Irfanview - rotate and save

Avid

Guru
21 јануари 2009
6,009
9,759
Скопје
Ко шо би требало да знаете ако ја читате Windows 10 темата, се свичнав од Windows Photo Viewer кон IrfanView.
Не можам да се снајдам да наместам едно нешто што ми беше многу практично од Windows Photo Viewer, а тоа е да имам toolbar со копче за вртење/ротирање на сликите но со кликањето и автоматски да ја зачува сликата со нејзината нова ротација.
Помош?
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,846
12,279
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Има да ги ротира автоматски според EXIF тагови. Или сакаш да ротираш по желба?

Види со Shift + J (само за JPEG-ови), дали тоа може да се автоматизира/да се извади копче. Само тоа ги снима промените (пошто е lossless), за се` друго треба да снимиш сам.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,790
3,126
Ко шо би требало да знаете ако ја читате Windows 10 темата, се свичнав од Windows Photo Viewer кон IrfanView.
Не можам да се снајдам да наместам едно нешто што ми беше многу практично од Windows Photo Viewer, а тоа е да имам toolbar со копче за вртење/ротирање на сликите но со кликањето и автоматски да ја зачува сликата со нејзината нова ротација.
Помош?
Со едно копче нема.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
6,009
9,759
Скопје
Има да ги ротира автоматски според EXIF тагови. Или сакаш да ротираш по желба?

Види со Shift + J (само за JPEG-ови), дали тоа може да се автоматизира/да се извади копче. Само тоа ги снима промените (пошто е lossless), за се` друго треба да снимиш сам.
Shift + J чудно ми функционира барем на сликите јас што ги имам. А сликите не се нешто специјални, сликав со телефон хоризонтално ама на комп ми ги дава вертикално.
Кога стискам Shift + J и одбирам according to exif rotation само прави минимален КРОП на сликата и толку.
Сликите делуваат дека треба да се оправат со клоквајс 270 ама не успева тоа и ги врти само 180 уствари.
Тоа се случува затоа што ако одберам еднаш 90 клоквајс, не ја врти туку го прави истиот кроп како тој со exif rotation. Така да уствари на некој начин 360 треба да ги свртам за да функционира побрзо ама нема таква опција.
Значи ем треба кратенка на тастатурата да кликнам, ем дијалог прозорец се отвора, ем треба да кликам повеќе пати... простете но ова беше еден клик фикс на Windows Photo Viewer.
Со едно копче нема.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
Затоа Мајкрософт не треба секогаш да се хејта...
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,790
3,126
Shift + J чудно ми функционира барем на сликите јас што ги имам. А сликите не се нешто специјални, сликав со телефон хоризонтално ама на комп ми ги дава вертикално.
Кога стискам Shift + J и одбирам according to exif rotation само прави минимален КРОП на сликата и толку.
Сликите делуваат дека треба да се оправат со клоквајс 270 ама не успева тоа и ги врти само 180 уствари.
Тоа се случува затоа што ако одберам еднаш 90 клоквајс, не ја врти туку го прави истиот кроп како тој со exif rotation. Така да уствари на некој начин 360 треба да ги свртам за да функционира побрзо ама нема таква опција.
Значи ем треба кратенка на тастатурата да кликнам, ем дијалог прозорец се отвора, ем треба да кликам повеќе пати... простете но ова беше еден клик фикс на Windows Photo Viewer.

Затоа Мајкрософт не треба секогаш да се хејта...
Кај мене си работи како трба по Ексиф. Де расчепкај по сеттингс да не ми е нешто наместено а да не ми текнуе. Иначе L i R за ротејт ако ти треба плус сејв. Мада кога праван нешто на многу слики, има одличен беч процесор, нешто за што МС може да сања. Јас то Фото вјуер не ни знам дека постои у Виндоус. Меѓу првите 5 работи што ги инсталирам е Ирфанвју.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
6,009
9,759
Скопје
Кај мене си работи како трба по Ексиф. Де расчепкај по сеттингс да не ми е нешто наместено а да не ми текнуе. Иначе L i R за ротејт ако ти треба плус сејв. Мада кога праван нешто на многу слики, има одличен беч процесор, нешто за што МС може да сања. Јас то Фото вјуер не ни знам дека постои у Виндоус. Меѓу првите 5 работи што ги инсталирам е Ирфанвју.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
Со None transformation ги врти ко шо треба :D
Е арно ама, thumbnail-от останува стариот. Штиклирав ова
upload_2020-4-12_22-42-27.png
ама ништо
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,790
3,126
Со None transformation ги врти ко шо треба :D
Е арно ама, thumbnail-от останува стариот. Штиклирав ова
Погледнете го атачментот 86453
ама ништо
Да не чува експлорерот некој кеш? Ули ако го користиш вградениот thumb експлорер, стегни едно Ф5.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
6,009
9,759
Скопје
Да не чува експлорерот некој кеш? Ули ако го користиш вградениот thumb експлорер, стегни едно Ф5.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
Ако го користам shift + j останува стариот тамбнеил.
Ако го користам обично вртење + save се оправа тамбнеилот.
Ако го користам batch вртење се оправа тамбнеилот.
Ај доста ве малтретирав. Фала.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,846
12,279
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Shift + J чудно ми функционира барем на сликите јас што ги имам.

И мене понекогаш. Не те разбрав за кропот, ама понекогаш и јас треба да му удрам двапати Шифт+Ј. Мислам дека е од тоа сетингот за JFIF што ми ги прикажува правилно, а тие уствари се кујзнае како изротирани.
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
662
675
Струга
А зошто ImageGlass не пробаш? Има таква опција.

Edit: Само што заприметив, при ротација, прави автоматски save ама во thumbnail си стои како што си беше. Weird.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,224
4,490
SK
Сликите делуваат дека треба да се оправат со клоквајс 270 ама не успева тоа и ги врти само 180 уствари.
Тоа се случува затоа што ако одберам еднаш 90 клоквајс, не ја врти туку го прави истиот кроп како тој со exif rotation. Така да уствари на некој начин 360 треба да ги свртам за да функционира побрзо ама нема таква опција.

PEBKAC

Го користам ирфан со децении и никогаш не го направил тоа за што пишуваш. Ротациите функционираат како што треба. Програмот не ти ги чита мислите што ти сакаш - програмот го извршува тоа што ќе му наредиш.


Значи ем треба кратенка на тастатурата да кликнам, ем дијалог прозорец се отвора, ем треба да кликам повеќе пати... простете но ова беше еден клик фикс на Windows Photo Viewer.

Затоа Мајкрософт не треба секогаш да се хејта...
Тогаш продолжи со WPV, губи време со ротирање на секоја фотографија поединачно и уживај во артефактите од наново џипег компресирање при секоја ротација.

Ирфанвју има десетици и стотици многу корисни опции, ама не е за секој.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,799
14,989
Ко шо би требало да знаете ако ја читате Windows 10 темата, се свичнав од Windows Photo Viewer кон IrfanView.
Не можам да се снајдам да наместам едно нешто што ми беше многу практично од Windows Photo Viewer, а тоа е да имам toolbar со копче за вртење/ротирање на сликите но со кликањето и автоматски да ја зачува сликата со нејзината нова ротација.
Помош?
Инсталирај ги плагините. Таму имаш JPEG Lossless rotation.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
6,009
9,759
Скопје
PEBKAC

Го користам ирфан со децении и никогаш не го направил тоа за што пишуваш. Ротациите функционираат како што треба. Програмот не ти ги чита мислите што ти сакаш - програмот го извршува тоа што ќе му наредиш.Тогаш продолжи со WPV, губи време со ротирање на секоја фотографија поединачно и уживај во артефактите од наново џипег компресирање при секоја ротација.

Ирфанвју има десетици и стотици многу корисни опции, ама не е за секој.
Ќе ти кажам ја на тебе PEBKAC тролу еден тролосан. Ќе ти покажам после со видео неам време сеа искачам.
Инсталирај ги плагините. Таму имаш JPEG Lossless rotation.
Инсталирани се сите плагини, објаснив детално што како се случува.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,224
4,490
SK
:)
Ајде авиД, изрежирај сними едно видео како ротираш „клоквајс 270 ама не успева тоа и ги врти само 180 уствари“.

Патем и други луѓе го користат ирфанвју па ако си во право сигурно и други ќе можат да го репродуцираат „багот“. Само што нема, нема да се деси тоа пошто не е проблемот во софтверот туку во корисникот... PEBKAC
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,790
3,126
@Avid Ај прати една од сликите у оргинал баш да видиме што тоа работи/неработи. И кажи на сликата што сакаш да постигнеш. Можно е мобилниот терсене EXIF да снима. На Редми4х праеше така кога ако ти малце навален телефонот надоле, ги сликаше сликите како мирор. Уствари у галери се гледаа саглам, а на компјутер мирор, па морав да им праам ротате 180 плус вертикал флип. И батали го тролон со ПМС.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3,119
3,570
@Avid, според тоа што го опишуваш, најверојатно е проблем со погрешна вредност на полето за ориентација запишано во EXIF. Затоа ги прави тие збрки и со тамбнејлите.

На темата, XNView го има тоа што го бараш - трајна лослес JPG ротација со еден клик. Фабрички е во мени и на шорткат, но може да се стави и на тулбар.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
6,009
9,759
Скопје
:)
Ајде авиД, изрежирај сними едно видео како ротираш „клоквајс 270 ама не успева тоа и ги врти само 180 уствари“.

Патем и други луѓе го користат ирфанвју па ако си во право сигурно и други ќе можат да го репродуцираат „багот“. Само што нема, нема да се деси тоа пошто не е проблемот во софтверот туку во корисникот... PEBKAC
Еве ти ботле едно
2020-04-13 14-07-14 - Streamable

@moongose @marv фала на помош ама не мора, се снаоѓам без некои потешкотии да дојдам до тоа што ми треба

иначе да @moongose сигурно е тоа што велиш
@marv redmi note 5 сликите се сликани као стојам врз маса телефонот у хоризонтала
ќе ѕирнам и xnview
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,846
12,279
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Па пробај со Auto Rotate ако тоа го сакаш и најмногу го користиш.

Ти кажува дека Rebuild Thumbnail може само со transformation (none).

Јас би ставил најдолната опција Clear All Markers (така и ставам) затоа што сликата веќе ќе ти е во правилна ориентација и не и` требаат маркери. Можеби баш тие дополнителни маркери ја прават забуната во однос на ротацијата.

Плус, треба да се види кој од тие четирите маркери најдолу е битен (јас мислам само EXIF, но не сум сигурен), мислам дека другите зависат од камерата што ги запишува и дали ги запишува (МНОГУ ретко ги гледам) и кои од нив ги запишува. Мислам дека имаше опција да стави колор корекција според маркерите, но не работеше добро баш затоа што различни камери ставаат различни маркери, па мислам дека е бескорисно да ги чуваш.

Значи, вака:

Clipboard01.jpg

Чуваш thumbnail, а се` друго елиминираш. Немој да го правиш ова на важни слики затоа што веднаш ќе ги избрише маркерите ако сепак ти требаат.

Едит: Спротивно, ако не му веруваш на EXIF, вадиш ова во опции и правиш рачна ротација со шифт+Ј (бираш 90/180/270 степени) само еднаш.

Clipboard02.jpg
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,224
4,490
SK
На крај секако ќе искочи дека проблемот не е во ирфанвју туку во корисникот и/или појдовниот материјал. Се разбира знаејќи го ОП тоа нема да го спречи да заклучува глупости наместо да ја проба истата операција со фотографии од друг извор. На пример пример скриншот од таа сликата која „не се ротира 270 туку 180с“ сигурно ќе се ротира како што треба.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3,119
3,570
иначе да @moongose сигурно е тоа што велиш
@marv redmi note 5 сликите се сликани као стојам врз маса телефонот у хоризонтала
ќе ѕирнам и xnview
Влегол телефонот, односно жироскопот, во gimbal lock.
Во принцип ротирај го за колку треба за да ја добиеш вистинската ориентација и после тоа ресетирај го EXIF маркерот за ротација, односно постави му вредност 1 = Horizontal. Во XNView тоа е оваа опција, во Ирфан не знам, не го користам.

Screen-2020-04-13_17-38-30.png

Еветуално после тоа ќе треба тамбнејлот да се изротира правилно.

Со оглед дека ориентацијата е веќе погрешно запишана, ниедна автоматска опција нема да го реши случајот.

Полнопати сум имал вакви случаи и сега кога размислувам за тоа, сите биле од телефон или компакт. На фотографии од ДСЛР не ми текнува да имало ваква грешка.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

Avid

Guru
21 јануари 2009
6,009
9,759
Скопје
Друга работа што ме кочи на IrfanView-во е кога шалтам слики и бришам со delete, останува привјуто на сликата и не ме носи автоматски на следна како што тоа го правеше Windows Photo Viewer и како што сметам дека треба да биде.
Чаре?

Најдов
Options -> File handling
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,846
12,279
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Options > Properties/Settings > File Handling > Jump to the next file after deleting/moving
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
6,009
9,759
Скопје
Options > Properties/Settings > File Handling > Jump to the next file after deleting/moving
Thanks, најдов.
Друга работа, не може бе да се до толку да немаат опција зумот на скрол да работи без да држиш ctrl... додале у 2017 опција да ти зумира скролот АМА само ако ти е ИСКЛУЧЕНА опцијата да можеш да листаш слики во ист фолдер, лол.
Ова тешко дека ќе го пребродам. Ако го пребродам ова, уште 2 работи ќе ми останат:
Кога сликата е зумирана, сакам маусот да ми е како раче, со кликање и влечње да ме носи низ сликата а не да ми црта правоаголник
^ова функционирало со десен клик ама еве што се дешава со покажувачот на маусот, и лоудингот, на трепко му трепка
2020-04-18 00-51-52 - Streamable
го средив и ова со disable resample

И
како автоматски да ми ги листа сликите од ист фолдер кога ќе дојдам до последната, без да ми се појавува срањево?
upload_2020-4-18_0-43-36.png
најдов у options -> Browsing/editing

@moongose ти у меѓувреме кажи тоа xnview која верзија да ја симнам, ќе требаат ли адд-они за работиве кои назначив дека ми се најважни/најчесто користени...
 
Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,790
3,126
Thanks, најдов.
Друга работа, не може бе да се до толку да немаат опција зумот на скрол да работи без да држиш ctrl... додале у 2017 опција да ти зумира скролот АМА само ако ти е ИСКЛУЧЕНА опцијата да можеш да листаш слики во ист фолдер, лол.
Ова тешко дека ќе го пребродам. Ако го пребродам ова, уште 2 работи ќе ми останат:
Кога сликата е зумирана, сакам маусот да ми е како раче, со кликање и влечње да ме носи низ сликата а не да ми црта правоаголник
^ова функционирало со десен клик ама еве што се дешава со покажувачот на маусот, и лоудингот, на трепко му трепка
2020-04-18 00-51-52 - Streamable
И
како автоматски да ми ги листа сликите од ист фолдер кога ќе дојдам до последната, без да ми се појавува срањево?
Погледнете го атачментот 86653
најдов

@moongose ти у меѓувреме кажи тоа xnview која верзија да ја симнам, ќе требаат ли адд-они за работиве кои назначив дека ми се најважни/најчесто користени...
Panning ти е на hold right mouse click.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,029
Мислења
870,500
Членови
30,365
Најнов член
Meri2310
На врв Дно