ipv6 калкулатор

Дискусија во форумот 'LAN // WAN // MAN // PAN // CAN' започната од crcic, 9 Август 2017.

 1. crcic

  crcic
  Gaining Experience

  218
  105
  2 Април 2014
  Здраво,

  Ми треба помош, земав сервер со IPV6 /48 subnet. И сега се убаво, најдов документација, го средив се ко што треба, серверот работи, IPV6 работи али не знам како да ги видам IP адресите. На пр. во IPV4 знам дека е 192.168.1.1 па наредна 192.168.1.2 па 192.168.1.3 итн.... Како ова исто да го видам во IPV6? Има ли некаде некој начин или некој калкулатор што кога ке му ја внесам IPV6 subnetot ке ми ги излиста сите IP адреси (тоа ке биде една долга листа) итн...?
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 2. gdamjan

  gdamjan
  Gaining Experience

  2,219
  492
  3 Април 2008
  што те интересира поточно и зошто?

  една од карактеристиките на ipv6 мрежите е дека дури и без dhcp уредите на мрежата сами се конфигурираат (SLAAC), па така конкретните адреси се скоро неважни.

  Инаку во /48 мрежа имаш 1208925819614629174706176 поединечни адреси, листа на тие би била непрактична :D
   
 3. crcic

  crcic
  Gaining Experience

  218
  105
  2 Април 2014
  Сакам да инсталирам squid прокси. Сега за сеа корисам squid али со IPV4, имам неколку сервера со околу 400-500 IPV4 адреси и плакам еден куп пари. Ако успеам да го средам сето тоа на IPV6 ке затедам прилично добра сума. И сеа на пр. со IPV4 во squid во конфигурација му ставам за секоја IP адреса линија какоЧ

  http_port xxx.xxx.xxx.xxx:3128

  и

  acl 3128 myip xxx.xxx.xxx.xxx
  tcp_outgoing_address xxx.xxx.xxx.xxx 3128

  и после ресет на squid можам xxx.xxx.xxx.xxx на порта 3128 да ја користам за прокси.

  Е сега сето ова треба да не нешто слично и за IPV6 ама како да најдам која ми е xxx.xxx.xxx.xxx адреса и да можам понатаму да си ги редам во squid.
   
 4. gdamjan

  gdamjan
  Gaining Experience

  2,219
  492
  3 Април 2008
  за acl можеш да користиш мрежа со маска.
  не сум сигурен што точно сакаш да постигнеш со поединечните http_port и tcp_outgoing_address?
  што точно сакаш да направиш??
   
 5. crcic

  crcic
  Gaining Experience

  218
  105
  2 Април 2014
  да ама како да дефинирам која IP адреса на која порта ке биде и после тоа како да ја ставам таа IP адреса у browser за да го користи тој browser тоа прокси....
   
Слични теми
 1. angjeleski
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,647
 2. ProNoob
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,831
 3. alexandar11
  Одговори:
  32
  Прегледи:
  2,397
 4. bogev4eboy
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,046
Вчитување...

Сподели