1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

IPTV сетинзи или параметри на телеком за на TP-Link рутер

Дискусија во форумот 'Телеком' започната од Seker, 10 Јули 2019.

 1. Seker

  Seker
  Intern

  7
  2
  20 ноември 2017
  Машко
  Дечки дали некој ги знае IPTV сетинзите или параметрите на телеком за на да ги наместам на TP-Link рутер сакам да наместам IPTV ресивер од Телеком пошто земам интернет од комшијата а колку што читав по форуми HUAWEI HG8245 има посебни порти за таа намена а неможам да бушам дупка за уште еден кабел пошто сум под кирија и не ми е дозволено тоа па се прашував дали има опција тоа да се направи оти на рутерот мој нов има опција иначе рутерот е TP-LINK Archer C20 750 со IPTV опција.

  Ви благодарам однапред.
   
 2. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,318
  6,432
  27 Март 2014
  Неможе да сетираш иптв на рутер освен на тој што ти е даден од телеком. Максимум 2 приклучоци може да имаш во една куќа.
   
  На Seker му/ѝ се допаѓа ова.
 3. SmartGuru

  SmartGuru
  Gaining Experience

  350
  334
  27 Јануари 2013
  Машко
  Junior Ruby on Rails Developer
  Ако веќе имаш пуштено 1 кабел можеш истиот да го искористиш за интернет и за телевизија така што ќе поврзеш по 2 конектори од двете страни на тој кабел. Друго решение би било со Powerline адаптери доколку сте на иста фаза.
   
  На Seker му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Seker

  Seker
  Intern

  7
  2
  20 ноември 2017
  Машко
  Aha hm fala na info no zosto pa sega ogranicen na dva prikljucoci ne razbiram sto ako sakash 4 resiveri da zemesh ne mi e jasno no Ok sepak fala na odgovor :)
   
 5. Seker

  Seker
  Intern

  7
  2
  20 ноември 2017
  Машко
  Ok da da moze taka posto 4 zici se koristat za IPTV i onaka od modem do PC e 100 ka mrezna ne e gigabiten modemot. Fala na info :)
   

Сподели

Вчитување...