кај мене дома. наводно царина одмори шо ја знам, и споро идело. у меѓувреме никаков feedback ни од нашава фирма.
Ај барем не платив царина/данок, те. испраќачот си плати тоа.

not great not terrible
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.568
13.030
Моето искуство со FedEx
bb34fba1-8fac-11ea-8bfc-5508aa4bef85
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
1.061
662
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Сакам да нарачам едни наочари од интернет и продавачот испраќа само со FedEx Express, вика достава до Македонија 7 дена. Вредноста на наочарите е под 50 долар, ама он вика ќе напишам дека се 10 долари и нема да имаш проблем.
Дали да му верувам? Што во случај ако отиде на царина?
 

noc32

Gaining Experience
21 март 2016
150
93
Сакам да нарачам едни наочари од интернет и продавачот испраќа само со FedEx Express, вика достава до Македонија 7 дена. Вредноста на наочарите е под 50 долар, ама он вика ќе напишам дека се 10 долари и нема да имаш проблем.
Дали да му верувам? Што во случај ако отиде на царина?
Не верувам дека освен ако не се некој познат бренд, ќе ти ги царинат. Најверојатно ќе поминат без проблем :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.815
Мислења
910.681
Членови
32.546
Огласи
786
Најнов член
edon.dev
На врв Дно