1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

iSecurity (Интернет Веб Безбедност)

Дискусија во форумот 'Останато' започната од Coolzrock, 11 Април 2009.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. Coolzrock

  Coolzrock
  Intern

  139
  5
  28 oктомври 2008
  [​IMG]

  iSecurity или Internet Security е страница која ќе ви го олесни вашиот живот. Страниците што имаат iSecurity беџ, значи дека се тотално безбедни за прелистување и спуштање фајлови од истите. Сепак да се зголеми безбедноста, ќе има и валидност која трае 1 месец и ќе треба да се обновува, и прегледува од тимот.

  http://www.awesomico.co.uk/isecurity/  Инаку ќе добиете стикерче што изгледа вака:
  [​IMG]

  И информации дека вашата страна е безбедна...

  За повеќе информации прашајте ме.
   
 2. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  Колку луѓе се вклучени во проектов?

  Како се верифицираат страните ? По кои критеируми ?

  Кои алатки се користат при верифицирањето на страните ?

  Зошто ова е на бесплатен домен? Зошто ова е на бесплатен хост ?

  Ова се само неколку прашања од милионот што ми прелета низ глава кога го видов доменот.
   
 3. super_hacker

  super_hacker
  Баниран/a

  1,333
  68
  2 Април 2008
  Уште едно дополнување од мене:
  Дали воопшто некако се верифицираат страните или?
   
 4. Coolzrock

  Coolzrock
  Intern

  139
  5
  28 oктомври 2008
  Како прво доменот не е бесплатен :plachko2:
  На велика британија е... Како второ, сега ќе го ставам на платен хостинг само да средам DNS проблеми тука...

  ~Инаку во тим е уште еден мој пријател, се разбира во веб-страници и компјутери и се верифицираат страните нормално....

  Многу прашања поставувате :)
   
 5. Coolzrock

  Coolzrock
  Intern

  139
  5
  28 oктомври 2008
  BTW критериумите ќе бидат пишани наскоро :)
   
 6. super_hacker

  super_hacker
  Баниран/a

  1,333
  68
  2 Април 2008
  Како е тоа нормално? На кој начин? На кој критериум? Има нешто тој другарот некој програм со датабаза изработено? Зошто многу страници ги нема? Чудна работа... :zbunet3:
   
 7. Coolzrock

  Coolzrock
  Intern

  139
  5
  28 oктомври 2008
  WOW.
  Кој страници ги нема?
   
 8. LiquidWorm

  LiquidWorm
  Администратор

  2,667
  183
  26 Март 2007
  :ermm:
   
 9. super_hacker

  super_hacker
  Баниран/a

  1,333
  68
  2 Април 2008
 10. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007

  Длабоко се извинувам.
   
  1 person likes this.
 11. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  А некој ја загледал страната?
  Друже, очи ми паднаа гледајќи ја! Жити се прво среди го дизајнот, бидејќи се е на 100 страни раштркано, линкови не работат (или пак до Убунту може да е :LOL:)
   
 12. spiderman

  spiderman
  Intern

  783
  44
  16 Април 2007
  :bravo::bravo: НЕ ПОСТОИ 100% ЗАШТИТА :bravo::bravo:
   
  1 person likes this.
 13. filipvselena

  filipvselena
  Gaining Experience

  2,794
  75
  7 Април 2007
  :bravo::bravo:
   
 14. Coolzrock

  Coolzrock
  Intern

  139
  5
  28 oктомври 2008
  Хаха добро во право си, 99.4% ;)
   
 15. Dark_angelMKD

  Dark_angelMKD
  Gaining Experience

  558
  53
  4 Декември 2008
  Машко
  Компјутерски Сервисер/Веб Дизајнер/Програмер
  Нема ни да има 100% заштита зашто секогаш ќе има некој да ја пробие таа заштита:LOL:
   
 16. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  Вака.
  Што ако ја си ја ставам сам таа сликичка на страната?
  Што ако откако ќе ја „верифицирате„ страната, сопственикот го измени кодот, и додаде малциозен?
  Имате заштита против ова?
   
 17. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  Што ако пример ја хакнам вашата страна и си ја додадам мојата страна како безбедна ? Што во тој случај ?
   
 18. goodboy

  goodboy
  Intern

  849
  21
  12 Јануари 2008
  Извини, али на мене некако сево ова смешно ми делува. :))
   
 19. sojic

  sojic
  Intern

  435
  23
  29 Април 2007
  Почнувајќи од диэајнот, делува нооблерски.
   
 20. super_hacker

  super_hacker
  Баниран/a

  1,333
  68
  2 Април 2008
  И тоа многу н00б-ски. А освен тоа, дечкото не сака да ни каже преку кој критериум и на кој начин и дали воопшто има некој критериуми.
  И плус:
  :LOL:
   
 21. MetalGear

  MetalGear
  On your way to fame

  2,993
  504
  14 Април 2007
  Машко
  еве за која резолуција е правен
  [​IMG]
  тоа 100% никој не може да гарантира такво нешто освен чак норис
  тоа за заштита како што рекоа погоре
  треба да се прави тестирање на сајтовите кои го имаат сертифиратот "сигурно" еднаш месечно

  домаин и сервер и редизанј по итно
  и наравно добро објаснување на сајтот како се врши тестирање кои методи се применуваат и сл
   
 22. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,672
  332
  8 Мај 2007
  И зошто да ви верувам?
  Па јас можам да направам страна на нејзе да налепам некои беџови и мислиш сите ќе веруваат?
   
 23. Coolzrock

  Coolzrock
  Intern

  139
  5
  28 oктомври 2008
  Абе вие вака ако правите ништо ќе немате... Па што сакате правите, јас само ја рекламирам мојата страна... :) Никој не ве тера на сила...
   
 24. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  Друже, сето ова ти беше кажано со добра намера, да го суредиш сајтот. :)
  Ваков како што е сега, ректо кој би сакал да ја користи твојата услуга.
   
 25. LiquidWorm

  LiquidWorm
  Администратор

  2,667
  183
  26 Март 2007
  Па баш затоа што ја рекламираш и е спамерска целата тема...туку сакав да видам што ќе кажат другите членови за твојот производ. Не се прави така и ти го кажувам најдобронамерно....... прво среди страницата и критериуми и се што треба и потоа отворај тема (и очекувај критики и прашања). И внимавај вакви теми во иднина да не отвораш што наликуваат на спам.

  Јас сум ЗА овој твој проект, но прво разгледај други сајтови што нудат сличен производ и споредувај и направи го твојот подобар... и без тоа 100% безбедност те молам ;)

  Темата е затворена. Кога ќе го комплетираш целиот проект со цела завршена страна и се, тогаш отвори тема што не наликува на спам затоа што ќе следува предупредување како што е и овој пост....

  :ha:
   
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...