• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

IRC проблем?

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

goran^

Intern
7 април 2007
37
0
Јас имам еден проплем од мојо компјутер последен мирцаше братми и по-сле тоа ја преинсталирал.Кога пробав јас да мирцам не можев да се уклучам на ниеден Македонски канал.Писува #macedonija banet така нешто и се спомнува IP адресата.Го имат банирано некој од администраторите или е вирус.Покуќжшав повторно да ја инсталирам но ништо.ИМА ЛИ СПАС БЕ ЛУЃЕ СПАСУВАЈТЕ АМАН.
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Тоа значи дека IP адресата од страна на операторите на каналот #Macedonia ти е банирана и неможеш да влезеш додека не те одбанираат или додека не ја смениш IP адресата...
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Ако сеуште неможеш да влезеш, најверојатно промена на nickname/ident ќе заврши работа, бидејќи твојата IP адреса не е во ban листата.

Сакав да објаснам подетално за ова ама навистина во случајов - не вреди. ;)


Мое лично мислење е дека #macedonia е канал кој не вреди да се посетува.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

goran^

Intern
7 април 2007
37
0
:mad: Проблемот е во IP адресат ,дали има можност таа да се промени .И не само на #macedonika туку и на др.македонски канали.
 

Password

Intern
10 април 2007
393
9
Добро е со proxy ама многу спора ќе ти е конекцијата. Ако немаш статична IP адреса, ресетирај го routerot или што имаш, смени nick, email address кај што пишува под nickot i ident и пробај пак. Ако не успееш така тогаш дефинитивно со proxy.
 

Pauc

Intern
10 април 2007
15
0
А сигурен си дека се конектираш на Undernet ??? се надевам дека за таа #macedonia зборуваме - затоа што на другите сервери како DalNet и EfNet каналот #maceodnia како и некои други Македонски канали ги чуваат Грците и сите македонски адреси се банирани (мислам на оние од МтНет 62.162.*.*).
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

goran^

Intern
7 април 2007
37
0
А сигурен си дека се конектираш на Undernet ??? се надевам дека за таа #macedonia зборуваме - затоа што на другите сервери како DalNet и EfNet каналот #maceodnia како и некои други Македонски канали ги чуваат Грците и сите македонски адреси се банирани (мислам на оние од МтНет 62.162.*.*).
:D Браво PAUC до тоа бил проблемот ,кога го преинсталирал мирцот го измецтил серверот.Затоа лело време се чудам:mad: #%*~%$*(тоа пцујам) македонија на овие ,македонија на оние.И фала на сите останати што се потрудивт.:eek:
И предлагам кога ке делат поени за наградната игра за ова да ти доделат;)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,672
Мислења
862,059
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно