• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Искуства со нарачување лаптоп од странство

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Dekacc

Gaining Experience
4 февруари 2017
13
76
Ме интересира дали некој од вас има нарачувано лаптоп од странство, и дали процесот е комплициран или едноставен? Дали има многу тормозења со царини, даноци, додатни трошоци, итн?

Конкретно сум заинтересиран за лаптоп Dell XPS, но единственото место во мк кое ги продава, Макпетрол Dell, ги имаат напумпано цените до даска. Пример: лаптоп кој чини 91.000 според официјалната цена, го продаваат во Макпетрол за 130.000. Па ме интересира дали би се исплатило да се заштеди некој денар со нарачување од странство?

Исто така кои сајтови се најдобри за ваква работа, и кои доставуваат до Мк?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,778
11,084
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Купи го по 91.000, плати тгранспорт, царина, данок, гаранција и слично и спореди после со цената во Макпетрол

Башка, има тука убави лаптопи за 30-40.000 денари, можеш исто така да си купиш.
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,037
950
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@Dekacc поефтино е да го купиш онлјан не викам не али првин израчуанај си колку ќе те кошта со се шипинг.
После рачунај ако е дхл + 50 еври од старт до 60 потоа рачунај ддв + царина + ддв + царина и како ќе те загорат и сигурен сум дека ќ ете фати 115 до 120 илјади и сепак си во ќар но дали ќе ти се исплати сето тоа незнам ти сам треба да си одлучиш
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,670
1,024
Еве ти го постариот модел, не знам колку е разликата со новите, но знам дека ддвто е 5% односно 50 евра на 1000 евра, што во никој случај нема да биде како што ти кажуваат до 2000 евра цена. Исто така имаш и 50 евра царина бидејќи нарачката надминува 800евра.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,816
9,243
Скопје
што во никој случај нема да биде како што ти кажуваат до 2000 евра цена
Прво, нема тука множина, еден му кажува тоа.
Второ, тој еден рачуна за конкретниот модел а не за твојов 2 години постар.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,670
1,024
Прво, нема тука множина, еден му кажува тоа.
Второ, тој еден рачуна за конкретниот модел а не за твојов 2 години постар.
Не го напиша конкретниот модел, затоа. Тешко ми е да поверувам дека има модел со овие спецификации за 91К. Овој модел што е 2 години стар има 4К Олед дисплеј 15 инчи, дискретна графичка и и7 процесор (H верзија).
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid
  • Ја почнал/а темата
  • #8

Dekacc

Gaining Experience
4 февруари 2017
13
76
Не го напиша конкретниот модел, затоа. Тешко ми е да поверувам дека има модел со овие спецификации за 91К. Овој модел што е 2 години стар има 4К Олед дисплеј 15 инчи, дискретна графичка и и7 процесор (H верзија).
Еве го примерот што го дадов во оригиналниот пост. Моделот што Макпетрол го продава 130.000 ако го внесеш на dell.com искача $1750 што му паѓа 91К. Ако ја намалиш спецификацијата уште повеќе, со i5 процесор, 16 гига рам, 256 SSD, и без графичка, му доаѓа $1150. Ова е отприлика тоа што ми треба мене, но Макпетрол не нудат таква комбинација, а и да нудеа сигурно цената ќе беше едно $500 поскапа.

1626345332919.png
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,703
9,044
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Еве го примерот што го дадов во оригиналниот пост. Моделот што Макпетрол го продава 130.000 ако го внесеш на dell.com искача $1750 што му паѓа 91К. Ако ја намалиш спецификацијата уште повеќе, со i5 процесор, 16 гига рам, 256 SSD, и без графичка, му доаѓа $1150. Ова е отприлика тоа што ми треба мене, но Макпетрол не нудат таква комбинација, а и да нудеа сигурно цената ќе беше едно $500 поскапа.

Погледнете го атачментот 102521
Во ланком праша? Мене по нарачка ми носеа Precision 7720 со Quadro и се што набројав. Почекав 3 месеци додуше.
 

dangthe

Practice makes perfect
5 септември 2008
1,190
1,507
Скопје
Со достава + царина + трошоци кон DHL / Fedex ќе те чини приближно исто, и нема да имаш локална гаранција. Плус, го имаш ризикот да стигне оштетен па да треба да се занимаваш со враќање назад итн итн. Не се исплати според мене
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,945
3,317
Еве го примерот што го дадов во оригиналниот пост. Моделот што Макпетрол го продава 130.000 ако го внесеш на dell.com искача $1750 што му паѓа 91К. Ако ја намалиш спецификацијата уште повеќе, со i5 процесор, 16 гига рам, 256 SSD, и без графичка, му доаѓа $1150. Ова е отприлика тоа што ми треба мене, но Макпетрол не нудат таква комбинација, а и да нудеа сигурно цената ќе беше едно $500 поскапа.
А испорачуваат ли од таму за Македонија?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #12

Dekacc

Gaining Experience
4 февруари 2017
13
76
А испорачуваат ли од таму за Македонија?
Не сум пробал да видам искрено, затоа и ја отворив темава за да видам дали некој друг има искуства со нарачување лаптопи од странство, кои страници обично се користат, и какви додатни трошоци би можел да очекувам.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,945
3,317
Не сум пробал да видам искрено, затоа и ја отворив темава за да видам дали некој друг има искуства со нарачување лаптопи од странство, кои страници обично се користат, и какви додатни трошоци би можел да очекувам.
Прво тоа провери.
Од мое искуство HP, DELL и останати глобални марки, од американскиот сајт испорачуваат само во САД. За други земји пренасочуваат кон регионалниот сајт, каде што најчесто и цените а и понудата се различни. Таа цена што си ја навел е без данок.

Затоа прво ќе најдеш продавач што испорачува тука, па ќе сметаш на таа цена со сѐ поштарина. За лаптопи нема царина, ДДВ е 5% (ако скоро не смениле нешто) и тоа се плаќа на вкупната сума што си ја платил. Ако испораката е преку експрес пошта, а за вакви нарачки тоа е најпаметно, имаш уште околу 1500 денари шпедитерски давачки. За таа сума секако треба да се оди преку шпедиција, па најбрзо и најевтино е од поштата да ти ја бркаат таа работа.

Има споделено повеќе искуства за нарачки на лаптопи и слични работи, пробуричкај по форумов.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,670
1,024
Еве го примерот што го дадов во оригиналниот пост. Моделот што Макпетрол го продава 130.000 ако го внесеш на dell.com искача $1750 што му паѓа 91К. Ако ја намалиш спецификацијата уште повеќе, со i5 процесор, 16 гига рам, 256 SSD, и без графичка, му доаѓа $1150. Ова е отприлика тоа што ми треба мене, но Макпетрол не нудат таква комбинација, а и да нудеа сигурно цената ќе беше едно $500 поскапа.

Погледнете го атачментот 102521
Ова ти е постар модел новите се со 11 генерација процесор. Пример
 

dddragan

Gaining Experience
12 август 2014
329
387
На Dell сајтот цените се без никаков данок, во моментот да тргнеш да го нарачуваш ќе ти израчуна данок според стејтот кај што е shipping адресата.

Зависи времето колку си го цениш - после сите давачки ќе ти биде можда 200 евра поевтино (на +1000 евра лаптоп) во споредба со Макпетрол, ама ќе треба да бркаш работа по шпедитери (нели над 800 евра мора да иде преку нив), царина, лежарина, гаранција е знак прашалник исто, а ако се погоди нешто ситно фалично на лаптопот да ти боде очи - со среќа праќањето назад во УСА. Ќе останеш без лаптоп месеци.

Поготово Dell, со XPS сериите мачка во вреќа се. Не ме сфаќај погрешно, и јас имам XPS, ама деликатни се малце и за ситни проблеми јас што ги имав, се изначитав други што ги решиле само со враќање на лаптопот назад. :)
 

igork

Intern
1 март 2010
54
10
А од макпетрол и анхоч има разлика за Дел лаптопи во однос на квалитетот?
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,627
4,417
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Еве го примерот што го дадов во оригиналниот пост. Моделот што Макпетрол го продава 130.000 ако го внесеш на dell.com искача $1750 што му паѓа 91К. Ако ја намалиш спецификацијата уште повеќе, со i5 процесор, 16 гига рам, 256 SSD, и без графичка, му доаѓа $1150. Ова е отприлика тоа што ми треба мене, но Макпетрол не нудат таква комбинација, а и да нудеа сигурно цената ќе беше едно $500 поскапа.

Погледнете го атачментот 102521
Овој ти е на акција сега, од 2100 долари. Знаејќи како ги рачунаат цените, во ЕУ е 2100 еур. Што е скоро тука некаде со цената во Макпетрол.

Боље иди до Грчка и земи си лаптоп, јас вака не би нарачувал.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: maci

igork

Intern
1 март 2010
54
10
Овој ти е на акција сега, од 2100 долари. Знаејќи како ги рачунаат цените, во ЕУ е 2100 еур. Што е скоро тука некаде со цената во Макпетрол.

Боље иди до Грчка и земи си лаптоп, јас вака не би нарачувал.
Како се движат цените во Грција споредбено со америка, и кај нас
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,752
Мислења
856,681
Членови
29,749
Најнов член
dukata
На врв Дно