1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Искршени непоправливи LED телевизори

Дискусија во форумот 'Купувам' започната од toshex, 26 ноември 2019.

 1. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,252
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко
  Ми требаат неколку вакви за да пробам нешто DIY со поларизирачките филтри од екранот. Доколку имате за фрлање или продавање пишете ПП.
   
  На -Ata- и stefan_off им се допаѓа ова.
 2. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,252
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко
 3. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,252
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко
 4. VerifiedUsers Overlay
  Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,266
  3,557
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Ако ти е само за екраните , побарај по сервисите што имаат сменето некој екран ( мада сумњам да има досеа сменето екран ) коишто е за 80% од цената на цел нов тв.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 5. VerifiedUsers Overlay
  Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,657
  6,938
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  За некој ден добиваш еден 40 сигурно, а мислам и дека имам 32 со ццфл ако ти врши работа.
   
  На toshex и Aowek им се допаѓа ова.
 6. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,252
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко
  Ти благодарам многу! ^_^ ццфл не ми врши пошо типов на туторијалот кажа стрикно лед телевизорите ги имале тие филтри.

  п.с. плус доволно ми е да се вежбам на еден за како да ги одделам, па како да направам после со лед диоди light panel итн. мислам дека ќе имам доста занимација и со еден хахах
   
 7. VerifiedUsers Overlay
  Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,657
  6,938
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Веќе се одделени фолиите внатре на секој лед тв, само треба да го растуриш панелот и тоа е тоа. Ај баш сподели да видиме што сакаш да направиш, може и во пп.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 8. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,252
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко
  Ко информација за членовите на форумот:
  Ова сакам да го направам/пробам, и да видам каква разлика ќе прави у светло на видеата шо ги снимам.


  View: https://www.youtube.com/watch?v=8JrqH2oOTK4


  Само шо планирам да го пробам малце поекстензивно со различни извори на светлина (led bulb, led tube, led strips).
   
  ARMac, Lokvan и на Daniel86 им се допаѓа ова.
 9. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,571
  3,561
  12 Јануари 2016
  Машко
  Ако добро разбрав (летово кога го гледав видеово) осветлувањето мора да е странично за да го добиеш ефектот на светло „оддалеку“. Значи лампи не ти вршат работа. Другата опција, лед лентите се преслаби (со лумени). Ќе ти требаат лед ригид барови за лцд осветлување.

  Доброто е што во телевизорите веројатно веќе има осветлување. Освен ако баш осветлувањето не е во дефект, тогаш можеби другото е ок и би можел да го поправиш телевизорот со менување на осветлувањето. ;)
   
 10. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,252
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко
  Осветлувањето е по дифолт странично, и затоа еден слој има шо го распределува по цела површина. Но мислам дека дури и да го ставиш позади пак ќе има ист ефект. Ќе видиме, обично ова се проблеми од физика кај шо се прекршува светлината. Ама дури и да го скокнеш тој слој пак има 2 слоја за дифузија.
   
 11. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,571
  3,561
  12 Јануари 2016
  Машко
  Поентата на проектот е да се добие светло кое изгледа како да доаѓа од далеку, да изгледа светлото како дневно светло кое иде од прозор. Mислам дека нема да се добие тој ефект ако е изворот на светлото е директно позади... Но се разбира, ништо не те кошта да се обидеш.

  Дури и ако функционира така, размисли само колку дебели/широки ќе треба да бидат рамките и дали естетиката/величината на тоа би ти била прифатлива.

  Инаку и јас планирам сличен само помал проект, имам ставено настрана делови од лцд монитор.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 12. VerifiedUsers Overlay
  Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,657
  6,938
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Тошка, чисто информативно, овој 40-ката што го имам е со исправно осветлување само лентите се странично, не се поставени неколку ленти директно под панелот, така да може да фали некоја фолија што спречува да се познаваат индивидуално ледовите, не сум сигурен, немам отварано панел со странични ленти, а плексигласот би требало да го има. Дојди утре задутре земи го слободно.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 13. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,252
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко
  Договорено брат! ^_^ ќе те побарам утре.

  Странично ледови се распределува осветлувањето со едно ко пластично (призма) слојче шо е као кај Kindle ист принцип за да светлото е рамномерно позади цел панел поставено.

  Ефектот на дифракција или како и да се вика шо прави да изгледа као светлото да доаѓа од далеку убаво кажува овој у видеото дека го прави друг еден слој.

  Сите слоеви ги разделува и објаснува кој за шо е.

  Тој „плавиот“ слој шо прекршува светлина на чуден начин тој е најбитен. Ако го нема у панелов шо ќе го зеам од Даниел тогаш нема да изгледа као од далеку да иде светлината.

  Иначе не е битно дали се странично ламбите, у поновите панели има по цела позадина ламби, и има друг дифузер слој сигурно.

  На крај сите ЛЦД/ЛЕД панели се обидуваат у тенок профил да направат да изгледа ко цел панел да е осветлен позади (иако некои само по крајот имаат осветлување). Затоа добиваш ти бела боја на цел екран а не само по страниците, но зависно од технологијата има bleeding.

  Е сеа со каква технологија и помагала и да се прави да имаш извор на светлина по цел панел, после врз тој извор на светлина се ставаат другиве два-три слоја - дифузија за да ја направи светлината униформна и рефлексија/дифракција шо и да прави тој плавиот слој - за да ја направи да изгледа ко да доаѓа од многу подалеку.

  Се надевам не го осакатив објаснувањево премногу, ама пак ќе кажам типов у видеово убаво објаснува секој слој за шо е хехе ^_^
   
  Последна промена: 20 Декември 2019
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. VerifiedUsers Overlay
  Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,266
  3,557
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Најјдобро ти е да бараш тв со овие ледови Screenshot_214.png
  Овие го даваат најјблиску тоа што ти треба.
  П.С имам експериментирано со тоа панелите у фабриката самсунг , верувај и најмала прашинка на фолијата ке ти стане кошмар во осветлувањето или пак да оставеш отпечаток од прст :D
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 15. VerifiedUsers Overlay
  gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,203
  13,053
  23 Јануари 2008
  Манга
  оф топик: има кај нас фабрика на самсунг??
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 16. VerifiedUsers Overlay
  ARMac

  ARMac
  Орган

  6,123
  7,019
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Чисто информативно ова чудо од штеќер ќе влече минимум 60-100W?
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 17. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,252
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко
  Најпреогромна благодарност до @Daniel86! Не знам шо повеќе позитивно да кажам за човекот а шо не е кажано веќе и од мене и од стотици други членови. Фала ти и овде брат, и те чекам на едно кафе прва прилика!

  А за членовите тука што ги интересира разврска за проектов - ќе споделам што и како ќе биде и дали ќе биде успешен у наредниве недели (штом успеам и најдам време да расклопам и да обезбедам свелта и се шо треба).

  Може клуч на темава.
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. VerifiedUsers Overlay
  Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,266
  3,557
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Slovacka.
  Testiranje na prototipi vo laboratorija . Screenshot_20191222-124957.png Screenshot_20191222-124945.png
   
  StalkeR, gOJDO, 1s3ct0wN и на уште 1 им се допаѓа ова.
 19. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,252
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко

Сподели

Вчитување...