• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Iskustvo so Dolzina na UTP/FTP kabel

  • Ја почнал/а темата
  • #1

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Vaka me interesira eden drugar saka da deli internet so komsija ali dalecinata megu niv e malku pogolema edno 50-60 metri.Za bezicno povrzuvanje se nema para taka da ostanuva samo da se kupi kabel.E sega me interesira dali nekoj ima iskustvo so implementacija na UTP kabel na dolgi distanci.Na pr 50-60 metra dali oslabnuva signalot ili se namaluva perfomnsite na konekcijata.Neka kaze.
 

Drash

Intern
14 јули 2007
252
3
Од исклуство можам да кажам дека на 70м мрежата ќе нема никаков проблем(само проблем беше интернетот оти е од Он нет).
 

deXterche

Intern
19 септември 2007
27
0
Над 100 метра стави репитер па тегни уште 100 метра. Така можеш да тегнеш до кај 300-400 метра, после мрежната ќе ти прави проблем поради преголемата латенција.
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Над 100 метра стави репитер па тегни уште 100 метра. Така можеш да тегнеш до кај 300-400 метра, после мрежната ќе ти прави проблем поради преголемата латенција.
Може и свич. Како над 300-400 метри ке има проблем....како тогашнекои кабелски оператори што дистрибуираат интернет преку мрежни кабли на неколку километри немаат никакви проблеми?
 

deXterche

Intern
19 септември 2007
27
0
Може и свич. Како над 300-400 метри ке има проблем....како тогашнекои кабелски оператори што дистрибуираат интернет преку мрежни кабли на неколку километри немаат никакви проблеми?
Најверојатно влечат оптика до одредени места, па од таму растураат со FTP кабли во радиус од 300-400 метра.
BTW репитерот го прима, прочистува и појачува сигналот па го препраќа, додека свичот само го прима сигналот и го филтрира врз база на MAC адреси до дестинацискиот уред но не го прочистува и појачува. Така да не си завршил работа со свич.:ua:
 

Megatron

Intern
18 април 2007
146
4
zaboravi na sviceri ubo ti rece deXterce, ripiter mu e majkata, svicot drugi raboti pravi. Mnogu zavisi od kabelot, ako e nekoj fus nema ni 20m da izdrzi :) kupi si pokvaliteten kabel (od prodavnica a ne od pazar) i ke nemas gajle za 60m
srekno
 

Captain Jack

Intern
20 септември 2007
4
0
Vaka me interesira eden drugar saka da deli internet so komsija ali dalecinata megu niv e malku pogolema edno 50-60 metri.Za bezicno povrzuvanje se nema para taka da ostanuva samo da se kupi kabel.E sega me interesira dali nekoj ima iskustvo so implementacija na UTP kabel na dolgi distanci.Na pr 50-60 metra dali oslabnuva signalot ili se namaluva perfomnsite na konekcijata.Neka kaze.
Се зависи од тоа каков е кабелот, или со која категорија на квалитет е. Мислам дека 5-ка (Cat5 FTP -foil screened twisted pair-) , работи до 120 м (тестирано) можеби и повеке.
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Abe problem e toa sto ne moze da se spojat dva kabelski modemi megusebno. Dokolku bi mozelo na kilometri bi prenesuval podatoci :) a ne da se mislam dali na 150 metri ke moze so mrezen kabel :)
P.S. Da ne slucajno nekoj haker uspeal da povrze dva kabelski modemi?
 

Captain Jack

Intern
20 септември 2007
4
0
Abe problem e toa sto ne moze da se spojat dva kabelski modemi megusebno. Dokolku bi mozelo na kilometri bi prenesuval podatoci :) a ne da se mislam dali na 150 metri ke moze so mrezen kabel :)
P.S. Da ne slucajno nekoj haker uspeal da povrze dva kabelski modemi?
Каква врска имаат двата кабелски модеми со проблемот на vlatkorun?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #13

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Abe problem e toa sto ne moze da se spojat dva kabelski modemi megusebno. Dokolku bi mozelo na kilometri bi prenesuval podatoci :) a ne da se mislam dali na 150 metri ke moze so mrezen kabel :)
P.S. Da ne slucajno nekoj haker uspeal da povrze dva kabelski modemi?

Ne e rabotata vo spojuvanje na 2 kabelski modemi.Rabotata e eden ksbeldki modem 2 kompjutera.Edniot e priklucen so modemot so USB a drugiot treba preku mrezen kabel ali distancata e golema otprilika 50-60 metri vozdusna linija + treba da se sprovede niz kukite znaci uste 20 metra.
 

deXterche

Intern
19 септември 2007
27
0
Ne e rabotata vo spojuvanje na 2 kabelski modemi.Rabotata e eden ksbeldki modem 2 kompjutera.Edniot e priklucen so modemot so USB a drugiot treba preku mrezen kabel ali distancata e golema otprilika 50-60 metri vozdusna linija + treba da se sprovede niz kukite znaci uste 20 metra.
Негледам проблем тука, земјате FTP Cat5 и влечете 80-90 метра, нема да има никаков проблем.
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Rabotata e eden ksbeldki modem 2 kompjutera
Значи за делење на интернет ви е, епа штом е за интернет не се потребни големи битски брзини купете еден АП за 2500 денари + 1 УСБ 1100 денари и ако имате видливост и до 300 метри ке се фати и тогаш тој што ке сурфа преку wi-fi ке има некоја брзина 1-2 Mbis/s

Ако земеш 60 метри кабел од Анхоц по 30 денари (јас кога купив толку беше) = 1800 и тоа тој кабел е за по дома а оној што е отпорен на надворешни влијаниа е поскап + некој злобен комшија може да го цвикне
Барем јас така мислам дека подобро ти е со wi-fi може и грешам
 

Drash

Intern
14 јули 2007
252
3
Не е лоша идејата со wireless ама злобен комшија си е злобен комшија и кабел си е кабел. Ако ставеш кабел ќе помали шанси за злобен комшија а wireless со толку "хакери"(злобни комшии) во околината може да биде проблем.
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
злобен комшија а wireless со толку "хакери"(злобни комшии) во околината може да биде проблем.
Тоа и јас си викам се се пробива дури и WPА со мокен PC ама ете gajtanless и skopjewifi имаат АП во неколку населби па ете до сега не се позалиле за упад во wi-fi мрежата
P.S. Се се пробива само уште GSM не сум чул некој да ја пробие:p
 

LoSkO

Intern
26 август 2007
29
0
so UTP kabel najvise iam videno na priblizno 110 metri a so FTP kabel na 170 metri pomegu 2 swica 100Mbp/s konekcija i raborti vise 4/5 meseci taka i nema maka
 

NikolaTesla

Intern
27 октомври 2007
12
0
Se fatile za switch kako slepec za stap.
300- 400 -500 -1000000000 metri.
Ubavo si prasa covekot, dali ke ima problem za 50-60 metri, vie od muva slon napravivte.
Kazete fino i lepo, nema problem, slobodno pustaj i deli go internetot. (tocka)
 
M

Mr.Alien

Гостин
60-70 метри не се проблем за сигналот. Но бидејќи кабелот ќе оди надвор, земи шилдуван. Нешто е поскап, но отпорен на надворешни влијанија (освен на клешти и остри сечива).
 

pipo

Intern
10 април 2007
104
1
нема гајле друже слободно терај со поквалитетен кабел. ако не бива ја ти го откупувам кабелот :D pozz
 

DaciSS

Gaining Experience
3 јануари 2008
949
288
San Francisco
www.linkedin.com
Најверојатно влечат оптика до одредени места, па од таму растураат со FTP кабли во радиус од 300-400 метра.
BTW репитерот го прима, прочистува и појачува сигналот па го препраќа, додека свичот само го прима сигналот и го филтрира врз база на MAC адреси до дестинацискиот уред но не го прочистува и појачува. Така да не си завршил работа со свич.:ua:
тука многу грешиш!! и свитчот го појачува сигналот, а тоа со MAC адресите и ARP табелите е друга ствар на поинтелегентно насочување (repeater i Hub работat на Layer1, switch i bridge na Layer2, Router Layer 3).

највероватно според тебе и рутерот не го појачува сигналот :))))
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,010
Мислења
854,591
Членови
29,639
Најнов член
Ivica_regan
На врв Дно