• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

IPV6 подесувања?

• Ја почнал/а темата

angjeleski

Intern
23 април 2007
202
11
Ај сега мене да ми помогнете. Нов сум со линукс и се појави еден проблем. Имено, firefox отвара само адресата на рутерот и домашната адреса на linux. Се останато не отвара. Побарав на нет и најдов нешто околу IPV6 подесувања ама не ги знам командите и слично. Го имал ли некој овој проблем???

Интернет АДСЛ од Мт Нет
D-Link рутер
Linux Vixta OS ( мислам дека спаѓа под Fedora Linux )

Поздрав

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
146
ipV6 ?!
зошто по ѓаволите ти е потребно ?!
disable на ова од старт...

• Ја почнал/а темата

angjeleski

Intern
23 април 2007
202
11
Epa jas toa go najdov na net deka ima nekoja vrska... i BTW rekov deka sum nov vo linux, pa ako vekje treba da se iskluci .. KAKO ??

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Kako prvo i prvo, MTNET ne dava IPv6 tuku IPv4.

Kazi ni shto desktop sredina imash? KDE ili GNOME? Probaj gi slednive komandi:

za KDE: pppoe-setup
za GNOME: pppoeconf

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
146
Не може да е динамичка на рутерот.Размисли што збориш. 99% ти е 192.168.1.1

• Ја почнал/а темата

angjeleski

Intern
23 април 2007
202
11
Епа за ваша информација средив..... сепак беа IPv6 подесувањата. Отворив терминал, напишав

ip a | grep inet6 и во blacklist го додадов ова

blacklist ipv6

И погодете што?? Се си работи како што треба :LOL:

Значи финтата беше што јас можев да сурфам само на 2-3 сајта кои беа офоцијалните сајтови на линукс и ништо друго. Сега е се ок. Поздрав

EDIT: У секој случај благодарам на сите кои се потрудија да ми помогнат :bravo:

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Ne veruvam deka IPv6 pravelo nekoj problem .. Mozebi tie sajtovi bile down vo toa vreme, a mosh nesho imalo i so IPv6 .. Se e mozno :p

ms.markos

Intern
27 мај 2007
14
0
Abe kakov IPv6 sto lupate gluposti... Namesti ja pppoe konekcijata vo ruterot i samo na mreznata vo linuxot stavi ja IP adresata od ruterot kako gateway i dns server. Ruterot sam se konektira na internet, a ti go koristis kako izlez i zavrsena rabota. Aj Pozdrav

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,580
Мислења
823,896
Членови
28,079
Најнов член
ivannalex
На врв Дно