• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Искуства со Gjirafa50

389mk

Gaining Experience
16 јануари 2020
127
124
Битола
Еве денес ја доставија нарачката, дека нели вчера неработен ден. Овој пат беше со мала најава, после потенцирање дека не можеме да се телепортираме. Треба малку да поработат на работната култура од фирмава, ни здраво ни бутур.

edit: а да, и кутиите беа малку изгмечени, али производите здрави барем :)
Кога си подигнував пратка од елс, (ми се јавија да одам да ја подигнам), работникот ја крена кутијата за да го прочита кодот и го спушти од едно метро височина. Му викам пази, лаптоп има внатре. И го отворивме заедно со снимање кај нив во канцеларија. Тешко да признаат нивно оштетување без доказ.
 

coki

:(){ :|:& };:
26 ноември 2021
107
220
/home/coki
Пријавив кај нив на фб страната, ќе одам во понеделник да го вратам па ќе видиме што ќе биде. Ќе ве информирам.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5.865
5.617
Ethermine
www.facebook.com
Изгледа избрзав. Е-читачот најверојатно има пукнат екран? Не сака да пушти ништо, само стои на овој приказ.Погледнете го атачментот 116510
Има некој искуство со враќање производ?
Еве зашто не сакам по карго да праќам више матични и графички што се над 300е вредност. Поука за сите вас.
 

coki

:(){ :|:& };:
26 ноември 2021
107
220
/home/coki
Пријавив кај нив на фб страната, ќе одам во понеделник да го вратам па ќе видиме што ќе биде. Ќе ве информирам.
UPD: Бев кај нивната канцеларија на Качанички пат. На веб страната (а и директно на чет така ми кажаа) пишува дека работно време им е од 09:00, али испаѓа дека понеделник и четврток дечкото што е задолжен околу праткиве и слично доаѓа таму во 12:00. Малку си почекав, дека бев таму во 11:40. Дечкото делуваше коректно, го зема е-читачот и ми кажа дека до крај на недела би требало да има повеќе информации или пак завршница.

На телефонскиот број (македонски број) што им е наведен на веб страната се јавува лице што не знае или пак не може да зборува македонски, така да ако морате да контактирате на овој број ќе треба на англиски.

Ќе известам дополнително чим има некоја промена.
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
170
157
Не е прво искуство.
Претходното мислам беше дечкото со мониторот што се двоумеше да го врати и на крај не му излегоа во пресет со мртвите пиксели, може да покажеш други одговори од двете теми бидејќи не се сеќавам на други.
Благодарам однапред.
 

coki

:(){ :|:& };:
26 ноември 2021
107
220
/home/coki
UPD: Бев кај нивната канцеларија на Качанички пат. На веб страната (а и директно на чет така ми кажаа) пишува дека работно време им е од 09:00, али испаѓа дека понеделник и четврток дечкото што е задолжен околу праткиве и слично доаѓа таму во 12:00. Малку си почекав, дека бев таму во 11:40. Дечкото делуваше коректно, го зема е-читачот и ми кажа дека до крај на недела би требало да има повеќе информации или пак завршница.

На телефонскиот број (македонски број) што им е наведен на веб страната се јавува лице што не знае или пак не може да зборува македонски, така да ако морате да контактирате на овој број ќе треба на англиски.

Ќе известам дополнително чим има некоја промена.
UPD: Ме известија дека може да си нарачам замена, што и направив. Овој пат ќе го подигнам е-читачот директно од нивната канцеларија, веќе со ЕЛС не сакам ништо да имам. Чим го подигнам и се утврди дека се е во ред, ќе пишам пак.
 

coki

:(){ :|:& };:
26 ноември 2021
107
220
/home/coki
UPD: Ме известија дека може да си нарачам замена, што и направив. Овој пат ќе го подигнам е-читачот директно од нивната канцеларија, веќе со ЕЛС не сакам ништо да имам. Чим го подигнам и се утврди дека се е во ред, ќе пишам пак.
Последен UPD: По известување, бев денес и си ја подигнав замената. Овој пат уредот е исправен.
 

Nightwalker

Gaining Experience
18 ноември 2007
195
279
Nightwalker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-10700KF & be quiet! Shadow Rock 3
Motherboard
MSI B460M MORTAR
Storage
SSD M.2 Samsung NVMe 970 EVO Plus 500GB & 1TB Western Digital SATA3 64MB Caviar Blue
PSU
Gigabyte P650B
RAM
XPG GAMMIX D10 DDR4 (2x8GB) @ 3000
Video card
GIGABYTE RTX 3060 Ti Gaming OC 8G
Case
Genesis Irid 503 ARGB
Mouse
Glorious Model I Wired
Keyboard
Glorious GMMK 2 Full Size (96%) White
Audio
Onboard
Monitor
BenQ GL2580
OS
Windows 10 Pro x64
Последен UPD: По известување, бев денес и си ја подигнав замената. Овој пат уредот е исправен.

Според сè што наведе овде, делува дека си имал сосема солидно искуство со Ѓирафа (со исклучок на наведените работни часови vs. кога лицето задолжено за процесирање на гаранцијата се појавило на работното место). Се надевам дека ова ќе стане стандард за дефектни производи со Ѓирафа, а не исклучок, со оглед на гореспоменатиот дечко чијшто монитор имаше мртви пиксели. Мислам дека тој случај не доби задоволителна разрешница.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.012
11.662
Скопје
androgaming.com
Индиректно ама сепак офф топик,

Прашувам во ELS колку кошта комбе, да дојде да го товарам со 40 кутии (компјутери и монитори) пред зграда, да ги однесе во Кавадарци кај Борче.

4000 по телефон, ама прашај на мејл
На мејл не одговараат недела дена
2500 до Кавадарци господине (пак на телефон)
Околу 50 евра враќаат мејл.

После ми текна

Најверојатно така и ќе биде.
 

coki

:(){ :|:& };:
26 ноември 2021
107
220
/home/coki
Според сè што наведе овде, делува дека си имал сосема солидно искуство со Ѓирафа (со исклучок на наведените работни часови vs. кога лицето задолжено за процесирање на гаранцијата се појавило на работното место). Се надевам дека ова ќе стане стандард за дефектни производи со Ѓирафа, а не исклучок, со оглед на гореспоменатиот дечко чијшто монитор имаше мртви пиксели. Мислам дека тој случај не доби задоволителна разрешница.
Па да, доста коректно. Не ќе беше лошо да добиев и некое купонче за попуст за следна нарачка, како надомест за изгубено време/гориво, али имаат простор за подобрување. Се на се, задоволен сум од исходот. А тоа со мониторите секогаш е проблем.. Не знам како беше генералното правило, колку мртви пиксели треба да има за да може да ти го заменат (не важно која продавница).
 

NightfurY

Gaining Experience
16 февруари 2018
227
373
Kрушево абер пристигна !
Порачано без никакви проблеми , стигнат на домашна адреса без проблем за 10 дена како што и ми беше најавено се уредно спакувано професионално одговорено доставена гаранција и сите потребни документи .Иначе се работи за xiaomi mi electric scooter 3 по промотивна цена од 24,990ден .
Чекав да помине одреден период после возење да ви потврдам како член дека се е е ок презадоволен сум од испорака и производ ( и во иднина ке имаат мои порачки секоја чест дечки ) .
received_582319426924211.jpg
 

outsider

On your way to fame
14 јуни 2019
488
778
Битола
www.instagram.com
Па да, доста коректно. Не ќе беше лошо да добиев и некое купонче за попуст за следна нарачка, како надомест за изгубено време/гориво, али имаат простор за подобрување. Се на се, задоволен сум од исходот. А тоа со мониторите секогаш е проблем.. Не знам како беше генералното правило, колку мртви пиксели треба да има за да може да ти го заменат (не важно која продавница).
Побарај си, сигурно ќе ти дадат :)
 

hehexd

Gaining Experience
18 септември 2019
156
235
Според сè што наведе овде, делува дека си имал сосема солидно искуство со Ѓирафа (со исклучок на наведените работни часови vs. кога лицето задолжено за процесирање на гаранцијата се појавило на работното место). Се надевам дека ова ќе стане стандард за дефектни производи со Ѓирафа, а не исклучок, со оглед на гореспоменатиот дечко чијшто монитор имаше мртви пиксели. Мислам дека тој случај не доби задоволителна разрешница.
Немаше мртви пиксели, имаше заглавен пиксел. Им објаснив што е проблемот и рекоа нема проблем, донеси го. Имам пишано погоре дека ми рекоа да го однесам кај нив, ама го продадов у меѓувреме, не го однесов.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.012
11.662
Скопје
androgaming.com
Контактирај го директно него. Имаше соработка со некој превозник, бесплатно преземаа и му ги носеа.

Зборено е со Нептун имаат соработка ама треба до нептун јас да ги носам. Нема врска утре ќе најдам оглас.
 

viktor_arso

Intern
10 септември 2022
8
2
Прв пат порачував од Gjirafa50 (Ryzen 5600x на попуст на 12,390), веднаш ми ѕвонија на моб за верификација. Процесорот стаса во најкусиот рок наведен на страната (порачан на 26ти јули, стаса на 4ти август) и платив на рака.

Во пакетот имаше гратис термос гравиран со нивното лого, со процесорот беше вклучен и кулерот од АМД.

И шо е најбитно перформансот на процесорот во споредба со други 5600x:

Погледнете го атачментот 115595
Има ли гаранција или?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.414
Мислења
900.375
Членови
32.126
Огласи
505
Најнов член
zoki.mitovski
На врв Дно