• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Искуства со dell xps 15 9560 ?

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Unknown4334

Intern
27 март 2018
8
1
Дали некој користви ваков модел на лаптоп/ или коментар за ваквиот модел ??
Поточно моделот со 4к,512 ssd?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,631
10,924
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Јас на кратко го изманијачив ама не сум го користел. Екранот е мноооогу добар, да не речам порно.
Не ми се допадна само што е многу тенок и има многу остри рабови. Мора да биде таков дизајнот за да се обезбеди потребниот минимум на ригидност. Како и да е мене ми беше многу чуден, чудно е што екранот е толку голем со толку мали безели. Навистина изгледа како да држиш поголем форм фактор и очекуваш да е тежок но не е. Прилично чудно. И кога го отвораш и затвораш цело време се трудиш да не го допреш екранот со рака :D

Исто така дизајнот е онака тап и непривлечен. Пластиката е чудна и изгледа како да е многу неквалитетна. Грешка е што кликпадот е многу плиток и изгледа дека јас би имал проблем да пишувам на него без да го допирам. Но сигурен сум дека во драјверот е предвидено да може да се направи некој dead zone за да се избегне овој проблем.

Јас радо би го поседувал. Екранот е стварно лудило.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Unknown4334

Intern
27 март 2018
8
1
Јас на кратко го изманијачив ама не сум го користел. Екранот е мноооогу добар, да не речам порно.
Не ми се допадна само што е многу тенок и има многу остри рабови. Мора да биде таков дизајнот за да се обезбеди потребниот минимум на ригидност. Како и да е мене ми беше многу чуден, чудно е што екранот е толку голем со толку мали безели. Навистина изгледа како да држиш поголем форм фактор и очекуваш да е тежок но не е. Прилично чудно. И кога го отвораш и затвораш цело време се трудиш да не го допреш екранот со рака :D

Исто така дизајнот е онака тап и непривлечен. Пластиката е чудна и изгледа како да е многу неквалитетна. Грешка е што кликпадот е многу плиток и изгледа дека јас би имал проблем да пишувам на него без да го допирам. Но сигурен сум дека во драјверот е предвидено да може да се направи некој dead zone за да се избегне овој проблем.

Јас радо би го поседувал. Екранот е стварно лудило.

Тежината ми се допадна/добри перформанси а тежок е нешто помалку од 2 кг.
Дизајнот им е тапа да хаха само еден дизајн имат извадено но сепак тоа е тоа.
За материјалите што е направен како што читав е многу квалитетно/carbon fiber па ми е чудно малку тоа хахах
Сепак фала за коментарот/мислењето !
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,631
10,924
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Само текстурата е имитација на карбон иначе шасијата не е таква. Не пробав да го подзавиткам да видам колку флекса пошто не беше мој, сопственикот беше доволно љубезен да ми дозволи да го опулам, па не сакав да бидам нескромен.
Грдо изгледа ама јас би можел да се навикнам и би ми бил супер за работа.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

Unknown4334

Intern
27 март 2018
8
1
Само текстурата е имитација на карбон иначе шасијата не е таква. Не пробав да го подзавиткам да видам колку флекса пошто не беше мој, сопственикот беше доволно љубезен да ми дозволи да го опулам, па не сакав да бидам нескромен.
Грдо изгледа ама јас би можел да се навикнам и би ми бил супер за работа.
Бидејќи барав некој што лично го има да ми каже мислење дали можеби го праша дали има проблем со ладењето при некакво играње на некоја игра ?
и како стои со батеријата бидејќи е 4к бидејќи читам до 7 8 саати со 4к екран ама не ми се верува до толку ?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,631
10,924
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Бидејќи барав некој што лично го има да ми каже мислење дали можеби го праша дали има проблем со ладењето при некакво играње на некоја игра ?
и како стои со батеријата бидејќи е 4к бидејќи читам до 7 8 саати со 4к екран ама не ми се верува до толку ?
Не се знам лично со газдата, колега ми е во голема фирма и тоа во Белгија, така да извини ама тешко дека ќе можам да прашам.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

Unknown4334

Intern
27 март 2018
8
1
Не се знам лично со газдата, колега ми е во голема фирма и тоа во Белгија, така да извини ама тешко дека ќе можам да прашам.
Океј фала многу на коментарите се надевам нема да згрешам при купување на тој модел
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,631
10,924
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Шо цена и од каде?

Не би требало да згрешиш. За што би го користел?
Пази, ако работиш со бројки, текст и слично ќе биде бајаги тешко. 4к во 15 инчи мириса на самоубиство освен ако не работиш графика.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

Unknown4334

Intern
27 март 2018
8
1
Шо цена и од каде?

Не би требало да згрешиш. За што би го користел?
Пази, ако работиш со бројки, текст и слично ќе биде бајаги тешко. 4к во 15 инчи мириса на самоубиство освен ако не работиш графика.
Цената е прилично ниска за таков лаптоп 90к.
Па не сум работел на 4к, учам на ФИНКИ па програмирање воглавно :D
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,631
10,924
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Цената е прилично ниска за таков лаптоп 90к.
Па не сум работел на 4к, учам на ФИНКИ па програмирање воглавно :D
Аууу батали брат. FullHD на 15 инчи не е за секого, многу луѓе не го можат а не па 4 пати повеќе од тоа.
Немој, не си ја барај бељата, после ќе сакаш да го продадеш и ќе изгубиш многу на вредност.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

Unknown4334

Intern
27 март 2018
8
1
Аууу батали брат. FullHD на 15 инчи не е за секого, многу луѓе не го можат а не па 4 пати повеќе од тоа.
Немој, не си ја барај бељата, после ќе сакаш да го продадеш и ќе изгубиш многу на вредност.
хммм имам другар со асус 4к екран исто така кодира и тој ми рече немај гајле
ме размисли ного
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,631
10,924
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
хммм имам другар со асус 4к екран исто така кодира и тој ми рече немај гајле
ме размисли ного
Па добро е што можеш да појдеш и да пробаш. Едно е детски ( :D )очи, друго е возрасни. Може тебе нема да ти пречи :) пробај прво. Вие малишаните често се залетувате, па после боли :eek:h:
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
985
2,479
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Па добро е што можеш да појдеш и да пробаш. Едно е детски ( :D )очи, друго е возрасни. Може тебе нема да ти пречи :) пробај прво. Вие малишаните често се залетувате, па после боли :eek:h:
Може родителите ќе ги боли,како беше она - по туѓ грб ...
Он топик 4к на 15 инчи е невидена будалаштина.И 1080п е ситно,ова е ужас!
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

Unknown4334

Intern
27 март 2018
8
1
Може родителите ќе ги боли,како беше она - по туѓ грб ...
Он топик 4к на 15 инчи е невидена будалаштина.И 1080п е ситно,ова е ужас!
Другар кој кого ќе боли тоа не е твоја работа да се разбереме не избрзувај со заклучоци мама тато океј?
Второ фала за мислењето за 4к поздрав
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
985
2,479
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Другар кој кого ќе боли тоа не е твоја работа да се разбереме не избрзувај со заклучоци мама тато океј?
Второ фала за мислењето за 4к поздрав
Многу оштар за 7ми пост на форумов,ама ти си знаеш.
Најискрено баш ме заболе кој ке го купи фамозниов 4к лаптоп :),родителите ги спомнав во контекст на тоа дека најчесто е така коа некој е студент,ништо злонамерно.
 

l1d0v1c

Practice makes perfect
10 март 2011
650
1,348
Скопје
Не го оспорувам фактот дека ова е релативна работа и за секој би било различно. Но дека 4k на 15" е будалештина, или дури и FullHD не чини, е тотално погрешен совет да се даде за некој што сака да купи таков лаптоп.

Не викам не, и јас до некое време го имав тој став. Но откако пројдов месец дена во co-working space со повеќе од 100-тина луѓе од цел свет, најчесто дизајнери и програмери и кога видов дека сите работат на 4k резолуција или онаа на Macbook Pro (3000 на 1800 како и да беше) на 13" / 15" и работат без проблем, брзо се навикнале, па дури и ја препорачуваат, јас тотално го сменив мојот став кога станува збор за таква резолуција на толку мал екран.

Мој совет: Купи си, нема да зажалиш. Брзо ќе се навикнеш.

P.S. Обавезно да си имаш и монитор дома ;)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

Unknown4334

Intern
27 март 2018
8
1
Многу оштар за 7ми пост на форумов,ама ти си знаеш.
Најискрено баш ме заболе кој ке го купи фамозниов 4к лаптоп :),родителите ги спомнав во контекст на тоа дека најчесто е така коа некој е студент,ништо злонамерно.
Другар ништо злонамерно и кон тебе само немој факти предвреме ,ако ти менува толку сам ќе го купам па не гледам родители тука иако сум студент поздрав
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,631
10,924
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ајде ајде, мирни
 

Aowek

Gaining Experience
14 април 2012
671
369
Другар ништо злонамерно и кон тебе само немој факти предвреме ,ако ти менува толку сам ќе го купам па не гледам родители тука иако сум студент поздрав
Пази да не има coil whine тоа им е мана на хпс,среќа мојот нема.Го купив пред 3 месеци и сум презадоволен.4к екранот нема баш добар battery life но е екранот е порно.Ладењето е океј,немам многу играно на него освен Overwatch i Civ6 немам други пробано.Во секој случај можеш да нарачаш скинови од dbrand ако не ти е убав на изглед :D
Нема да згрешиш во никој случај :D
 

Cistac

Intern
12 април 2010
2
0
јас го меркам XPS 15" многу одамна
кај нас уште немам видено некој да го има на залиха, веројатно само преку нарачки.

CPU-то ми е малку премногу за мои потреби...
мислам дека i7 8ма генерација, 1080p екран и дополнителен монитор за простор/консумирање мултимедија би ми биле повеќе од доволни
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,805
Мислења
850,823
Членови
29,489
Најнов член
cadi1
На врв Дно