• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ирски тинејџери станаа Веб милионери

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Додека повеќето 17-годишни деца мислат на тоа како да ја завршат својата домашна, или пак, каде ќе излезат вечерта, некои тинејџери мислат како да заработат пари.

17 годишниот ирец Џон Колинсон и неговиот 19 годишен брат Патрик се едни од тие инзвонредни деца кои ја потврдија веста дека го продале нивниот креиран софтвер на канадска фирма Live Current Media за повеќе од 3 милиони долари.

Софтверот со име Auctomatic е решение базирано за веб и наменето за посериозните купувачи од eBay.

Својата фирма, браќата ја отвориле во 2007 година со финансиска помош од компанија во Силиконската долина, Y Combinator.

Патрик за тоа ќе изјави – “Моравме да ја преселиме компанијата во САД бидејќи во Ирска никој не сакаше да ни помогне, како финансиски, така и со стручна помош“

Постариот брат Патрик, преку продажбата си обезбедил и работно место во канадската компанија и тоа на функција – Директор на оддел за инженерство, додека помладиот брат, поради школските обврски ќе може да работи во компанијата само во лето.

Извор: ИДИВИДИ
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Vlozile trud, no dobile mnogu golema nagrada za toj trud...
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Нешто повеќе за софтверот? Ме мрзи да гуглам :)
 

Kafka

Intern
8 јуни 2007
128
19
Браво за дечките... можеби и во Македонија има некој такви само што не испаднале на површина сеуште....
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
Секоја чест, стварно не се нормални, браво.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,609
Мислења
821,626
Членови
28,261
Најнов член
dekio1
На врв Дно